Əsas səhifə | Xəbərlər | Beynəlxalq layihələr çərçivəsində görüşlər onlayn şəkildə keçirilir
Koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar SDU-da tədris, elmi təcrübələrin bölüşülməsi, həmçinin xarici layihələrin, görüşlərin həyata keçirilməsi onlayn şəkildə təşkil edilir. Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti ERASMUS layihələrinin aktiv iştirakçısı və tərəfdaş universitetlərdən biridir. Lakin məlum səbəblərdən layihə çərçivəsində xarici səfərlər və təlimlər təxirə düşmüşdür. Buna baxmayaraq, Avropa Komissiyasının tövsiyəsi ilə layihələrinin icrası iş planına uyğun olaraq onlayn şəkildə təşkil edilir.
Məlumat üçün onu da bildirək ki, SDU 2 ERASMUS+ layihəsinə tərəfdaş qismində qoşulmuşdur: ERASMUS+PETRA Tədris və təlim prosesində mükəmməliyin təşviqi, ERASMUS+EQAC Azərbaycan Universitetlərində Kefiyyət Təminatı Mərkəzlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsi. Hər iki layihənin həyta keçirilməsi COVİD–19 virusuna görə uzadılmış, PETRA layihəsi üçün avqust ayına qədər vaxt verilmişdir. EQAC layihəsi üçün 9 ay əlavə vaxt verilməsi nəzərdə tutulub.
Aprelin 3-də PETRA layhəsinin Skype vasitəsilə onlayn görüşü baş tutdu. Görüş layihənin koordinatoru, İspaniyanın Valensiya Politexnik Universitetinin doktoru Xavyer Messana tərəfindən aparıldı. Görüşün məqsədi administrativ sənədlərin, final hesabatlarının aprelin 15-dək hazırlanması və maliyyə məsələləri idi. Skype vasitəsilə təşkil edilmiş görüşdə SDU-dan Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdi.
Aprelin 15-də Zoom proqramı vasitəsilə EQAC layihəsinin idarəetmə görüşü oldu. Görüş İsveçin Kral Texnologiya İnstitutundan doktor Viktor Kordos, İngiltərənin Middlesex Universitetinin dosenti George Dafaoulas və İspaniyanın Alikante Universitetinin doktoru Deniz Galvinin moderatorluğu ilə aparıldı. Görüşdə Azərbaycan tərəfdən tərəfdaş universitetlərdən layihənin koordinatoru olan Bakı Biznes Universiteti, Odlar Yurdu Universiteti, Kooperasiya Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texnologiya Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Azərbaycan Turizm və Menecment Universiteti, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin nümayəndələri iştirak etdilər. Sumqayıt Dövlət Universitetindən onlayn toplantıda Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri, EQAC layihəsinin SDU tərəfdən meneceri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Məmmədova iştirak etdi.

Yerləşdirilmə tarixi : 17 April 2020 11:53
Pressing measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. In connection with taking the necessary measures related to coronavirus, teaching, sharing of scientific experience, as well as the implementation of foreign projects and meetings are organized online at SSU. It should be noted that Sumgayit State University is an active participant and one of the partner universities in ERASMUS projects. However, for obvious reasons, foreign trips and trainings within the project have been postponed. However, on the recommendation of the European Commission, the implementation of projects is organized online in accordance with the work plan.
It should be noted that SSU has joined the 2 ERASMUS + projects as a partner: ERASMUS + PETRA Promotion of Excellence in Teaching and Learning, ERASMUS + EQAC Establishment and Development of Quality Assurance Centers in Azerbaijani Universities. Implementation of both projects has been extended due to the COVID-19 virus. The EQAC project will be given an additional 9 months.
An online Skype meeting of the PETRA project took place on April 3. The project coordinator was Dr. Javier Messana of the Polytechnic University of Valencia, Spain. The purpose of the meeting was to prepare administrative documents and final reports by April 15 and financial issues. The head of the Department of International Cooperation and International Students of SSU, Ph.D. Samira Mammadova took part at the Skype meeting.
On April 15, a management meeting of the EQAC project was held through the Zoom program. The meeting was moderated by Dr. Victor Cordos from the Royal Institute of Technology in Sweden, assoc.prof. George Dafaoulas from the University of Middlesex in England and Deniz Galvin from the University of Alicante in Spain. The meeting was attended by representatives of Baku Business University, Odlar Yurdu University, Cooperation University, Ganja State University, Azerbaijan University of Technology, Nakhchivan State University, Azerbaijan University of Tourism and Management, Azerbaijan State University of Architecture and Construction.
PhD in history Samira Mammadova, SSU manager of the EQAC project, head of the Department of International Cooperation and International Students, participated in the online meeting from Sumgayit State University.