Əsas səhifə | Xəbərlər | İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2020 22:46
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva açaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin keçdiyi böyük, şərəfli, zəngin və mənalı ömür yolundan, müqayisəyəgəlməz ictimai və siyasi fəaliyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin ömür yolu yalnız və yalnız doğma Vətənimizin inkişafına və əziz xalqımızın rifahına, onun yüksəlməsinə həsr olunub. Ən çətin vaxtlarda xalqının yanında olan, xilaskarlıq missiyasını uğurla yerinə yetirən və müasir müstəqil Azərbaycanın qurucusuna çevrilən Ulu öndərin əvəzsiz irsi Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Dekan onu da vurğuladı ki, Azərbaycanı məhv olmaq təhlükəsindən xilas edən Ulu öndər ölkəni xaos və böhrandan qurtardı, vətəndaş müharibəsinin qarşısını aldı, ölkədə siyasi sabitlik yaratdı. Heydər Əliyevin müdrikliyi, siyasi iradəsi, uzaqgörənliyi nəticəsində digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi sahədə də genişmiqyaslı islahatlar həyata keçirilib. Ümummilli liderin davamlı və dayanıqlı, sosial yönümlü və innovativ iqtisadiyyatın formalaşması istiqamətində həyata keçirdiyi strategiya, o cümlədən neft, aqrar islahatlar, özəlləşdirmə, regionların tarazlı inkişafı siyasəti, sahibkarlığın inkişafı, infrastrukturun, yeni istehsal sahələrinin yaradılması, nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları ilə əlaqələrin qurulması kimi kompleks tədbirlər sonrakı illərdə ölkə iqtisadiyyatının dinamik inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradıb. Artıq dünyada layiqli yerini tutan Azərbaycan regionun siyasi, iqtisadi və mədəni mərkəzidir. Ölkəmiz davamlı inkişaf edir, siyasi sabitliyi, dayanıqlı iqtisadi inkişafı ilə seçilir. Əsası ümummilli liderimiz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirilən xarici və daxili siyasət, gerçəkləşən iqtisadi doktrina belə deməyə əsas verir ki, Azərbaycan növbəti illərdə də bu siyasətin davamı sayəsində hərtərəfli inkişaf sürətini daha da artıracaq, həm regional, həm də qlobal səviyyədə öz mövqelərini daha da möhkəmləndirəcəkdir. Bütün bunlar isə belə deməyə əsas verir ki, ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin işləyib hazırladığı sabitlik və inkişaf strategiyası bu gün də xalqımızı böyük qələbələrə aparır.
Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri Qalib Hüseynov Heydər Əliyev ilk müstəqillik illərində Azərbaycan dövlətinin rəhbəri olduqdan sonra ölkəmizin mövcud problemlərinin tədricən həllini tapdığını, iqtisadi və siyasi sabitliyin təmin olunduğunu və nəticə etibarilə iqtisadi inkişafın sürətləndiyini, ölkəmizin beynəlxalq arenada nüfuzunun artdığını, bütün istiqamətlər üzrə proqram və layihələrin işlənib hazırlandığını qeyd etdi.
Dosent Təranə Əhmədova, fakültənin tələbələri: Ülvi Məmmədov, Aysel Nəsirova, Aytac Sahibzadə çıxışlarında qeyd etdilər ki, Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik təcrübəsi, möhkəm iradəsi və uzaqgörənliyi sayəsində vətəndaş müharibəsi dayandırıldı, Milli Ordumuzun döyüş qüdrətinin artması nəticəsində torpaqlarımızın işğalına son qoyuldu və atəşkəs əldə olundu. Qısa bir zamanda Ulu öndərin bilavasitə rəhbərliyi altında respublikamızda ictimai-siyasi sabitlik və iqtisadi dirçəliş təmin edildi.

AN ONLINE EVENT DEDICATED TO THE 97TH ANNIVERSARY OF NATIONWIDE LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT THE FACULTY OF ECONOMICS AND MANAGEMENT BY ORGANIZATION OF STUDENT YOUTH ORGANIZATION
On May 8, an event was held at the Faculty of Economics and Management of Sumgayit State University by organization of Student Youth Organization, dedicated to the 97th anniversary of national leader Heydar Aliyev.
The event was opened by the dean of the Faculty, associate professor Aynura Yahyayeva. She spoke about the great glorious and rich life path of the national leader, his social and political activities. She noted that the life and activities of Heydar Aliyev were devoted to the development of our country, the well-being of the people, and the improvement of their standard of living. In the most difficult moments, he was next to his people, successfully fulfilling the mission of a defender of the country's citizens. The invaluable legacy of the national leader, who became the architect of sovereign Azerbaijan, has become the national wealth of our republic. It was emphasized that Heydar Aliyev, who saved the country from a split, put an end to crises and chaos, prevented a civil war in Azerbaijan, and created political stability in the republic. As a result of the wisdom, foresight and political will of the national leader in the country, large-scale economic reforms were carried out, as in other areas of the life of the republic. The strategy of Heydar Aliyev, pursued in the direction of creating a long, sustainable innovative and socially oriented economy, including in the field of the oil industry, the agricultural sector, the development of entrepreneurship, the creation of new production capacities, the establishment of ties with foreign financial institutions, laid the foundation for the dynamic development of the economy in the subsequent years. Azerbaijan, which has taken its rightful place in the world, has now become the political, economic and cultural center of the region. Our country is currently characterized by political stability, sustainable economic development. Domestic and foreign policy, economic stability, the foundation of which was laid by the national leader Heydar Aliyev, is now successfully continued by President Ilham Aliyev. This suggests that in the future our country will strengthen its policy in all areas, both regionally and globally. The development and sustainability strategy developed by the national leader Heydar Aliyev and today leads our people to new victories.
Galib Huseynov, head of the Department of Business administration and management, noted that Heydar Aliyev, who became the head of the country in the first years of independence, gradually solved all the problems in the republic, achieved its political and economic stability, and increased the prestige of Azerbaijan in the world community.
Associate professor Tarana Ahmedova, students of the faculty Ulvi Mammadov, Aysel Nasirova and Aytaj Sahibzade in their speeches said that due to the political experience and will, the wisdom of the national leader Heydar Aliyev in the country, it was possible to prevent a civil war, strengthen the National Army, and stop further occupation of our lands, cease hostilities. In a short time, Azerbaijan has achieved socio-political and economic stability.