Filologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May – Respublika Gününə həsr olunmuş vebinar keçirildi
Mayın 28-də Filologiya fakültəsində Tələbə Gənclər Təşkilatının təşkilatçılığı ilə 28 May – Respublika Gününə həsr olunmuş vebinar keçirildi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan vebinarı giriş sözü ilə fakültənin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva açaraq, 28 May- Respublika Günü münasibəti ilə kollektivi və tələbələri təbrik etdi, müsəlman Şərqində ilk dünyəvi demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 102 il ötdüyünü qeyd etdi. Bildirdi ki, xalqımızın şanlı tarixinə daxil olan 28 May Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması günüdür. Bu gün Azərbaycan xalqı 28 mayı şanlı tarixinin ən əlamətdar hadisəsi, şərəf, qürur salnaməsi kimi böyük sevinc hissi ilə qeyd edir. Şərqdə ilk demokratik dövlət quruluşunu yaratmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti istiqlaliyyətimizi elan edərək, xalqımızın müstəqillik əzmini nümayiş etdirib. Bu tarixi xalqımızın milli oyanış və dirçəliş günü kimi də adlandırmaq olar. Cəmi 23 ay fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, ilk respublika dövründə həyata keçirilən tədbirlər müstəqil dövlətçiliyimizin əsaslarının yaradılması və gələcək inkişaf yolunun müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edib. Dekan onu da bildirdi ki, Azərbaycanın çoxəsrlik tarixə malik dövlətçilik ideyaları yeni, mütərəqqi formada dirçəlib. AXC-nin qısa, lakin parlaq taleyi bizim milli mənlik şüurumuzda dərin iz qoyub. Onun ideyaları və irsi bizim müasir dövlətçiliyimizin tarixi və mənəvi təməlini təşkil edir. Xalqımız yeni tarixi şəraitdə öz dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ümummilli liderimiz Heydər Əliyev Xalq Cümhuriyyətinin ənənələrini əsas tutaraq, müstəqil Azərbaycan dövlətini yaratdı. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmiz böyük və zəngin inkişaf yolu keçir. Ölkəmizin sürətli inkişafında Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın da əvəzsiz xidmətləri var. Ölkəmizdə həyata keçirilən hərtərəfli islahatlar yeni mərhələyə qədəm qoyub. Dövlət başçımız cənab İlham Əliyevin son vaxtlar imzaladığı sərəncamlar, fərmanlar, qəbul etdiyi qərarlar bizim qarşımızda mühüm və məsuliyyətli vəzifələr qoyur. Çalışmalıyıq ki, ölkəmiz üçün müasir dövrün tələb və çağırışlarına cavab verən yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlayaq.
Sonra Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli, dosent Törə Məmmədova, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı çıxış edərək bildirdilər ki, 28 may günü Azərbaycan xalqının tarixinə parlaq səhifə kimi əbədi daxil olmuşdur. Əsrlər boyu müstəqillik, milli azadlıq həsrətində olan xalqımızın ilk demokratik respublikası çox az bir müddətdə–cəmi 23 ay yaşamasına baxmayaraq, onun fəaliyyət dövrü milli dövlətçilik tariximizin ən yaddaqalan mərhələlərindən biridir. Dövlətimizin başçısı milli-mənəvi dəyərlərin və tarixi irsin böyük himayədarı olduğunu dəfələrlə sübut edib. Prezident cənab İlham Əliyevin 16 may 2017-ci il tarixli "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi haqqında” Sərəncamı əsasında cümhuriyyətin yaranmasının 100-cü ildönümü respublikamızda geniş qeyd olundu. Eyni zamanda dövlətimizin başçısının 10 yanvar 2018-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2018-ci ilin "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti ili” elan edilməsi cümhuriyyət banilərinə göstərilən yüksək ehtiram və hörmətin bariz nümunəsi olub. Bu gün Azərbaycan xalqı həm də onunla qürur duyur ki, dövlətçiliyimiz mövcudluq tarixinin heç bir dönəmində bu qədər güclü olmayıb.
Fakültənin bir qrup tələbəsi Aynurə Əliyeva, Natəvan Rüstəmova, Natəvan Bozqurdlu, Ümbül Salmanlı, Fidan Musazadə, İmran Hüseynli, Elvin Abbaslı, Elman Məmmədzadə, Aysel Abdürrəhmanova, Ülkər Əkbərova, Fatimə Mürsəliyeva vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirdilər.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin tələbəsi Hüseyn Məmmədovun ifasında "Cümhuriyyət nəğməsi" səsləndirildi. Eyni zamanda bu mahnını Fatimə Mürsəliyeva işarət dili ilə müşayiət etdi.

Home | News | THE WEBINAR DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY HELD AT THE FACULTY OF PHILOLOGY ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION
Yerləşdirilmə tarixi : 29 May 2020 11:54
THE WEBINAR DEDICATED TO MAY 28 - REPUBLIC DAY HELD AT THE FACULTY OF PHILOLOGY ORGANIZED BY THE STUDENT YOUTH ORGANIZATION
On May 28, a webinar dedicated to May 28 - Republic Day was organized by the Student Youth Organization at the Faculty of Philology.
Opening the webinar with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, dean of the Faculty Sevinj Hamzayeva congratulated the staff and students on May 28 - Republic Day, noting that 102 years have passed since the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular democratic state in the Muslim East. She noted that May 28, which is part of the glorious history of our people, is the day of the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. Today, the people of Azerbaijan celebrate May 28 with great joy as the most significant event in its glorious history, a chronicle of honor and pride. The Azerbaijan Democratic Republic, which created the first democratic state in the East, has demonstrated the determination of our people to declare our independence. The dean also noted that the ideas of Azerbaijan"s centuries-old statehood have been revived in a new, progressive form. The short but bright destiny of the Azerbaijan Democratic Republic has left a deep mark on our national self-consciousness. Its ideas and heritage have formed the historical and spiritual foundation of our modern statehood. After our people regained their state independence in the new historical conditions, our national leader Heydar Aliyev created an independent Azerbaijani state based on the traditions of the Democratic Republic. Today, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, our country has passed a great and rich path of development. First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has also rendered invaluable services to the rapid development of our country. Comprehensive reforms implemented in our country have entered a new stage. The recent orders, decrees and decisions signed by President Ilham Aliyev set important and responsible tasks before us. We must strive to train highly qualified personnel for our country that meet the requirements and challenges of modern times.
Then the head of the Department of Azerbaijani language and its teaching methods, associate professor Boyukkhanim Eminli, associate professor Tora Mammadova, chairman of the Student Youth Organization Tayfun Hajili said that May 28 entered the history of the Azerbaijani people as a bright page forever. Despite the fact that the first democratic republic of our people, longing for independence and national freedom for centuries, lived only a short time - only 23 months, its period of activity is one of the most memorable stages in the history of our national statehood. The head of state has repeatedly proved that he is a great patron of national and spiritual values and historical heritage. On the basis of the Order of President Ilham Aliyev dated May 16, 2017 "On the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic", the 100th anniversary of the establishment of the republic was widely celebrated in our country. The proclamation of the year as the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic" was a clear manifestation of the high respect and esteem shown to the founders of the republic. Today, the people of Azerbaijan are also proud that our statehood has never been so strong.
A group of students of the faculty Aynura Aliyeva, Natavan Rustamova, Natavan Bozgurdlu, Umbul Salmanli, Fidan Musazade, Imran Huseynli, Elvin Abbasli, Elman Mammadzade, Aysel Abdurrahmanova, Ulker Akbarova, Fatima Mursaliyeva sang poems on patriotism.
"Song of the Republic" performed by Huseyn Mammadov, a student of the Faculty of Physics and Electroenergetics. At the same time, Fatima Mursaliyeva accompanied this song in sign language.