Əsas səhifə | Xəbərlər | Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası videokonfrans şəklində keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2020 15:53
Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun növbəti iclası videokonfrans şəklində keçirildi
Aprelin 30-da Sumqayıt Dövlət Universitetində rektorluğun koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar məsafədən tədrisin təşkilinin vəziyyəti, 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının və Dövlət attestasiyasının keçirilməsi, sosial baxımdan əhalinin həssas qruplarına aid edilən tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar universitetdə görülən işlərin vəziyyəti, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış vəziyyətdə 2020-ci il üçün planlaşdırılmış beynəlxalq və respublika elmi konfranslarının keçirilməsi və cari məsələlərin müzakirəsinə həsr olunmuş növbəti iclası videokonfrans şəklində keçirildi.
SDU-nun rektoru professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq, koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi sayəsində respublikada vəziyyətin nəzarət altına alındığını, virusa yoluxanların sayının gündən-günə azaldığını bildirdi. Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah yaradıldığını, Nazirlər Kabinetinin Sərəncamına əsasən yoluxma hallarının qarşısının alınması və ölkə ərazisində yerləşən bütün təhsil müəssisələrində tibbi-profilaktik, dezinfeksiyaedici və digər qabaqlayıcı tədbirlərin davam etdirilməsi məqsədilə 2020-ci ilin mart ayının 10-dan bütün təhsil müəssisələrində tədris, təlim-tərbiyə prosesinin dayandırıldığını və ölkə üzrə bütün kütləvi tədbirlərin təxirə salındığını, karantin rejiminin tətbiq olunduğunu, koronavirusla mübarizə fondu yaradıldığını və ilk olaraq cənab Prezidentin birillik əməkhaqqını fonda keçirdiyini qeyd edən rektor SDU-nun da həmişə olduğu kimi ölkə prezidentinin yanında olduğunu, Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan bu fonda 50 min manat vəsait köçürdüyünü bildirdi.
Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar bütün ölkələrdə tibbi ləvazimat və qoruyucu vasitələrin, o cümlədən tibbi maskanın böyük qıtlığı yaşandığı bir zamanda ölkə başçısının tapşırığına əsasən aidiyyəti dövlət qurumları qısa müddətdə tibbi maska istehsalı avadanlığının və xammalın Azərbaycana gətirilməsinə nail oldu, tibbi maska istehsalına başlanıldı. Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva "Yeni klinika”nın açılışını etdilər. Vaxtında tikilən, ən müasir cihaz və avadanlıqlar, laboratoriyalarla təchiz edilən yeni tibb müəssisəsi dövlət başçısının qərarı ilə koronavirus xəstələrinin müalicəsinə yönəldildi.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının da qeyd etdiyi kimi, qısa vaxtda respublikada görülən işlərin digər ölkələr üçün nümunəyə çevrildiyini, bir sıra ölkələrlə müqayisədə, Azərbaycanda koronavirusa yoluxma hallarının vaxtında aşkarlandığını bildirən və bunu ölkədə güclü səhiyyə sisteminin olması ilə əlaqələndirən rektor hər kəsi karantin qaydalarına əməl etməyə səslədi.
Rektor professor Elxan Hüseynov sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilməsi barədə hökumətin verdiyi qərara toxunaraq, SDU-da ödənişli əsaslarla təhsil alan bu qəbildən olan tələbələrin siyahısının hazırlanması işinin davam etdiyini vurğuladı.
Tədrisin gedişatına toxunan rektor koronavirusla mübarizə ilə bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn və oflayn formada təşkil olunduğunu bildirdi. Onlayn formada WhatsApp mesajlaşma mübadilə sistemindən, “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş Moodle sistemindən və WhatsAppdan istifadə olunmaqla tədris prosesinin təşkil olunduğunu vurğulayan rektor ayrı-ayrı fənlərə dair mövzuların mənimsənilməsi üçün tələb olunan materialların buludda yerləşdirildiyini, tələbələrin istədikləri vaxt bu materiallardan istifadə edərək dərslərə hazırlaşdığını, mühazirə materiallarını mənimsədiklərini qeyd etdi. Hazırda bütün mühazirə, məşğələ və laboratoriya işlərinin, o cümlədən imtahan suallarının buludda yerləşdirildiyini söyləyən rektor görülən işlərin nəticəsində tələbələrin 70 %-dən çoxunun onlayn dərslərdə iştirak etdiyini bildirdi. İstehsalat və pedaqoji təcrübə keçən tələbələrin buraxılış işləri, imtahan prosesinin təşkili, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşən rektor onu da vurğuladı ki, aprelin 24-də Təhsil naziri, nazirliyin aparatının rəhbər şəxsləri və ali təhsil müəssisələrinin rektorlarının iştirakı ilə keçirilən videokonfransda təhsil naziri cənab Ceyhun Bayramovun çıxışı zamanı önəmli məqamlardan biri də postkarantin dövründə tədrisin təşkili və imtahan sessiyasının keçirilməsi idi. Məsələ ilə bağlı Təhsil Nazirliyi ilə birgə müzakirələrin aparıldığını bildirən rektor imtahanların keçirilməsi ilə əlaqədar 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, tələbələrin biliklərinin qiymətləndirilməsində tələbəyönümlü, eyni zamanda biliklərin obyektiv qiymətləndirilməsinə əsaslanan yanaşmanın tətbiq olunmasının planlaşdırıldığını vurğuladı.
2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının və Dövlət attestasiyasının keçirilməsi haqqında Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Sosial baxımdan əhalinin həssas qruplarına aid edilən tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsi ilə əlaqədar universitetdə görülən işlərin vəziyyəti haqqında Tədris-Metodiki Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış vəziyyətdə 2020-ci il üçün planlaşdırılmış beynəlxalq və respublika elmi konfranslarının keçirilməsi haqqında Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məruzələrlə çıxış etdilər. Müzakirələrdə Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, Elmi katib professor Muxtar Səmədov və fakültə dekanları koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsilə əlaqədar SDU-da tədris prosesinin təşkili, təcrübələrin keçirilməsi və xarici layihələrin, onlayn şəkildə görüşlərin həyata keçirilməsi barədə ətraflı məlumat verdilər və bir sıra təkliflər irəli sürdülər. O da qeyd olundu ki, universitetdə tələbələrin asudə vaxtlarının təşkili istiqamətində də onlayn formatlı işlər görülür, intellektual yarış və müsabiqələr keçirilir. Görkəmli Azərbaycan ədibi Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinə həsr olunmuş “Zoom” proqramı vasitəsilə “Realist ədəbiyyatın parlayan ulduzu” adlı onlayn elmi-praktik konfrans, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Evdə qal, təhsildən qalma” layihəsi çərçivəsində universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında onlayn formatda intellektual oyunlar, rəssamlıq, qiraət və ifaçılıq müsabiqələri bu qəbildəndir.
14-15 may tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan magistrantların XX Respublika elmi konfransının keçirilmə tarixində koronovirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq dəyişiklik edildi və karantin rejimindən asılı olaraq keçirilmə tarixinin müəyyənləşdirilməsi qərarı verildi.
İclasın sonunda rektor professor Elxan Hüseynov iştrakçılara, eləcə də qlobal koronavirus pandemiyası ilə mübarizə şəraitində onlayn tədrisdə iştirak edən bütün müəllimlərə təşəkürünü bildirdi, tədrislə yanaşı, tələbələrin karantin rejiminin qaydalarına əməl etmələrini tövsiyə etdi.

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE RECTOR'S OFFICE WAS HELD AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY IN THE FORM OF A VIDEO CONFERENCE
Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2020 15:53
THE NEXT MEETING OF THE RECTOR'S OFFICE WAS HELD AT SUMGAYIT STATE UNIVERSITY IN THE FORM OF A VIDEO CONFERENCE
On April 30, Sumgayit State University hosted the next meeting of the rector's office in the form of a video conference to discuss the state of the organization of distance learning in connection with the coronavirus pandemic, conducting exam sessions and state certification for the spring semester of the 2019/2020 academic year, the state of affairs at the university in connection with the state payment of tuition fees for socially vulnerable students, the situation with the coronavirus pandemic, holding the planned international and republican scientific conferences and discussion of current issues.
Welcoming the participants, SSU Rector, Professor Elkhan Huseynov said that due to the foresight of President Ilham Aliyev in the fight against the coronavirus pandemic, the situation in the country was under control and the number of infected people was decreasing day by day. He noted that the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers has been established, and in accordance with the Order of the Cabinet of Ministers, the teaching and training process has been suspended in all educational institutions since March 10, 2020 in order to prevent infections.
At a time when there is a severe shortage of medical supplies and protective equipment, including medical masks in all countries due to the coronavirus pandemic, on the instructions of the President, the relevant government agencies managed to bring medical mask production equipment and raw materials to Azerbaijan. President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva inaugurated the New Clinic. The new medical facility, built in a timely manner and equipped with the latest equipment and laboratories, is aimed at treating coronavirus patients.
Rector Professor Elkhan Huseynov, referring to the government's decision to cover the tuition fees of students from socially vulnerable families, said that the list of such students studying at SSU is being prepared.
Touching upon the teaching process, the rector said that the teaching process was organized online and offline at Sumgayit State University in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, taking into account the suspension of classes due to the necessary measures to combat the coronavirus. The rector emphasized that the teaching process is organized using WhatsApp messaging system, Zoom online conference program and Microsoft Teams platform, Moodle system for distance learning. The rector also noted that one of the highlights of the April 24 video conference with the participation of the Minister of Education Jeyhun Bayramov, senior officials of the ministry and rectors of higher education institutions was the organization of post-quarantine training and examination sessions. Noting that the issue is being discussed with the Ministry of Education, the rector said that taking into account the organization of the spring semester of the 2019/2020 academic year online in connection with the exams, it is planned to apply a student-oriented approach to assessing students' knowledge.
Afterwards Natig Talibov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies delivered report on the examination session and state certification of the spring semester of the 2019/2020 academic year, Director of the Teaching Methodican Center Faig Shirinov on the state of work done at the university in connection with the payment of tuition fees by socially vulnerable groups, vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov on the holding of international and national scientific conferences planned for 2020 in the context of the coronavirus pandemic.
Vice-rector for International Relations Gafar Atayev, Head of the Doctorate and Master's Department Sabir Khalilov, Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov and deans of the faculties provided detailed information on the organization of the educational process at SSU, conducting internships and the implementation of foreign projects, online meetings and made a number of proposals in connection with the necessary measures related to coronavirus.
It was also noted that the university also works online to organize students' leisure time, holds intellectual competitions and contests.
The date of the XX Republican Scientific Conference of Masters, scheduled for May 14-15, was changed in connection with the coronavirus pandemic, and it was decided to determine the date of the event, depending on the quarantine regime.
At the end of the meeting, Rector Professor Elkhan Huseynov thanked the participants, as well as all teachers involved in online learning in the fight against the global coronavirus pandemic, and recommended that students follow the rules of the quarantine regime.