Əsas səhifə | Xəbərlər | Mühəndislik fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May―Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2020 23:25
Mühəndislik fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May―Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi
Mayın 26-da Mühəndislik fakültəsində 28 May―Respublika Gününə həsr olunmuş onlayn tədbir keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq, 28 May―Respublika Günü münasibətilə kollektivi və tələbələri təbrik etdi, müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 102 il ötdüyünü qeyd etdi. Bildirdi ki, xalqımız bu günü böyük təntənə ilə qeyd edir. Çünki həmin gün 1918-ci il mayın 28-də Gülüstan və Türkmənçay müqavilələrindən sonra müstəqilliyini itirən, yüz ildən artıq müstəmləkə şəraitində yaşayan, mədəniyyəti, dili, dini sıxışdırılan Azərbaycan azadlığa çıxdı. 1918-ci il mayın 28-də “İstiqlal Bəyannaməsi”ndə Azərbaycanın müstəqil dövlət olduğu elan edildi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yarandığı gündən özünün 23 aylıq fəaliyyəti dövründə mühüm qərarlar qəbul etdi, genişmiqyaslı islahatlar apardı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının həm xalqımız üçün, həm də dünya miqyasında çox böyük tarixi əhəmiyyəti var idi. Xalqımız üçün ona görə əhəmiyyətli idi ki, əsrlər boyu arzuladığı müstəqilliyə qovuşmuşdu. Cümhuriyyət cəmi 23 ay fəaliyyət göstərsə də, məhz 70 illik sovet əsarətindən sonra 1991-ci ildə Azərbaycan yenidən müstəqillik qazandı və özünün dövlətçilik tarixinə yeni bir şanlı səhifə əlavə etmiş oldu. Dekan onu da vurğuladı ki, hər bir xalqın, millətin sahib olduğu ən böyük sərvət onun müstəqil dövlətinin olmasıdır. Lakin müstəqillik təsadüfən qazanılmır və ya onu hədiyyə etmirlər. Müstəqilliyə gedən yol böyük mübarizələrdən keçir. Qazanılmış müstəqilliyi qoruyub-saxlamaq gələcəyimiz olan gənclərin üzərinə düşür. Dekan bu yolda hər bir gəncə uğurlar arzuladı. Onu da vurğuladı ki, bu gün Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisi olan müstəqil dövlətimizə beynəlxalq səviyyədə verilən yüksək dəyər onu göstərir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında inkişaf edən Azərbaycan dövləti hazırda beynəlxalq arenada nəinki özünün, strateji müttəfiqlərinin maraqlarını da müdafiə etmək gücündə və iqtidarındadır. Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətinin dövlətimiz və xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini nəzərə alaraq, 2018-ci ili ölkəmizdə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan etdi. Bu gün Azərbaycan xalqı unudulmaz rəhbərin açdığı yolla qətiyyətlə addımlayır və mövcud iqtidarın vahid birliyi nəticəsində ümummilli liderimizin qurub-yaratdığı azad, müstəqil, demokratik Azərbaycan onun müəyyən etdiyi strateji xətlə inamla getməkdə, inkişafını davam etdirməkdədir.
Tədbirdə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin "Koroğlu" operasının uvertürası səsləndirildi. Fakültənin 620-ci qrup tələbələri: Günay Əhmədova, Nuranə Əhmədova, 623 saylı qrup tələbəsi Pakizə Mütəllimova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması və fəaliyyəti, dövrün uzaqgörən siyasi xadimləri haqqında məlumat verdilər. Azərbaycanın Milli Ordusunun yaradılmasından, Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsindən, üçrəngli – göy, qırmızı, yaşıl bayrağımızın yaradılmasından, Türk-müsəlman Şərqində ilk dəfə bizim ölkəmizdə qadınlara seçib-seçilmək hüququ verilməsindən bəhs etdilər. Bildirdilər ki, Azərbaycan xalqı ötən dövr ərzində milli dövlətçilik atributlarının bir çoxunu qoruyub-saxlaya bildi. 1991-ci ildə Azərbaycan xalqı müstəqilliyini əldə etdi. Müasir Azərbaycan Respublikası Xalq Cümhuriyyətinin siyasi və mənəvi varisi olaraq onun üçrəngli bayrağını, gerbini, himnini qəbul etdi. Azərbaycan 71 ildən sonra yenidən öz azadlığına qovuşdu və ümummilli lider Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində müstəqilliyimiz əbədi və dönməz xarakter aldı.
615-ci qrup tələbəsi Günay İsgəndərovanın ifasında “Müstəqillik bayramı” şeiri tədbir iştirakçılarına qürur, fərəh, heyrət dolu unudulmaz anlar yaşatdı.

Home | News | AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY WAS HELD BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION AT THE FACULTY OF ENGINEERING
Yerləşdirilmə tarixi : 26 May 2020 23:25
AN ONLINE EVENT DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY WAS HELD BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION AT THE FACULTY OF ENGINEERING
An online event dedicated to May 28 - Republic Day was held on May 26 at the Faculty of Engineering.
Opening the event, the dean of the faculty, associate professor Ulduz Aghayev congratulated the staff and students on the occasion of May 28 - Republic Day, noting that 102 years have passed since the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular democratic state in the Muslim East. He noted that our people celebrate this day with great solemnity. Because on that day, on May 28, 1918, after the Gulustan and Turkmenchay agreements, Azerbaijan, which lost its independence, lived in colonial conditions for more than a hundred years, and its culture, language and religion were suppressed, was released. On May 28, 1918, in the "Declaration of Independence", Azerbaijan was declared an independent state. From the day of its establishment, the Azerbaijan Democratic Republic has made important decisions and carried out large-scale reforms during its 23-month activity. The establishment of the Azerbaijan Democratic Republic was of great historical significance both for our people and on a global scale. It was important for our people because it had achieved the independence it had dreamed of for centuries. Although the republic functioned for only 23 months, it was after 70 years of Soviet slavery that Azerbaijan regained its independence in 1991 and added a new glorious page to the history of its statehood. The dean also stressed that the greatest wealth of every nation is its independent state. However, independence is not gained by chance or given as a gift. The path to independence goes through great struggles. It is up to you young people, who are our future, to preserve the independence we have gained. The dean wished success to every young person on this path. He also stressed that the high value given to our independent state, the successor of the Azerbaijan Democratic Republic, at the international level shows that the developing Azerbaijani state under the leadership of President Ilham Aliyev is now able to defend not only its own interests but also the interests of its strategic allies. . Taking into account that the activity of the Azerbaijan Democratic Republic is highly appreciated by our state and people, President Ilham Aliyev declared 2018 the “Year of the Azerbaijan Democratic Republic” in our country. Today, the people of Azerbaijan are resolutely following the path opened by an unforgettable leader, and the free, independent, democratic Azerbaijan built by our national leader as a result of the unity of the current government is confidently following the strategic line set by him.
An overture to the opera "Koroglu" by the great composer Uzeyir Hajibeyli was performed at the event. Students of group 620 of the faculty Gunay Ahmadova, Nurana Ahmadova, student of group 623 Pakiza Mutallimova informed about the establishment and activity of the Azerbaijan Democratic Republic, far-sighted political figures of the time. They spoke about the establishment of the national army of Azerbaijan, the proclamation of the Azerbaijani language as the state language, the creation of our tricolor - blue, red, green flag, the first time in the Turkish-Muslim East that women are given the right to vote in our country. They noted that the people of Azerbaijan have been able to
preserve many attributes of national statehood over the past period. In 1991, the people of Azerbaijan gained independence. The modern Republic of Azerbaijan, as the political and spiritual successor of the Democratic Republic, adopted its tricolor flag, coat of arms and anthem. After 71 years, Azerbaijan regained its independence, and as a result of the far-sighted policy of national leader Heydar Aliyev, our independence became eternal and irreversible.
The poem "Independence Day" performed by the student of group 615 Gunay Isgandarova gave the participants unforgettable moments full of pride, joy and wonder.