Əsas səhifə | Xəbərlər | Filologiya fakültəsində təlim-tədris prosesi məsafədən təşkil edilir
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində də koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilməkdədir. Belə ki, koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində olduğu kimi, Filologiya fakültəsində də tədris prosesi onlayn və oflayn formada təşkil olunmuşdur.
Dekan dosent Sevinc Həmzəyeva fakültədə onlayn aparılmış dərs prosesi haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, fakültənin mövcud dörd kafedrası da əvvəl dərslərinin oflayn qaydada təşkilinə hədəflənən, universitetin ERASMUS+ layihəsi çərçivəsində hazırlanmış moodle sisteminə qoşulmuş, daha sonra isə Təhsil Nazirliyi “Microsoft” şirkətinin texniki dəstəyi ilə tədris prosesinin dayandırıldığı müddət ərzində təhsilalanların təhsil proqramlarının mənimsənilməsi imkanlarının təmin edilməsi və təlim-tədris prosesinin məsafədən təşkili məqsədilə “Microsoft Teams” platformasından istifadəyə start vermişdir. Belə ki, fakültənin tədrisdə iştirak edən bütün müəllimləri, hal-hazırda tədris alan 31 əyani və 6 qiyabi qrup tələbələri sistemdən istifadə etmək üçün yaradılmış moodle.sdu.edu.az və teams.microsoft.com saytında qeydiyyatdan keçmiş, dərsləri onlayn formada təşkil etmişlər. Dərsin mənimsənilməsi üçün tələb olunan materiallar pdf və doc formatında sayta yerləşdirilmişdir. Tələbələr istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşır, mühazirə materiallarını mənimsəyə bilirlər. Hal-hazırda kafedralar tərəfindən 2019-2020-ci il yaz semestrinin imtahan sessiyasının imtahan suallarının yerləşdirilməsi işi aparılır.

Home | News | THE TEACHING PROCESS AT THE FACULTY OF PHILOLOGY IS ORGANIZED REMOTELY
Urgent measures are being taken at the Faculty of Philology of Sumgayit State University to prevent the danger of coronavirus (COVID-19) infection. Thus, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process has been organized online and offline at the Faculty of Philology, as well as at all faculties of Sumgayit State University, taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to coronavirus.
Dean, associate professor Sevinj Hamzayeva gave detailed information about the online teaching process at the faculty. She said that all four departments of the faculty joined the Moodle system developed within the university's Erasmus + project, which was aimed at organizing classes offline, and then the Ministry of Education, with the technical support of Microsoft, has started the use of the Microsoft Teams platform to remotely organize the process. Thus, all faculty members and 31 full-time and 6 part-time students currently enrolled in the system registered on moodle.sdu.edu.az and teams.microsoft.com, which were created to use the system. The materials required for mastering the course are posted on the site in pdf and doc format, and students can use these materials to prepare for lessons and master lecture materials at any time. Currently, the departments are working on the placement of exam questions for the exam session of the 2019-2020spring semester.