Təhsil naziri rektorlarla videokonfrans keçirib
Aprelin 24-də Təhsil naziri Ceyhun Bayramov nazirliyin aparatının rəhbər şəxsləri və ali təhsil müəssisələrinin rektorlarının iştirakı ilə videokonfrans keçirdi.
Videokonfransı giriş sözü ilə açan Təhsil naziri koronavirus pandemiyasının təsirlərinin minimallaşdırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyi tərəfindən verilmiş tapşırıqların icrası vəziyyəti barədə konfrans iştirakçılarına geniş məlumat verdi, həmçinin ölkə ərazisində təlim-tərbiyə prosesinin martın əvvəlindən dayandırılması ilə əlaqədar bir sıra məsələləri müzakirəyə çıxardı.
Qeyd edilib ki, mart ayından başlayaraq ali təhsil müəssisələrinə verilmiş tövsiyə və tapşırıqlara uyğun olaraq, həmin müəssisələrdə tədrisin məsafədən təşkili təmin edilib, bu məqsədlə istifadə edilən “Microsoft Teams” və bəzi digər onlayn platformalara bu günədək 95 mindən artıq tələbə qoşulub və hazırda bu prosesin əhatəlisi genişləndirilir. Tövsiyəyə uyğun olaraq, məsafədən tədris zamanı qazanılmış müsbət təcrübələr ali təhsil müəssisələri arasında paylaşılır, qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində müzakirələr davam etdirilir.
Təhsil naziri qeyd edib ki, 19 mart tarixində ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının və bundan irəli gələrək dünya enerji və səhm bazarlarında baş verən kəskin dalğalanmaların Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyatına, makroiqtisadi sabitliyə, ölkədə məşğulluq məsələlərinə və sahibkarlıq subyektlərinə mənfi təsirinin azaldılması ilə bağlı bir sıra tədbirlər haqqında” Sərəncamın icrası məqsədilə Nazirlər Kabineti tərəfindən tədbirlər planı təsdiq edilib. Tədbirlər planına əsasən bir sıra istiqamətlərlə yanaşı, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət tərəfindən ödənilməsi üçün 40 milyon AZN məbləğində kompensasiya nəzərdə tutulub, bu istiqamət üzrə icraçı qurumlar Təhsil və Maliyyə Nazirlikləri, icra müddəti isə 2020-ci il müəyyən edilib. Bu məqsədlə Təhsil Nazirliyi ali təhsil müəssisələrinə bu kateqoriyaya aid olan tələbələrdən müvafiq müraciətlərin toplanmasını tapşırıb. Həmin müraciətlərin “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”ndə yaradılmış altsisteminə növbəti həftədən başlayaraq daxil edilməsi nəzərdə tutulur. Hazırda aidiyyəti dövlət orqanlarının və qurumlarının informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının “Təhsil Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sistemi”nə inteqrasiyası işləri davam etdirilir.
Bundan əlavə, ali təhsil müəssisələrində mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, tələbələrin tədris ilinin ikinci yarımilliyinin nəticələrinə əsasən qiymətləndirilməsi prosesinin təşkilinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, nazirlik tərəfindən bu istiqamətdə ümumi tövsiyələr verilib və hər bir ali təhsil müəssisəsi tərəfindən bu məqsədlə görüləcək konkret tədbirlər barədə təkliflərin qısa müddət ərzində Təhsil Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.
Videokonfransda gündəlikdəki məsələlərə dair təklif və tövsiyələr səsləndirilib, müzakirələr aparılıb.

Home | News | THE MINISTER OF EDUCATION HELD A VIDEO CONFERENCE WITH THE RECTORS
On April 24, Minister of Education Jeyhun Bayramov held a video conference with senior officials of the ministry’s apparatus and rectors of educational institutions.
The Minister of Education informed the participants of the videoconference in detail about the status of execution of instructions from the government to minimize the impact of the coronavirus pandemic. He also introduced a number of problems related to the temporary suspension of the educational process in the country since the beginning of March.
It was noted that according to the recommendations and instructions given to educational institutions since March, they conduct classes remotely. More than 95 thousand students have connected to the platforms used for this purpose as Microsoft Teams and some others to this day, and this process continues to expand. According to the recommendations, educational institutions that have gained positive experience in distance learning, share it and discussions continue in the conditions of mutual cooperation.
The Minister of Education noted that the Cabinet of Ministers approved an action plan to implement the decree signed by President Ilham Aliyev on March 19. According to the action plan, compensation is provided in the amount of 40 million AZN to pay for the education of students from low-income families. The execution of the decision is assigned to the executive units of the Ministry of Education and the Ministry of Finance, and the execution period is 2020. Higher education institutions are entrusted with the collection of relevant applications from students belonging to this category. It is planned to place these appeals in the subsystem created by the “Centralized Information System of Education”, starting next week.
In addition, taking into account the existing situation, an exchange of views was held on the organization of the student assessment process based on the results of the second academic half-year, and the ministry made recommendations in this direction. All higher education institutions are entrusted with submitting to the Ministry of Education concrete proposals on the implementation of these measures.
At the videoconference, proposals and recommendations on the agenda were heard, discussions took place.