SDU-da “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
Mayın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi.
Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 28 May Respublika Günü münasibətilə kollektivi təbrik etdi və müsəlman Şərqində ilk dəfə müstəqil dövlət olaraq yaranmış və cəmi 23 ay yaşamış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında ətraflı məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (AXC) xalqımızın dövlətçilik tarixində çox mühüm mərhələni təşkil edir. Ötən əsrin əvvəllərində müsəlman Şərqində ilk demokratik respublikanın məhz Azərbaycan xalqı tərəfindən yaradılması bizim üçün böyük qürur mənbəyi olan tarixi hadisədir. AXC-nin yaradılması xalqımızın milli kimliyinin, hansı ideallarla yaşamasının son dərəcə parlaq təcəssümü idi. Bu həm də o deməkdir ki, Şərqdə demokratiyanın əsası Azərbaycan xalqı tərəfindən qoyulub. Rektor onu da bildirdi ki, cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tarixi bir missiyanı yerinə yetirərək, genişmiqyaslı demokratik islahatlar həyata keçirib. Azərbaycanın ilk parlamenti və hökuməti, dövlət aparatı təşkil edildi, ölkənin sərhədləri müəyyənləşdirildi, bayrağı, himni və gerbi yaradıldı, ana dili dövlət dili elan edildi, dövlət quruculuğu sahəsində ciddi tədbirlər həyata keçirildi. Ölkənin ərazi bütövlüyü və milli təhlükəsizliyi təmin edildi, qısa müddətdə yüksək döyüş qabiliyyətli hərbi hissələr yaradıldı, milli tələblərə və demokratik prinsiplərə uyğun dövlət orqanları quruldu, maarifin və mədəniyyətin inkişafına xüsusi diqqət yetirildi, Azərbaycanın ilk universiteti təsis olundu, təhsil milliləşdirildi, xalqın sonrakı illərdə mədəni yüksəlişi üçün zəmin hazırlayan, ictimai fikir tarixi baxımından müstəsna əhəmiyyətli işlər görüldü. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti mövcud olduğu 23 ayda həm də xalqımızı dünyaya tanıtmaqla mühüm bir tarixi missiyanı həyata keçirmişdir. Bu gün böyük qürur hissi ilə deyirik ki, müstəqil Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bütün demokratik ənənələrini uğurla davam etdirir və yeni çalarlarla daha da zənginləşdirir. Xalqımız ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində keçmiş SSRİ-nin süqutu nəticəsində XX əsrdə ikinci dəfə öz müstəqil dövlətini qursa da, çox qısa zaman sonra yenidən öz müstəqilliyini itirmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalmışdı. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki,əgər 1993-cü ildə Ulu öndər xalqın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə gəlməsə idi, müstəqil dövlətimiz əsrin əvvəllərində yaşadığı aqibətlə yenidən üz-üzə qala bilərdi. Artıq 29 ildir ki, Azərbaycan müstəqillik yolu ilə inamla irəliləyir. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi və qurucusu Heydər Əliyev Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətini daim yüksək qiymətləndirərək bəyan edib ki, müasir müstəqil Azərbaycan Respublikası Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin üçrəngli bayrağı da ilk dəfə məhz Ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi tərəfindən rəsmi olaraq qəbul edilib. Həmçinin cümhuriyyətin 80 illiyinin dövlət tərəfindən yüksək səviyyədə qeyd olunması ilə bağlı ümummilli liderin sərəncamları çox mühüm tarixi əhəmiyyətə malik idi. Hazırda isə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tarixi əhəmiyyətinə, fəaliyyətinə çox yüksək qiymət verir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2018-ci ilin ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması da bu mənada mühüm tarixi missiyanın həyata keçirilməsinə xidmət edir.
Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının baş müəllimi Samin Qocayev “Heydər Əliyevin memarı olduğu Müstəqil Azərbaycan və Xalq Cümhuriyyətinin ənənələri”, Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının dosenti Cavid Məmiyev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövrü atributlarının bərpasında Heydər Əliyevin rolu”, Azərbaycan və xarici ölkələr ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Avtandil Məmmədov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin təhsil siyasəti”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Nofəl Abdullayev “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin daxili siyasəti”, Kimya və biologiya fakültəsinin II kurs tələbəsi Kənan Namazov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti beynəlxalq münasibətlər sistemində” mövzularında çıxış etdilər. Bildirdilər ki, 28 may günü Azərbaycan xalqının tarixinə parlaq səhifə kimi əbədi daxil olmuşdur. Əsrlər böyu müstəqillik, milli azadlıq həsrətində olan xalqımızın ilk demokratik respublikası çox az bir müddətdə―cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq onun fəaliyyət dövrü milli dövlətçilik tariximizin ən yaddaqalan mərhələlərindən biridir. Natiqlər ölkəmizdə Xalq Cümhuriyyətinin müstəqillik ideyalarına, cümhuriyyət qurucularının adının əbədiləşdirilməsinə, bu tarixin öyrənilməsinə xüsusi önəm verildiyini vurğuladılar. Bildirdilər ki, hazırda Azərbaycan Ulu öndərimiz Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı olan Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə yeni-yeni uğurlara imza atır. Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafı getdikcə sürətlənir, həyatın bütün sahələrində, daxili və xarici siyasətdə uğurlarımız ilbəil artır. İllər bir-birini əvəz etdikcə ölkəmizin iqtisadi qüdrəti möhkəmlənir, abadlıq-quruculuq işləri genişlənir, əhalinin sosial rifah halı yaxşılaşır. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ətrafında birləşmiş Azərbaycan xalqı öz dövlət müstəqilliyini, respublikasını göz bəbəyi kimi qoruyur, onu daha da möhkəmləndirərək, gələcəyə doğru inamla aparır.

Home | News | THE NEXT ONLINE TRAINING ON "INDEPENDENT AZERBAIJAN FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV IS A SUCCESSOR OF AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 22 May 2020 16:50
THE NEXT ONLINE TRAINING ON "INDEPENDENT AZERBAIJAN FOUNDED BY HEYDAR ALIYEV IS A SUCCESSOR OF AZERBAIJAN DEMOCRATIC REPUBLIC" WAS HELD AT SSU
On May 22, an online training on "Independent Azerbaijan founded by Heydar Aliyev is a successor of Azerbaijan Democratic Republic" was held at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University under the Heydar Aliyev Center.
Opening the event, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, congratulated the staff on the occasion of May 28 Republic Day and gave detailed information about the Azerbaijan Democratic Republic, which was established as the first independent state in the Muslim East and lasted only 23 months. He noted that the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) is a very important stage in the history of statehood of our people. The establishment of the first democratic republic in the Muslim East by the Azerbaijani people at the beginning of the last century is a historical event that is a source of great pride for us. The establishment of the ADR was a brilliant embodiment of the national identity and ideals of our people. It also means that the foundation of democracy in the East was laid by the Azerbaijani people. The rector also said that despite living only 23 months, the Azerbaijan Democratic Republic has fulfilled a historic mission and carried out large-scale democratic reforms. The first Parliament and Government of Azerbaijan, the state apparatus were organized, the country's borders were defined, the flag, anthem and coat of arms were created, the mother tongue was declared the state language, and serious measures were taken in the field of state building. The country's territorial integrity and national security were ensured, high-capacity military units were established in a short time, state bodies were established in accordance with national requirements and democratic principles, special attention was paid to the development of education and culture, Azerbaijan's first university was established. During the 23 months of its existence, the Azerbaijan Democratic Republic has also carried out an important historical mission by introducing our people to the world. Today we are proud to say that the independent Republic of Azerbaijan successfully continues all the democratic traditions of the Azerbaijan Democratic Republic and enriches them with new shades. For 29 years, Azerbaijan has been moving forward with confidence on the path to independence. National leader of the Azerbaijani people, founder and founder of the independent Azerbaijani state Heydar Aliyev has always praised the activities of the Democratic Republic and stated that the modern independent Republic is the successor of the Azerbaijan Democratic Republic. The tricolor flag of the Azerbaijan Democratic Republic was first officially adopted by the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on the initiative and under the leadership of great leader Heydar Aliyev. Also, the orders of the National Leader on the high-level celebration of the 80th anniversary of the Republic by the state were of great historical significance. At present, President Ilham Aliyev highly appreciates the historical significance and activity of the Azerbaijan Democratic Republic. The announcement of 2018 by President Ilham Aliyev as the "Year of Azerbaijan Democratic Republic" in our country also serves to carry out an important historical mission in this regard.
Afterwards the following people delivered presentation in the training: Professor Shirkhan Salimov, head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European peoples- on "Independent Azerbaijan founded by Heydar Aliyev is a successor of Azerbaijan Democratic Republic", Samin Gojayev, senior lecturer of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European peoples, "Traditions of Independent Azerbaijan and Democratic Republic, Javid Mamiyev, associate professor of Department of Philosophy, Sociology and Political Science, "The role of Heydar Aliyev in the restoration of the attributes of the Azerbaijan Democratic Republic", Professor Avtandil Mammadov, head of the Department of Azerbaijani and Foreign Literature - "Educational Policy of the Azerbaijan Democratic Republic", Nofal Abdullayev, senior lecturer of the Department of History and its teaching methods – “Domestic policy of the Azerbaijan Democratic Republic ", Kanan Namazov, a second-year student of the Faculty of Chemistry and Biology- "The Azerbaijan Democratic Republic in the system of international relations." They said that May 28 has forever entered the history of the Azerbaijani people as a bright page. Despite the fact that the first democratic republic of our people, longing for centuries of independence and national freedom, lived only 23 months, its activity is one of the most memorable stages in our history. The speakers stressed that special attention is paid to the ideas of independence of the Democratic Republic, the perpetuation of the names of the founders of the Republic, the study of this history in our country. They noted that currently Azerbaijan is achieving new successes under the leadership of President Ilham Aliyev, a worthy successor of the political course of our great leader Heydar Aliyev. Socio-economic development of the Republic of Azerbaijan is accelerating, our success in all spheres of life, domestic and foreign policy is growing every year.