SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şuralarının üzvləri üçün “Plagiat.pl” şirkəti tərəfindən vebinar keçirildi
Mayın 1-də Sumqayıt Dövlət Universitetində onlayn formatda “Antiplagiat təhlili üzrə Oxşarlıq hesabatının qiymətləndirilməsi” mövzusunda vebinar keçirildi. Vebinarda SDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şuralarının üzvləri, eləcə də Elmi seminarların üzvləri, Elmi hissənin, Doktorantura və magistratura şöbəsinin əməkdaşları, universitetin professor-müəllim heyəti, o cümlədən prorektorlar, fakültə dekanları, kafedra və şöbə müdirləri, elmi rəhbərlər, doktorantlar və dissertantlar da iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, iştirakçıları salamladı, bütün dünyada geniş vüsət alan koronavirus pandemiyası ilə bağlı ətraflı məlumat verdi. Billdirdi ki, bu çətin zamanda ölkədə vəziyyətin nəzarət altında olması, Koronavirusla Mübarizəyə Dəstək Fondunun yaradılması, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın birillik əməkhaqlarını həmin fonda ianə etməsi, pandemiyanın ölkə iqtisadiyyatına təsirinin azaldılması üçün maliyyə vəsaitinin ayrılması və həssas təbəqənin də maddi təminatı ilə bağlı göstərişi dövlət başçısının müdrik rəhbərliyinin, uğurlu siyasətinin nəticəsidir. Prorektor onu da vurğuladı ki, virusun ölkəmizdə geniş yayılmaması üçün dövlətin gördüyü tədbirlərlə bərabər, biz də əlimizdən gələni edirik və etməliyik. Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, təhsilin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris onlayn (məsafədən) formada davam etdirilir, eyni zamanda tədris, elmi təcrübələrin bölüşdürülməsi və xarici layihələr, konfranslar, görüşlərlər onlayn şəkildə həyata keçirilir.
Bugünkü tədbirin əhəmiyyətindən danışan professor Ramazan Məmmədov universitetin plagiatla mübarizə strategiyasından və bu istiqamətdə SDU ilə “Plagiat.pl” şirkəti arasında qurulan əməkdaşlığın nəticələrindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən intellektual mülkiyyətin, müəllif hüquqlarının qorunması və antiplagiat məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Ölkədə Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Müəllif Hüquqları Agentliyi, eləcə də universitetlərdə və müvafiq qurumlarda plagiatlıqla mübarizəyə yönəlmiş innovativ layihələr həyata keçirilir. Universitetimizdə də tətbiq edilən antiplagiat proqramı bakalavr, magistr və doktorluq dissertasiyaları, həmçinin istənilən digər elmi və elmi-metodik işləri yoxlamağa imkan yaradır. Akademik aləmdə plagiatlığa qarşı mübarizənin çox mühüm və aktual bir problem olduğu nəzərə alınaraq, Sumqayıt Dövlət Universiteti rektor professor Elxan Hüseynovun təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə ölkənin 25 ali məktəbi, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının institutları və respublikada fəaliyyət göstərən bir neçə nəşriyyat ilə əməkdaşlıq edən “Plagiat.pl” beynəlxalq şirkəti ilə strikeplagiarism.com verilənlər bazasında bütün dissertasiya işlərini və elmi əsərləri yoxlamağa imkan verən 3 illik müqavilə imzalamış və qarşılıqlı əhəmiyyət kəsb edən əməkdaşlığı davam etdirir. Müqaviləyə əsasən şirkətin nümayəndələri SDU əməkdaşları mütəmadi olaraq ilə antiplagiat proqramından istifadə bacarığı və qaydaları haqqında təlim görüşləri keçirir. Növbəti görüşün tarixi koronovirus (COVİD-19) pandemiyası ilə əlaqədar karantin dövrünə düşdüyü üçün bugünkü tədbirin onlayn keçirilməsi məqsədəuyğun hesab edilmişdir.
“Plagiat.pl” şirkətinin Biznesin inkişafı üzrə direktoru Aygül Səmədova vebinarın əhəmiyyətindən bəhs edərək, təmsil etdiyi şirkətin bu istiqamətdə gördüyü işlər barədə ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, “Plagiat.pl” şirkəti Azərbaycanda nümayəndəliklə təmsil olunan yeganə antiplagiat şirkətidir və strikeplagiarism.com Azərbaycan dilində axtarış həyata keçirən və Azərbaycan dilində interfeysi olan yeganə antiplagiat sistemidir. Strikeplagiarism.com SCOPUS, Web of Science bazalarına daxil olan elmi jurnallar, 2 milyarddan çox internet-səhifə və 1 milyondan çox elmi işlərin məlumat bazaları ilə indeksləşdirən antiplagiat sistemidir. Antiplagiat sistemi Moodle və Ldap kataloqu ilə inteqrasiya olunub. Aygül Səmədova onu da vurğuladı ki, alim, mütəxəssis və tələbələrin tədqiqat işlərini plagiatlıqdan qorumağa xidmət edən Ümumdünya Antiplagiatlıq Şəbəkəsinin yaradılması məqsədilə ali məktəblər, hökumət orqanları və nəşriyyatlar ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulub. O cümlədən şirkətlə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq uğurla davam etdirilir. Bildirdi ki, antiplagiat tədbirlərinin kompleks həlli təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, elmin inkişafı üçün əlverişli infrastrukturun yaradılması, elmi işlərin orijinallığını təsdiqləyən etibarlı informasiyanın əldə edilməsi və cəmiyyətdə şəffaflığın təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Daha sonra təlimçi strikeplagiarism.com antiplagiat sisteminin yeni interfeysi, proqramın işləmə mexanizmi barədə vebinar iştirakçılarını məlumatlandırdı. Aygül Səmədova təhsil müəssisələri üçün tətbiq olunan yeni interfeysin üstünlükləri, daha rahat və intuitiv olması ətrafında geniş təqdimatla çıxış etdi.
Antiplagiat təhlili üzrə Oxşarlıq hesabatının qiymətləndirilməsi istiqamətində keçirilən vebinarda “Müəllimlər/rəyçilər üçün elmi işlərin qiymətləndirilməsi metodologiyası”, “Antiplagiat yoxlanışları prosesinə ümumi baxış”, “LMS ilə inteqrasiya, bütün növ sənədlərin yoxlanılması və intizam tədbirləri” mövzuları ətrafında vebinar iştirakçılarının sualları cavablandırıldı, çıxışlar oldu, ətraflı müzakirələr aparıldı.

Home | News | THE WEBINAR WAS HELD BY PLAGIAT.PL COMPANY FOR THE MEMBERS OF THE DISSERTATION COUNCILS UNDER SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 01 May 2020 18:12
THE WEBINAR WAS HELD BY PLAGIAT.PL COMPANY FOR THE MEMBERS OF THE DISSERTATION COUNCILS UNDER SSU
On May 1, Sumgayit State University hosted an online webinar on “Assessing the Similarity Report for Anti-Plagiarism Analysis”. The webinar was attended by members of the Dissertation Councils of SSU, as well as members of scientific seminars, employees of the Scientific Section, Doctorate and Master"s departments, faculty members, vice-rectors, deans of faculties, heads of departments and divisions, supervisors, doctoral students and dissertators.
The event was opened by the Vice-Rector for Science and Innovations of the University, Professor Ramazan Mammadov, who greeted the participants and gave detailed information about the widespread coronavirus pandemic around the world. He noted that the situation in the country was under control at this difficult time, the establishment of the Coronavirus Support Fund, the annual donations of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva to the fund, the allocation of funds to reduce the impact of the pandemic on the economy are the result of the wise leadership and successful policy of the head of state. The vice-rector also stressed that along with the measures taken by the state to prevent the spread of the virus in our country, we are doing and should do our best. In accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, in order to ensure the sustainability of education, education at Sumgayit State University continues online (distance). At the same time, teaching, distribution of scientific experience and foreign projects, conferences, meetings are carried out online.
Speaking about the importance of today"s event, Professor Ramazan Mammadov spoke about the university"s strategy to combat plagiarism and the results of cooperation between SSU and Plagiat.pl. He noted that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev pays special attention to the protection of intellectual property, copyright and anti-plagiarism. The Ministry of Education, the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Copyright Agency, as well as innovative projects aimed at combating plagiarism are being implemented in universities and relevant institutions in the country. The anti-plagiarism program applied at our university allows you to check bachelor"s, master"s and doctoral dissertations, as well as any other scientific and scientific-methodical works. Considering that the fight against plagiarism is a very important and urgent problem in the academic world, Sumgayit State University, on the initiative and under the leadership of Rector Professor Elkhan Huseynov, cooperates with Plagiat.pl, an international company cooperating with 25 universities, institutes of the Azerbaijan Academy of Sciences and several publishing houses. The University has signed a 3-year contract on StrikePlagiarism.com database that allows you to check all dissertations and scientific works in the database. According to the agreement, the company"s representatives regularly hold training sessions for SSU employees on the skills and rules of using anti-plagiarism software.
Aygul Samadova, Business Development Director of Plagiat.pl, spoke about the importance of the webinar and gave detailed information about the work done by her company in this direction. She noted that Plagiat.pl is the only anti-plagiarism company represented in Azerbaijan, and Strikeplagiarism.com is the only anti-plagiarism system that conducts searches in Azerbaijani and has an interface in Azerbaijani. Strikeplagiarism.com is an anti-plagiarism system that indexes scientific journals included in the SCOPUS and Web of Science databases, more than 2 billion web pages and databases of more than 1 million scientific works. The anti-plagiarism system is integrated with Moodle and Ldap. Aygul Samadova also stressed that close cooperation has been established with universities, government agencies and publishing houses in order to establish the World Anti-Plagiarism Network, which serves to protect the research work of scientists, specialists and students from plagiarism. In particular, cooperation between the company and Sumgayit State University continues successfully. He noted that the comprehensive solution of anti-plagiarism measures is important in terms of improving the quality of education, creating a favorable infrastructure for the development of science, obtaining reliable information confirming the authenticity of scientific work and ensuring transparency in society. The trainer then informed the webinar participants about the new interface of the StrikePlagiarism.com anti-plagiarism system and the mechanism of the program. Aygul Samadova made a presentation on the advantages of the new interface for educational institutions and the more convenient and intuitive interface.
The questions of the participants on “Methodology for evaluating scientific papers for teachers / reviewers”, “Overview of the anti-plagiarism testing process”, “Integration with LMS, checking all types of documents and disciplinary measures” were answered at the webinar to assess the similarity report on anti-plagiarism analysis, detailed discussions were held.