Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə "Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili" mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi
Mayın 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 97-ci ildönümünə həsr olunmuş "Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili" mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi.
Konfransı giriş sözü ilə Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradov açaraq, Ulu öndər Heydər Əliyevin keçdiyi şərəfli həyat yolundan, zəngin fəaliyyətindən, xilaskarlıq missiyasından, Azərbaycan xalqının çətin günlərində göstərdiyi misilsiz xidmətlərindən danışdı. Dekan Аzərbаycаn elminin, təhsilinin inkişafının görkəmli dövlət xadimi Hеydər Əliyеvin аdı ilə bаğlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəyə rəhbərliyinin bütün dövrlərində Ulu öndər bu sаhəyə diqqət və qаyğısını əsirgəməmiş, dаim еlmin, təhsilin himаyədаrı kimi çıхış еtmişdir. Görkəmli dövlət xadimi Hеydər Əliyеv еlmin, təhsilin inkişаfınа milli dövlət quruculuğu prоsеsinin zəruri əsаsı kimi yаnаşmış, хаlqın intеllеktuаl səviyyəsinin аrtırılmаsını ən vаcib vəzifələrdən biri kimi qarşıya qoymuşdur. Ümummilli liderin ötən əsrin 70–80-ci illərində uzaqgörənliklə həyata keçirdiyi siyasət bu gün öz nəticələrini göstərir. Ulu öndərin layiqli davamçısı olan Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu daxili və xarici siyasət kursu Heydər Əliyev ideyalarına söykənir və əldə edilən dinamik inkişaf, sarsılmaz ictimai-siyasi sabitlik göstərir ki, müasir müstəqil Azərbaycanın seçdiyi strateji yol milli maraqlara və xalqın ali iradəsinə əsaslanır. Bir sözlə, ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi kursu müasir dövrün aktual çağırışlarına müvafiq olaraq, Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, Azərbaycan tərəqqi yolunda uğur və inamla irəliləyir.
Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev “Ulu öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili”, Kimya və biologiya fakültəsininin tələbəsi Anar Güllərli “Heydər Əliyev və ana dilimiz”, fakültə üzrə TGT-nin sədri Kənan Namazov “Heydər Əliyevin azərbaycançılıq ideologiyası” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransın sonunda tələbələr: Elnarə Mehdizadə “Heydər Baba”, Gülnur İsgəndərli “Ulu öndər” şeirlərini səsləndirdilər.

Home | News | AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY OF SSU, A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD ONLINE ON THE TOPIC "HEYDAR ALIYEV AND AZERBAIJANI EDUCATION"
Yerləşdirilmə tarixi : 08 May 2020 23:27
AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY OF SSU, A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE WAS HELD ONLINE ON THE TOPIC "HEYDAR ALIYEV AND AZERBAIJANI EDUCATION"
The scientific-practical conference "Heydar Aliyev and Azerbaijani education" was held online at the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University.
The conference was opened by the dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov. He spoke about the glorious life path of the nationwide leader, his achievements in difficult days for Azerbaijan. The dean noted that the development of science and education in the country is associated with the name of Heydar Aliyev. During all periods of his leadership, the national leader constantly paid attention and took care of Azerbaijani science and education. Heydar Aliyev has always believed that science and education are the main process of creating national statehood; the development of the intellectual level of the people has been put forward as an important task in strengthening society. The farsighted policy pursued by the national leader in the 70-80s of the last century, today is successfully continued by President Ilham Aliyev. The successful domestic and foreign policy pursued by Ilham Aliyev is based on the ideas of Heydar Aliyev. The achieved dynamic development and socio-political stability prove that the strategic path chosen by modern sovereign Azerbaijan is based on the national interests of the people. The policy of the national leader Heydar Aliyev, which meets the current requirements of modern Azerbaijan and successfully continued by President Ilham Aliyev, allows Azerbaijan to confidently move along the path of progress and development.
The following people delivered report in the online conference: head of the Department of Chemistry and methods of its teaching assoc. prof. Musa Mustafayev with the report “National leader Heydar Aliyev and Azerbaijani education”, student of the Faculty Anar Gulerli with the report “Heydar Aliyev and our native language”, chairman of the SYO on the faculty Kanan Namazov with the report “The ideology of Azerbaijanism of Heydar Aliyev”.
In conclusion, students of the faculty Elnar Mammadzade and Gulnur Isgenderli recited the poems “Heydar Baba” and “The National Leader”.