Əsas səhifə | Xəbərlər | Tarix və coğrafiya fakültəsində onlayn dərslərin təşkili uğurla davam etdirilir
Yerləşdirilmə tarixi : 16 Aprel 2020 15:10
Tarix və coğrafiya fakültəsində onlayn dərslərin təşkili uğurla davam etdirilir
Respublikada koronavirus epidemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə orta və ali məktəblərdə tədris prosesinin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün fakültələrində, o cümlədən Tarix və coğrafiya fakültəsində tədris prosesi onlayn və oflayn formada təşkil olunmuşdur.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev bildirdi ki, cəmiyyət olaraq karantin günlərində hər birimizin üzərinə müəyyən vəzifələr düşür. Bu günlərdə biz müəllimlərin, ziyalıların üzərinə daha böyük məsuliyyət düşür. Yaranmış vəziyyətlə əlaqədar olaraq, martın 12-dən etibarən Tarix və coğrafiya fakültəsində dərslər Whatsapp qrupu vasitəsilə onlayn formada keçirilmişdir. Belə ki, hər qrupda keçirilən bütün fənlər üzrə Whatsapp qruplar yaradılmış, mühazirə və seminar müəllimləri də bu qruplara qoşulmuşlar. Həmçinin mühazirə mətnləri tələbələrin e-mail ünvanlarına göndərilmişdir. Məşğələ müəllimləri yaradılan Whatsapp qruplarında mövzular üzrə tələbələrlə sorğu-sual apararaq, tapşırıqlarını vermişlər.
Onlayn dərslərin daha keyfiyyətli təşkili üçün fakültənin bütün müəllimləri və bakalavriat səviyyəsində I,II,III,IV kurslar üzrə əyani şöbədə 26 qrup, qiyabi şöbədə 3 qrup, magistratura pilləsində I kurs moodle.sdu.edu.az saytı və "Microsoft Teams" platformasında qeydiyyatdan keçərək, dərslərə başlamışlar. Həmçinin dərslər cədvəllər əsasında videodərslər vasitəsilə həyata keçirilir. Qeyd edək ki, hər iki elektron portalda bütün tədris materialları, imtahan sualları yerləşdirilmişdir. Bu prosesdə buraxılış qrupları da yaddan çıxmamış, Dövlət imtahanı verəcək tələbələr üçün suallar da daxil edilmişdir. Bakalavr səviyyəsində buraxılış işi, magistratura səviyyəsində dissertasiya işi yazan tələbə və magistrantlarla elmi rəhbərlər mütəmadi olaraq əlaqə saxlayır, mövzulara uyğun lazımi materialları tələbələrə çatdırırlar.
Dekan onu da qeyd etdi ki, dərslərin bu şəkildə təşkil olunması valideyn və tələbələr tərəfindən razılıqla qarşılanır. Tələbələr məmnunluqlarını videogörüntü vasitəsilə ifadə edirlər.

THE ORGANIZATION OF ONLINE CLASSES AT THE FACULTY OF HISTORY AND GEOGRAPHY CONTINUES SUCCESSFULLY
In order to prevent the spread of the coronavirus epidemic in the country, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process in all faculties of Sumgayit State University, including the Faculty of History and Geography, has been organized online and offline.
Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev said that as a society, each of us has certain responsibilities during the quarantine days. These days, we teachers and intellectuals have a greater responsibility. Due to the situation, from March 12, classes at the Faculty of History and Geography were held online on the WhatsApp group. Thus, Whatsapp groups were created for all subjects in each group, and lecturers and seminar teachers joined these groups. Materials were also sent to students" e-mail addresses. The seminar teachers gave questions to the students in the created Whatsapp groups.
For better organization of online lessons, all teachers of the faculty and 26 groups in the full-time department on I, II, III, IV courses at the bachelor"s level, 3 groups in the part-time department, the first course at the master"s level have registered on moodle.sdu.edu.az and "Microsoft Teams" platform and started classes. Classes are also held on the base of schedules via video lessons. It should be noted that all teaching materials and exam questions are posted on both electronic portals. In this process, the graduation groups were not forgotten, and students who will take the state exam were given the questions’ list. Supervisors regularly communicate with bachelor students who write graduation work and masters who write a dissertation, and deliver the necessary materials to them.
The dean also noted that the organization of classes in this way is welcomed by parents and students.