SDU-da “COVID-19 və insan psixologiyası” mövzusunda maarifləndirici onlayn tədbir keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçlığı və Filologiya fakültəsinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dəstəyi ilə “Psixologiya günü”nə həsr olunmuş “COVID-19 və insan psixologiyası” mövzusunda maarifləndirici onlayn tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı açaraq bildirdi ki, hamıya məlum olduğu kimi, artıq 3 aya yaxındır, insanlarımızın sağlamlığının qorunması, koronavirus bəlasından uzaq olmaq üçün Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərərgahın qərarı ilə təhsil müəssisələri aktiv fəaliyyətlərini dayandırıblar. Yeni tipli pnevmoniya – COVİD-19 virusu 2019-cu ilin dekabr ayının ortalarında Çinin Uhan şəhərində aşkar olundu. Koronavirus pandemiyası bütün dünyanı cənginə alıb, insanların yaşayış tərzini, sosial-məişət problemlərini tamamilə yeni bir məcraya yönəltdi, işini, fəaliyyətini gözlənilməz təsirlərə məruz qoydu. Başımızın üstünü alan bəlanın qəfil gəlişi cəmiyyət həyatının bütün sahələrini əhatə etdi. “Evdə qal” devizi dövrün şüarına çevrildi, insanların sosial izolyasiyası vacib şərt kimi qiymətləndirildi. Lakin buna baxmayaraq, müəllimlərimizin səyi nəticəsində onlayn qaydada təhsilimizi davam etdirdik. Bugün “WhatsApp”, “Zoom”, “Moodle”, “Microsoft Teams” sistemləri ilə dərslərimizi məsafədən davam etdiririk.
Tələbə Gənclər Təşkilatı tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün də günün tələbinə uyğun olaraq böyük işlər görür. Elə bu istiqamətdə təşkilat Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə “Evdə qal, təhsildən qalma” layihəsi çərçivəsində Sumqayıt Dövlət Universitetinin tələbələri arasında onlayn formatda intellektual oyun keçirdi. Oyunda 7 fakültənin komandası iştirak etdi. Bundan əlavə, universitetin tələbələri və müxtəlif fakültələrin müəllim heyəti tərəfindən “Evdə qal” kompaniyasına aid videoçarx çəkilmiş və sosial şəbəkələrdə paylaşılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, tələbələrin asudə vaxtlarının daha səmərəli keçməsi üçün Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Gənclər Klubu “Evdə qal” aksiyasına könüllü qoşularaq, fəaliyyətlərini onlayn formada davam etdirir, görüşlər təşkil edir. Təşkilatın üzvləri onlayn psixologiya dərnəyi, intellektual oyun, kitab klubu, ingilis dilində danışanlar klubu, rəsm klubu ilə keçirdikləri görüşlərlə birliklərini, əzmkarlıqlarını nümayiş etdirmiş olurlar.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri dosent Aytəkin Məmmədova çıxış edərək bildirdi ki, bəşəriyyətin başı üzərini almış koronavirus kabusu tüğyan etməkdədir. Dünyanın əksər ölkələrini çətin vəziyyətə salmış, ağır itkilərə məruz qoymuş bu təhlükəli virus sanki hamıya meydan oxuyur. Bütün ölkələr iqtisadi tənəzzülə məruz qaldı, çoxlu sayda insan tələfatı ilə üzləşdi, iş yerləri itirildi, əhali ciddi çətinliklərlə qarşı-qarşıya qaldı. Azərbaycan da dünyanın bir parçası olduğundan bu kabusun fəsadlarından yan keçə bilmədi. Ancaq bizim ölkəmiz dünyanın böyük dövlətləri: ABŞ, İtaliya, İran, İspaniya, Çin, Almaniya və digərləri ilə müqayisədə pandemiyadan az itki ilə çıxmağı bacarır. Bunun əsas səbəbi dövlət başçımızın düşünülmüş siyasi kursu və insan amilinə verdiyi yüksək dəyərdir. Dünyada koronavirus (COVİD-19) infeksiyasının əhatə dairəsinin və coğrafiyasının genişlənməsinin müşahidə olunduğu dövrdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin sağlamlığının qorunması və koronavirus infeksiyasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi ölkə başçısının diqqət mərkəzindədir. Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi, qısa vaxtda gördüyü işlər bir sıra dövlətlər üçün nümunəyə çevrildi. Vətəndaş olaraq biz də həyata keçirilən tədbirlərə qoşulmalı, öhdəmizə düşən vəzifələri yerinə yetirməliyik.
Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosentləri: Ceyhun Məmmədov “COVID-19 dünyada davranış modelləri”, Sevər Mirzəyeva “Pandemiyanın insanın psixoloji sağlamlığına təsiri”, Ayna Hacıyeva “Pandemiyanın şəxsiyyətə sosial-psixoloji təsiri”, Şahnaz Quliyeva “COVID-19-la bağlı informasiyaların insanların davranış və münasibətlərinə təsirinin psixoloji məsələləri” mövzularında çıxış edərək, koronavirusa görə yaranmış psixoloji gərginliklə necə mübarizə aparma yolları və pandemiyanın insan psixologiyasına təsiri barədə məlumat verdilər. Bildirdilər ki, hər zaman pandemiya onu yaşayan cəmiyyətin hər bir üzvü üçün stresdir. Belə gərgin durum istər-istəməz insanların psixologiyasına mənfi təsir edir. İnsanların psixoloji durumu fərqli olduğuna görə onların bu cür situasiyalara reaksiyası da müxtəlif olur. Belə dövrlərdə insanlar əsasən iki psixoloji qrupa bölünür: virusdan qorxanlar və onun varlığını inkar edənlər. İstər birinci, istərsə də ikinci psixoloji hal insanın davranışına təsir edir. Natiqlər çıxışlarında onu da vurğuladılar ki, dünya üzrə statistikanın təhlili göstərir ki, hansı ölkədə vətəndaşlar problemin məsuliyyətini dərk edib, karantin qaydalarına daha çox riayət edirsə, o ölkələrdə xəstə və yoluxma sayı da azalır. Belə bir vəziyyətdə ən yaxşı psixoloji mübarizənin maarifləndirmə olduğunu qeyd edən natiqlər ölkəmizdə bununla bağlı kifayət qədər tədbirlər görüldüyünü bildirdilər.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək bildirdi ki, bütün dünyanı cənginə almış koronavirus pandemiyasının ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində Prezident cənab İlham Əliyevin atdığı addımlar, əhalinin sağlamlığının qorunması üçün gördüyü işlər vətəndaşlar tərəfindən böyük rəğbətlə qarşılanır.
Humanitar məsələlər üzrə prorektor dosent Ramiz Hüseynov çıxış edərək, tədbirin keçirilməsində zəhməti olan hər kəsə təşəkkürünü bildirdi. Qabaqlayıcı tədbirlərin ən mühüm istiqaməti kimi təhlükəli virusun yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə aparılan maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətini vurğuladı. Bildirdi ki, bu prosesdə bütün cəmiyyət üzvləri, təhsil işçiləri, həkimlər, ziyalıların iştirakı, səyləri öz müsbət təsirini göstərməkdədir. Artıq bir müddətdir ki, bütün dünya ölkələri koronavirus pandemiyası təhlükəsinin nəticələri və onun yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə genişmiqyaslı, təxirəsalınmaz addımlar atır. Dünyada dərin iqtisadi və maliyyə böhranı yaradan pandemiyanın ağır fəsadlarının qarşısını almaq üçün ölkəmiz də sistemli və vacib tədbirlərlə tam səfərbər olub. Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, proseslərə dərhal ciddi reaksiya verməsi, onun rəhbərliyi ilə atılan bütün vacib addımlar digər ölkələr üçün nümunəyə çevrilmişdir.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, ölkəmizin dünyada ikinci ən böyük beynəlxalq təsisat olan və 120 dövlətin təmsil olunduğu Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etməsi dünyada Azərbaycana olan etimaddan və onun beynəlxalq nüfuzunun artmasından xəbər verir. Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Təmas Qrupu formatında videokonfrans vasitəsilə koronavirusla mübarizəyə həsr olunmuş “COVID-19-a qarşı birlikdəyik” mövzusunda Zirvə görüşünün keçirilməsi Azərbaycanın qlobal səylərinin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən dəstəklənməsinin parlaq nümunəsidir. Hələ 2019-cu ilin əvvəllərindən ölkə başçısı tərəfindən ortaya qoyulmuş sosial paketlərin davamı kimi və pandemiya dövründə sosial müdafiəyə ehtiyacı olan insanların sosial vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sahibkarlara, aztəminatlı ailələrə yardım göstərilməsi, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi barədə sosial paketlər təqdirəlayiqdir. Elə buna görədir ki, vətəndaşlar koronavirusla mübarizədə dövlət başçısının atdığı addımları yüksək qiymətləndirir, sadə insanların, sosial müdafiəyə ehtiyacı olan təbəqənin, eləcə də kiçik və orta sahibkarların dövlət tərəfindən dəstəklənməsini məmnunluqla qarşılayırlar.
Sonda çıxışlar ətrafında geniş onlayn fikir mübadiləsi aparıldı, koronavirusla mübarizənin gücləndirilməsi və maarifləndirmə işlərinin genişləndirilməsinə dair bir sıra təkliflər səsləndirildi.

AN EDUCATIONAL ONLINE EVENT ON "COVID-19 AND HUMAN PSYCHOLOGY" WAS HELD AT SSU
An educational online event on "COVID-19 and human psychology" dedicated to "Psychology Day" was organized by the Student Youth Organization of Sumgayit State University and supported by the Department of Pedagogy and Psychology of the Faculty of Philology.
Opening the event, Chairman of the Student Youth Organization Tayfun Hajili said that, as everyone knows, educational institutions have suspended their activities for about three months by the decision of the Operative Headquarters under the Cabinet of Ministers to protect the health of our people and avoid the scourge of coronavirus. A new type of pneumonia - COVID-19 virus - was discovered in mid-December 2019 in Wuhan, China. The coronavirus pandemic has taken the whole world by storm, changed people's lifestyles and social problems in a completely new direction, and exposed their work and activities to unexpected effects. The sudden arrival of the calamity that befell us covered all spheres of public life. The motto "Stay at home" became the motto of the time, social isolation of people was considered an important condition. However, thanks to the efforts of our teachers, we continued our education online. Today we continue our lessons remotely with Whatsapp, Zoom, Moodle, Microsoft Teams systems. I would like to note that the Student Youth Organization is doing a great job in accordance with the requirements of the day for the effective organization of students' leisure time. In this regard, our organization held an online intellectual game among the students of Sumgayit State University within the project "Stay at home, don’t stay away from education" at the initiative of the Ministry of Education. The team of 7 faculties took part in the game. In addition, students of the university and members of various faculties made a video about the company "Stay at home" and shared it on social networks.
The head of the Department of Pedagogy and Psychology, associate professor Aytekin Mammadova, said that the coronavirus nightmare that is engulfing mankind is raging. This dangerous virus, which has put many countries in a difficult situation and caused heavy losses, seems to be challenging everyone. All countries have experienced an economic downturn, many people have lost their jobs, and the population has faced serious difficulties. As Azerbaijan is also a part of the world, it could not avoid the consequences of this nightmare. However, our country is able to emerge from the pandemic with less loss than the world's major powers - the United States, Italy, Iran, Spain, China, Germany and others. The main reason for this is the political course of our President and the high value he attaches to the human factor.
Associate professors of the Department of Pedagogy and Psychology delivered speech: Jeyhun Mammadov "Behavioral models of COVID-19 in the world", Sever Mirzayeva "The impact of the pandemic on human psychological health", Ayna Hajiyeva "The socio-psychological impact of the pandemic on personality", Shahnaz Guliyeva "Psychological issues of the impact of information on COVID-19 on people's behavior and attitudes". They said that a pandemic is always a stress for every member of society. Such a tense situation inevitably has a negative effect on people's psychology. Because people have different psychological states, their reactions to such situations are also different. At such time, people are divided into two main psychological groups: those who are afraid of the virus and those who deny its existence. Both the first and the second psychological state affect a person's behavior. The speakers also noted that the analysis of world statistics shows that the more citizens understand the responsibility of the problem and follow the rules of quarantine, the lower the number of patients and infections in those countries. Noting that the best psychological struggle in such a situation is enlightenment, the speakers said that enough measures have been taken in our country in this regard.
Dean of the Faculty of Philology, associate professor Sevinj Hamzayeva said that the steps taken by President Ilham Aliyev to prevent the spread of the coronavirus pandemic in our country and the work done to protect the health of the population are met with great sympathy by citizens.
Vice-rector for Humanitarian Affairs Ramiz Huseynov thanked everyone who contributed to the event. He stressed the importance of awareness-raising activities aimed at preventing the spread of the dangerous virus as the most important area of preventive measures. He noted that the participation and efforts of all members of society, educators, doctors and intellectuals in this process are having a positive effect. For some time now, all countries of the world have been taking large-scale, urgent steps to prevent the consequences of the threat of a coronavirus pandemic and its spread. Our country has also been fully mobilized with systematic and important measures to prevent the serious consequences of the pandemic, which has caused a deep economic and financial crisis in the world. The foresight of President Ilham Aliyev, his immediate and serious response to the process, and all the important steps taken under his leadership have become an example for other countries.
The vice-rector also noted that the presidency of our country in the Non-Aligned Movement, the second largest international institution in the world and represented by 120 countries, shows the growing confidence in Azerbaijan in the world and its international prestige. He noted that the holding of the Non-Aligned Movement Summit on "Together against COVID-19" on the initiative of President Ilham Aliyev on the fight against coronavirus via video conference in the Contact Group format is an example of support for Azerbaijan's global efforts by the international community.
At the end of the speeches, there was a wide online exchange of views, a number of proposals were made to strengthen the fight against coronavirus and expand awareness.