Tələbələrimiz beynəlxalq elmi konfransda uğurla çıxış etdilər
Dünyanın inkişaf etmiş dövlətlərinin təcrübəsi göstərir ki, davamlı iqtisadi inkişaf, əhalinin rifah səviyyəsi və həyat keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması elm və təhsil sahəsində insan amilindən istifadə edilməsində dönüş yaradılmadan, yüksək texnologiyalar tətbiq edilmədən, innovasiya fəaliyyəti aktivləşdirilmədən mümkün deyildir. Çünki müasir dövrdə cəmiyyətin köklü surətdə yenidən qurulmasının əsasında elm və biliyin sürətli inkişafı və bunun əsasında əmək məhsuldarlığında inqilabi sıçrayışlar dayanır. Dünyanın, eləcə də Avropa ölkələrinin universitetlərinin əksəriyyəti nəzəri biliklərdən çox, təcrübi biliklərə diqqət yetirirlər. Bütün bunlar qabaqcıl ölkələrin ali təhsil sisteminin sürətlə dəyişən beynəlxalq iqtisadi bazarın tələblərinə cavab verməsini stimullaşdırır. Bu səbəbdən nüfuzlu ali məktəblər öz tələbələrini tanınmış şirkətlərdə istehsalat təcrübəsi keçməyə göndərir, həmin şirkətlərlə tədqiqat layihələrində əməkdaşlıq etməklə, sıx əlaqə yaratmağa çalışır. Bütün bunlar isə tələbələrə iş təcrübəsi qazanmaq üçün əlverişli imkanlar yaradır. Sumqayıt Dövlət Universiteti də öz növbəsində tələbələri dünya elmi praktikasından faydalanmaq məqsədilə xarici ölkələrin universitetlərinə və sənaye müəssisələrinə istehsalat təcrübəsinə göndərir. Tələbələrimiz nəzəri biliklərini bu müəssisələrdə təcrübədən keçirərək, dünyada baş verən elmi yeniliklərlə yaxından tanış olurlar.
Qeyd edək ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti 2015-ci ildən Azərbaycan tərəfdən Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının həmsədridir və hazırda bir çox ali məktəblərlə müəllim-tələbə mobilliyi istiqamətində mühüm uğurlu addımlar atır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbər işçiləri, alimləri, tələbələri dəfələrlə beynəlxalq elmi konfranslarda, assosiasiyanın iclaslarında, tələbə forumlarında iştirak edirlər. Eyni zamanda elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri qarşılıqlı olaraq “Elmi xəbərlər” jurnallarında nəşr olunur. Bu məqsədlə Kazan Dövlət Energetika Universitetində tələbə mübadiləsi çərçivəsində istehsalat təcrübəsi keçən Fizika və elektroenergetika fakültəsinin 590-cı qrup tələbələri: Qadir Əziziov və Asim Harunov aprelin 28-dən 29-dək “Тинчуринские чтения – 2020: Энергетика и цифровая информация” mövzusunda Gənclərin XV ənənəvi Beynəlxalq elmi konfransında iştirak etdilər. Pandemiya ilə əlaqədar konfrans onlayn rejimdə, ZOOM platforması üzrə keçirilmişdir. Tələbələrimiz “Использование энергии рекультивации для снижения энергопотребления электроприводов для пассажирских лифтов” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmiş, bu günlərdə konfransın təşkilat komitəsinin qərarı ilə onların məruzəsi III yerə layiq görülmüşdür.
Tələbələrimiz Kazan Dövlət Universitetində istehsalat təcrübəsi keçmələri üçün yaradılan şəraitə görə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynova dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

OUR STUDENTS SUCCESSFULLY PARTICIPATED AT AN INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE
The experience of developed countries shows that sustainable economic development, improving the welfare and quality of life of the population is impossible without a change in the use of the human factor in science and education, the application of high technology and innovation. Because the rapid development of science and knowledge is the basis for the radical reconstruction of society in modern times, and it is based on the revolutionary leaps in labor productivity. Most universities in the world, as well as in European countries, focus on practical knowledge rather than theoretical knowledge. All this stimulates the higher education system of advanced countries to meet the requirements of the rapidly changing international economic market. For this reason, prestigious universities send their students for internships in well-known companies, trying to establish close ties with these companies by cooperating in research projects. All this creates favorable opportunities for students to gain work experience. Sumgayit State University, in turn, sends students to foreign universities and industrial enterprises for internships in order to benefit from world scientific practice. Our students get acquainted with scientific innovations in the world by practicing their theoretical knowledge in these institutions.
It should be noted that Sumgayit State University has been the co-chair of the Association of Azerbaijan-Russia Universities since 2015. Currently, it is taking important successful steps towards teacher-student mobility with many universities. Teachers, scientists and students of Sumgayit State University repeatedly participate in international scientific conferences, Association meetings and student forums. At the same time, the results of research work are published in the journal "Scientific News". For this purpose, Gadir Aziziov and Asim Harunov, students of group 590 of the Faculty of Physics and Electrical Engineering, who underwent internships at Kazan State Power Engineering University, attended the XV traditional International Youth Conference "Tinchurinsk Readings - 2020: Energy and Digital Information" on April 28-29. The pandemic conference was held online on the ZOOM platform. Our students made a report on "The use of reclamation energy to reduce the energy consumption of electric drives for passenger elevators", and recently their report was awarded the third place by the decision of the organizing committee of the conference.
Our students expressed their deep gratitude to the rector, Professor Elkhan Huseynov, for the conditions created for them to have an internship at Kazan State University.