SDU-da Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Realist ədəbiyyatımızın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 31 yanvar 2020-ci il tarixində Sərəncam imzaladı. Sərəncama əsasən aprelin 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Realist ədəbiyyatımızın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans öz işinə başladı.
Konfransı giriş sözü ilə universitetin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov açaraq, iştirakçıları salamladı, bildirdi ki,vətəndaşların qlobal pandemiyaya çevrilən koronavirus (COVİD-19) infeksiyasından qorunması bu gün Azərbaycan dövləti üçün ən prioritet məsələdir. Ölkəmizdə COVİD-19 infeksiyasına qarşı görülmüş bütün qabaqlayıcı tədbirlər insanlarımızın sağlamlığının qarantına çevrildi. Bununla da, ölkə başçısı bir daha sübut etdi ki, onun siyasətinin mərkəzində Azərbaycan xalqı dayanır. Məhz bu siyasətin ətrafında hər zaman sıx birləşən xalqımız bu çətin günlərdən də uğurla keçəcək.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, koronavirus (COVİD - 19) infeksiyasının Azərbaycan ərazisində yarada biləcəyi təhlükənin qarşısının alınması məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir. Respublikada koronavirus epidemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə orta və ali məktəblərdə tədris prosesinin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris, elmi təcrübələrin bölüşülməsi və xarici layihələr, görüşlər, konfranslar onlayn (məsafədən) formada təşkil edilir.
Prorektor Azərbaycan ədəbiyyatının və dramaturgiyamızın inkişafında böyük xidmətləri olmuş xalqımızın böyük sənətkarı olan yazıçı, dramaturq, publisist, tənqidçi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin mənalı ömür yolundan və zəngin yaradıcılığından söz açdı. Bildirdi ki, nasir, publisist, teatr təşkilatçısı və ictimai xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında mühüm xidmətlər göstərib. Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində silinməz iz qoymuş Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd olunması barədə ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanan Sərəncam bir daha sübut edir ki, Azərbaycan ədəbiyyatına, yazarlarına olan diqqət və qayğı hər zaman yüksək səviyyədə olub. Ulu öndər Heydər Əliyevin poeziyamıza verdiyi dəyərdən danışan prorektor bu gün bu ənənənin onun layiqli davamçıları olan Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının UNESKO-nun 2020–2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi çoxəsrlik ədəbiyyatımızın parlaq siması olan ədibin mənəvi sərvətlərimizi və ali ümumbəşəri dəyərləri özündə təcəssüm etdirən humanist ruhlu yaradıcılığının lazımınca və yüksək qiymətləndirilməsinin aydın təzahürüdür. Prorektor ədibin zəngin yaradıcılığından bəhs edərək qeyd etdi ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev XIX əsrin sonu – XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan ictimai, ədəbi və mədəni fikri tarixində xüsusi yeri olan şəxsiyyətlərdəndir. O, dramaturq, nasir, publisist, pedaqoq, tədqiqatçı alim kimi çoxcəhətli səmərəli fəaliyyəti ilə milli-mədəni şüurumuzun və sosial-siyasi düşüncəmizin inkişaf edib formalaşmasında xüsusi rol oynamış, duma üzvü, xalq komissarı və digər vəzifələr daşımaqla, dövlətçilik və idarəçilik işinin təkmilləşdirilməsi sahəsində öz xidmətlərini əsirgəməmişdir. Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev həm dramaturgiya və bədii nəsrimizi, həm də satirik publisistikamızı yeni və orijinal mövzularla yanaşı, özünəməxsus ideya-estetik , sujet və kompozisiya xüsusiyyətlərinə, üslub və ifadə tərzinə malik olan əsərlərlə zənginləşdirmişdir. Bununla da, XX əsrin ilk onilliyində milli ictimai-bədii fikrimizin əlvanlığını və sürətli inkişafını təmin edən əsas şəxsiyyətlərdən biri kimi parlamışdır.
Ramiz Hüseynov onu da qeyd etdi ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev yaşadığı dövrdə milli özünüdərk, vətənini istiqlala qovuşdurmaq, millətini tərəqqiyə çatdırmaq, ana dilinin gözəlliyini qorumaq arzularının gerçəkləşməsi üçün bir tərəfdən bədii nəsrin, dramaturgiyanın imkanlarından, digər tərəfdən mətbuatın və xüsusilə “Molla Nəsrəddin” tribunasından məharətlə istifadə edib. O, əsərlərində mollanəsrəddinçiliyə daim sadiq qalmış, Vətənin azadlığına, xalqın oyanışına, müstəqil düşünməsinə, haqqı nahaqdan seçməsinə, ana dilinin geniş yayılmasına yardımçı olmağa səy göstərib.
Konfransda Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Molla Nəsrəddin ədəbi məktəbinin qüdrətli nümayəndəsi kimi”, Folklorşünaslıq elmi-tədqiqat laboratoriyasının müdiri professor Astan Bayramov “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin hekayələri”, “Çapar” aylıq tarixi jurnalının baş redaktoru Dilqəm Əhməd “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin Azərbaycan Cümhuriyyəti dövründəki fəaliyyəti”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimləri: Əli Rzayev, “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərində sosial-psixoloji problemlər”, Nemət İbayev “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərində milli özünüdərk məsələsi” mövzularında çıxış edərək, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin yaradıcılıq yolundan, mollanəsrəddinçilik fəaliyyətindən söz açdılar. Azərbaycan ədəbiyyatında öz dəst-xəti ilə seçilən Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərinin bütün zamanlarda öz aktuallığı ilə seçildiyini, onun canlı həyat lövhələri ilə son dərəcə zəngin hekayələrinin nəsr tariximizin ən qiymətli nümunələri sırasında xüsusi yer tutduğunu diqqətə çatdırdılar. Bildirdilər ki, yazıçısının tarixi keçmişimizdən bəhs edən əsərləri oxucular tərəfindən həmişə rəğbətlə qarşılanmış, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsində əhəmiyyətli rol oynamışdır. Natiqlər vurğuladılar ki, onun Azərbaycan ədəbiyyatına, tarixinə verdiyi töhfələr əvəzsizdir.

Home | News | ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE "SHINING STAR OF OUR REALIST LITERATURE" DEDICATED TO THE 150TH ANNIVERSARY OF ABDURRAHIM BEY HAGVERDIYEV STARTED AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 20 April 2020 15:50
ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE "SHINING STAR OF OUR REALIST LITERATURE" DEDICATED TO THE 150TH ANNIVERSARY OF ABDURRAHIM BEY HAGVERDIYEV STARTED AT SSU
On January 31, 2020, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, signed an Order “On the celebration of the 150th anniversary of Abdulrahim bey Hagverdiyev”. According to the order, a scientific-practical conference in the online format "The shining star of our realist literature" dedicated to the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev began its work on April 20 at Sumgayit State University.
Opening the conference, docent Ramiz Huseynov, vice-rector for Humanitarian Affairs, greeted the participants online and said that protecting citizens from coronavirus (COVID-19) infection, which has become a global pandemic, is a top priority for the Azerbaijani state today. Speaking about the importance of the conference, the vice-rector noted that urgent measures are being taken to prevent the threat of coronavirus (COVID-19) infection in Azerbaijan. In order to prevent the spread of the coronavirus epidemic in the country, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, teaching, sharing scientific experience and foreign projects, meetings, conferences are organized online (remotely) in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education.
The vice-rector spoke about the life and rich creativity of the writer, playwright, publicist, critic Abdurrahim bey Hagverdiyev, a great artist of our people, who made great contributions to the development of Azerbaijani literature and dramaturgy. He noted that the writer, publicist and theater organizer and public figure Abdurrahim bey Hagverdiyev made important contributions to the development of Azerbaijani literature. The Order signed by President Ilham Aliyev on the celebration of the 150th anniversary of Abdurrahim bey Hagverdiyev, who left an indelible mark on the history of Azerbaijani literature, once again proves that the attention and care for Azerbaijani literature and writers has always been at a high level. Speaking about the value given to our poetry by national leader Heydar Aliyev, the vice-rector noted that this tradition was successfully continued today by his worthy successors, President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva. Speaking about the rich creativity of the writer, the vice-rector noted that Abdurrahim bey Hagverdiyev was one of the personalities who had a special place in the history of socio-literary and cultural thought of Azerbaijan in the late XIX and early XX centuries. Abdurrahim bey Hagverdiyev enriched both our dramaturgy and prose, as well as our satirical journalism with new and original themes, as well as works with unique idea-aesthetic, subject and compositional features, style and expression. Thus, in the first decade of the twentieth century, he shone as one of the key figures in ensuring the diversity and rapid development of our national socio-artistic thought. Ramiz Huseynov also noted that Abdurrahim bey Hagverdiyev skillfully used the opportunities of fiction and drama on the one hand, and the press and especially the "Molla Nasreddin" tribune on the other.
The following lecturers delivered speech in online conference: Professor Avtandil Mammadov, head of the Department of Azerbaijani and Foreign countries’ literature – “Abdurrahim bey Hagverdiyev as a Powerful Representative of Molla Nasraddin Literary School”, Professor Astan Bayramov, head of the Folklore studies Research Laboratory – “Stories of Abdurrahim bey Hagverdiyev”, Editor-in-Chief of “Chapar” journal Dilgam Ahmed – “The activity of Abdurrahim bey Hagverdiyev in the period of Azerbaijan Democratic Republic”, Ali Rzayev, senior lecturers of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods - “Socio-psychological problems in the works of Abdurrahim bey Hagverdiyev”, Nemat Ibayev -“National self-awareness problem in Abdurrahim bey Hagverdiyev's works”. They spoke about his creative path and the activities of "Molla Nasreddin". They noted that the author's works about our historical past have always been appreciated by readers and played an important role in educating young people in the spirit of patriotism. The speakers stressed that his contributions to Azerbaijani literature and history are invaluable.