Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun ENACTUS komandası fəaliyyətini onlayn davam etdirir
Koronavirusla bağlı zəruri tədbirlərin görülməsi ilə əlaqədar dərslərin müvəqqəti dayandırıldığı nəzərə alınaraq, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və məsləhətlərinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesi onlayn və oflayn (məsafədən) formada təşkil olunmuşdur. Universitetimizdə bu sahə üzrə hələ mart ayının ortalarından ilk addımlar atılmağa başlamışdır. Dərslər dayandırıldıqdan sonra qısa müddət ərzində “WhatsApp”, “Microsoft Teams”, “Moodle”, “Zoom” platformaları vasitəsilə təhsilin hər iki səviyyəsi üzrə xüsusi cədvəllər əsasında onlayn dərslərə start verilmiş və bu iş indi də davam etdirilir. Bundan əlavə, “Moodle”, “Microsoft Teams” proqramlarında tələbələr üçün bütün tədris-metodik materiallar, o cümlədən elektron mühazirə mətnləri, kollokvium və imtahan sualları yerləşdirilmişdir. Xüsusi karantin müddəti bitənə qədər dərslərin bu şəkildə təşkil olunması tələbələr tərəfindən müsbət qarşılanır. Onlar böyük həvəslə dərslərdə iştirak edir. Tədrislə yanaşı, universitetdə tələbələrin asudə vaxtlarının təşkili istiqamətində də onlayn formatlı işlər görülür, müxtəlif görüşlər, intellektual yarış və müsabiqələr keçirilir.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə aparılan təhsil islahatları çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetində təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi və maddi bazanın yenilənməsi, tələbələrin elmi fəaliyyətə təşviq edilməsi üçün lazımi tədbirlər həyata keçirilir. SDU-da tələbələrin elmi-tədqiqat işlərinin təşkili və əlaqələndirilməsi vəzifələrini Tələbə Elmi Cəmiyyəti uğurla yerinə yetirir. Tələbə Elmi Cəmiyyəti sabahın gənc tədqiqatçılarının həqiqi axtarış və yaradıcılıq məktəbidir. Eyni zamanda bu cəmiyyət istedadlı və bacarıqlı tələbələrin üzə çıxarılmasında mühüm rol oynayır. Sevindirici faktdır ki, tələbələrimiz elmi-tədqiqat və yaradıcılıq işləri ilə universitet, respublika və beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan elmi konfrans, seminar, fənn olimpiadaları, müsabiqələrdə fəal iştirak edərək, sertifikata layiq görülürlər.
Universitetin Tələbə Elmi Cəmiyyəti (TEC) bir çox onlayn təlimlər təşkil edib.Təlimlərə SDU-nun tələbələri ilə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin arzu edən tələbələri də böyük maraq göstəriblər. Tələbə Elmi Cəmiyyəti hər həftə müxtəlif sahələrin mütəxəssislərinin iştirakı ilə tədqiqat metodları, xarici dil öyrənmə, karyera barədə onlayn təlimlər keçirir. Eyni zamanda TEC-nin ENACTUS komandası mütəmadi olaraq onlayn görüşlər təşkil edir, yeni ideyalarla bağlı araşdırmalar aparır. Bu müddətdə komandamız ENACTUS Azərbaycanın təşkil etdiyi kapitanlarla onlayn iclaslarda iştirak edərək, layihələrə yeni tərəfdaşlar cəlb etmək üçün partnyorlarla danışıqlar aparıb. Komandamız ENACTUS Qış məktəbi–2020-də iştirak edib. Məlumat üçün bildirək ki, Qış məktəbində universitetimizi 4 komanda üzvü və 2 fakültə məsləhətçisi təmsil ediblər. Bütün bunlarla yanaşı, komandanın fəaliyyəti barədə sosial şəbəkələrdə (İnstagram, Facebook, Twitter, Youtube) məlumat yayımlanır, onlayn formatda diskussiya aparılır. Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Evdə qal, təhsildən qalma” layihəsi çərçivəsində komanda üzvləri yaradılan şəraitə görə öz minnətdarlıqlarını videoçarx vasitəsilə bildirirlər.

Yerləşdirilmə tarixi : 07 May 2020 20:59
Taking into account the suspension of classes due to the necessary measures related to the coronavirus, the teaching process at Sumgayit State University has been organized online and offline (remotely) in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education. The first steps in this direction have been taken at our university since mid-March. Shortly after the suspension of classes, online classes with students of both levels of education were launched on the basis of special schedules via WhatsApp, Microsoft Teams, Moodle, Zoom platforms, and this work is still ongoing. In addition, all teaching materials for students, including e-lecture texts, colloquiums, and exam questions have been posted in Moodle and Microsoft Teams programs. The organization of classes in this way until the end of the special quarantine period is welcomed by students. Students participate in classes with great enthusiasm. In addition to teaching, the university also works online to organize students' leisure time, holds various meetings, intellectual contests and competitions.
The Student Scientific Society successfully fulfills the tasks of organizing and coordinating the research work of SSU. The Student Scientific Society is a real school of search and creativity for tomorrow's young researchers. At the same time, this society plays an important role in identifying talented and capable students. It is gratifying that our students are awarded certificates for active participation in scientific conferences, seminars, subject Olympiads, competitions organized at the university, national and international levels through research and creative work.
It should be noted that the Student Scientific Society (SSC) of the university has organized many online trainings. Along with the students of SSU, students of other universities also showed great interest in the trainings. Every week, the Student Scientific Society conducts online trainings on research methods, foreign language learning, career with the participation of experts in various fields. At the same time, ENACTUS team of SSS regularly organizes online meetings and researches new ideas. During this time, our team participated in online meetings with captains organized by Enactus Azerbaijan and negotiated with partners to attract new partners to projects. Our team participated in the ENACTUS Winter School 2020. It should be noted that 4 team members and 2 faculty advisors represented our university at the Winter School. Along with all this, information about the team's activities is disseminated on social networks (Instagram, Facebook, twitter, youtube), and discussions are held in online format. At the initiative of the Ministry of Education, the team members express their gratitude for the conditions created under the project "Stay at home, stay away from education" via video.