Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun tələbələri “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalının qalibləri oldular
Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2020 15:39
SDU-nun tələbələri “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalının qalibləri oldular
Respublikada koronavirus pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə orta və ali məktəblərdə tədris prosesinin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, bütün ali məktəblərdə tədris, elmi təcrübələrin bölüşülməsi və xarici layihələr, görüşlər, konfranslar onlayn (məsafədən) formada təşkil edilir.
Aprelin 28-də “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalının onlayn yekun mərhələsi keçirildi. Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinın təşəbbüsü ilə keçirilən “Tələbə baharı” XIII ümumrespublika tələbə-yaradıcılıq festivalının nəticələri məlum oldu. 2020-ci il aprelin 1-dən 10-dək keçirilən onlayn seçim mərhələsində qaliblər musiqi (janrlar üzrə), xalq mahnıları, klassik musiqi (vokal), estrada musiqisi, pop musiqisi, muğam, rok, rəqs (janrlar üzrə), milli rəqslər (solo), müasir rəqslər (solo), dünya xalqlarının rəqsləri üzrə müəyyən edildi.
Bir çox ali təhsil müəssisələrin qatıldığı tədbirdə estrada musiqisi janrı üzrə Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Qəşəm Cəfərov I yerə, Xalq mahnıları janrı üzrə Filologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Aytac Heydərova II yerə layiq görüldülər.
Qeyd edək ki “Tələbə baharı” ümumrespublika tələbə yaradıcılıq festivalı Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən 2007-ci ildən etibarən ali təhsil müəssisələrinin tələbələri arasında hər il keçirilir. Festivalın keçirilməsində məqsəd tələbə yaradıcılıq kollektivlərini inkişaf etdirmək, ali təhsil müəssisələrində fəaliyyət göstərən dərnəklər arasında gənclərin mübadiləsini təşkil etmək, tələbələrin estetik tərbiyə sistemini təkmilləşdirmək, yaradıcı və istedadlı gəncləri üzə çıxarmaq, onlara dövlət qayğısını artırmaq, asudə vaxtlarının səmərəli təşkil edilməsi sahəsində səyləri gücləndirmək, yeni ünsiyyət və əlaqələrin formalaşdırılmasına şərait yaratmaqdır.

In order to prevent the spread of the coronavirus epidemic in the country, in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, teaching, sharing scientific experience and foreign projects, meetings, conferences are organized online (remotely) in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education.
On April 28, the online final stage of the XIII Republican Student Creativity Festival "Student Spring" was held. The results of the XIII Republican student-creative festival "Student Spring" initiated by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan have been announced. The winners of the online selection stage, held from April 1 to 10, 2020, were determined by music (by genre), folk songs, classical music (vocals), pop music, mugam, rock, dance (by genre), national dances ( solo), modern dances (solo), international dances.
Gasham Jafarov, a third-year student of the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University, won the first place in the genre of pop music, and Aytaj Heydarova, a second-year student of the Faculty of Philology, won the second place in the genre of pop music.
It should be noted that the "Student Spring" nationwide student creativity festival has been held annually by the Ministry of Youth and Sports among students of higher education institutions since 2007. The purpose of the festival is to develop student creative teams, organize youth exchanges between universities, improve the system of aesthetic education of students, identify creative and talented youth, increase state care for them, strengthen efforts to effectively organize leisure time, new communication and create conditions for the formation of relations.