Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələrinin nəzərinə: Sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid ailələrdən olan tələbələrin təhsil haqqı ödəniləcək
Koronavirus pandemiyası səbəbi ilə Azərbaycan əhalisinin maddi vəziyyətinin dəstəklənməsi üçün hazırlanan sosial paketdə həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələr də nəzərə alınmışdır. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin 2020-ci ildə tədris semestrləri üçün təhsil haqqı xərclərinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsi barədə 13 aprel tarixli, 138 nömrəli qərar qəbul edib.
Qərara əsasən, Azərbaycan Respublikasının təhsil müəssisələrində normativ təhsil müddətində ödənişli əsaslarla əyani təhsil alan (təkrar ali təhsil istisna olmaqla) və sosial baxımdan aşağıdakı həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin 2020-ci ildə tədris semestrləri (yarımillikləri) üçün təhsil haqqı xərcləri dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödəniləcək:
1. Ünvanlı dövlət sosial yardımı alanlar;
2. hər iki valideyni (tək valideyni olduqda isə həmin şəxs) və ya qanuni nümayəndələri aşağıdakı kateqoriyaların hər hansı birinə aid olanlar:
- I və II dərəcə əlilliyi olan şəxslər;
- işsiz kimi qeydiyyatda olanlar;
- yaşa görə əmək pensiyaçıları;
- yaşa görə sosial müavinət alanlar.
Təqdim olunmalı sənədlər:
1. Tələbənin şəxsiyyətini təsdiq edən sənəd,
2. Doğum haqqında şəhadətnamə,
3. Doğum haqqında şəhadətnamədə göstərilən valideynlərin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlər,
4. Tək valideyni olduqda əlavə olaraq digər valideynin ölümü haqqında şəhadətnamə,
5. Qanuni nümayəndələrlə münasibətdə məhkəmənin müvafiq qərarını və nümayəndələrin şəxsiyyətini təsdiq edən sənədlər,
6. Valideynlərin və ya qanuni nümayəndələrin sosial statusunu (ÜDSY alan ailə, qeydiyyatdan keçmiş işsiz, I va II dərəcə əlil, yaşa görə əmək pensiyaçı, yaşa görə sosial müavinət alan) təsdiq edən sənəd.
Sənədlərin elektron surətinin təqdim olunması tələb olunur. Tələbələr yuxarıda qeyd olunan sənədləri tmm@sdu.edu.az elektron ünvanına göndərməlidirlər.
Məlumat üçün bildiririk ki, tələbələrin valideynləri tələb olunan müvafiq arayışları Elektron hökumət portalından (www.e-gov.az) əldə edə bilərlər.

TO THE ATTENTION OF THE STUDENTS OF SUMGAYIT STATE UNIVERSITY: STUDENTS FROM FAMILIES BELONGING TO SOCIALLY VULNERABLE GROUPS
The social package, designed to support the financial state of the Azerbaijani population due to the coronavirus pandemic, also includes students who belong to the vulnerable families. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan adopted Resolution № 138 dated April 13 on the payment of tuition fees for students from socially vulnerable families for the semesters of 2020 at the expense of the state budget.
According to the Resolution, tuition fees for the academic semesters in 2020 of students studying full-time (excluding second higher education) in the educational institutions of the Republic of Azerbaijan and members of socially vulnerable families will be covered by the state budget:
1. Recipients of targeted state social assistance;
2. both parents (and if there is a single parent, the same person) or their legal representatives belonging to any of the following categories:
- Persons with I and II degree disabilities;
- registered as unemployed;
- labor pensioners by age;
- old-age assistance recipients.
Documents to be submitted:
1. Identity document of the student,
2. Birth certificate,
3. Documents confirming the identity of the parents indicated in the birth certificate,
4. In case of single parent, in addition, death certificate of the other parent,
5. Documents confirming the relevant court decision and the identity of the representatives in relation to legal representatives,
6. Document confirming the social status of parents or legal representatives (family receiving TSSA, registered unemployed, I and II degree disabled, old-age pensioner, old-age assistance recipients).
Electronic copies of documents are required. Students should send the above documents to tmm@sdu.edu.az.
We would like to inform that parents of students can get the required certificates from the e-government portal (www.e-gov.az)