SDU-da 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn rejimdə öz işinə başladı
İyunun 8-də Sumqayıt Dövlət Universitetində I–III kurslarda təhsil alan tələbələrin 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası onlayn rejimdə öz işinə başladı.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin “Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının ölkənin təhsil müəssisələrində təhsil prosesinə mənfi təsirinin aradan qaldırılması ilə bağlı bəzi tədbirlər barədə” 2020-ci il 18 may tarixli 179 saylı qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin bir sıra qərarlarına edilmiş dəyişikliklərdən irəli gələn tələblərlə bağlı Təhsil Nazirliyinin 01-11-522/15 saylı 20.05.2020-ci il tarixli məktubuna, imtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə F-277 saylı 02.06.2020-ci il tarixli əmrinə və SDU-nun 02.06.2020-ci il tarixində keçirilmiş Elmi Şurasının qərarına (protokol №10) əsasən Yekun Dövlət Attestasiyasının və imtahan sessiyasının göstərilən qaydada keçirilməsi barədə əmr imzalanmışdır. Sumqayıt Dövlət Universitetində bu əmrin icrası ilə bağlı imtahanlarda obyektivliyin və şəffaflığın təmin olunması istiqamətində hazırlıq işləri yüksək səviyyədə aparılmışdır. Bu gün universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov, prorektorlar və Tədris hissəsinin müdiri ayrı-ayrı fakültə üzrə imtahanların gedişini izlədilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov tələbələrlə onlayn görüş zamanı bildirdi ki, 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyasının mövcud qaydalara uyğun təşkil edilməsi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahan sessiyasının mövcud normativ sənədlər əsasında keçirilməsi, təhsil müəssisələrində imtahan qərargahlarının yaradılması, bu qərargahlara daxil olan hər bir şikayətin qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılıb lazımi tədbir görülməsi, sessiya başlamazdan öncə imtahanların şəffaf və obyektiv keçirilməsi məqsədilə universitet rəhbərliyi, fakültə dekanları, kafedra müdirləri qarşısında konkret vəzifələr qoyulub. Rektor onu da qeyd etdi ki, SDU-da imtahanların giriş balı hamı üçün 49 bal hesablanıb, biletə daxil edilən imtahan suallarının sayı 5-dən 3-ə endirilib, imtahanların keçid balı minimum 17 bal qəbul edilib. Müxtəlif səbəblərdən cari imtahan sessiyasında iştirak edə bilməyən tələbələrin istəyi və müraciətləri olduğu halda avqustun 17-dən sentyabrın 15-nə qədər icmal mühazirələr və imtahanlar təşkil ediləcək.
İmtahanlar onlayn şəkildə “Microsoft Teams” platforması və ya “Zoom” proqramı vasitəsilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, bu gün magistratura pilləsi üzrə bütün fakültələrdə imtahanlar onlayn şəkildə aparılır.

Home | News | THE EXAM SESSION OF THE SPRING SEMESTER OF THE 2019/2020 ACADEMIC YEAR AT SSU HAS STARTED ONLINE
Yerləşdirilmə tarixi : 08 June 2020 12:50
THE EXAM SESSION OF THE SPRING SEMESTER OF THE 2019/2020 ACADEMIC YEAR AT SSU HAS STARTED ONLINE
On June 8, the exam session of the spring semester of the 2019/2020 academic year for students studying in Sumgayit State University in the I-III academic years began its work online.
According to the requirements of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan "On some measures to eliminate the negative impact of the coronavirus (COVID-19) pandemic on the educational process in educational institutions" dated May 18, 2020 to the letter of the Ministry of Education No. 01-11-522 / 15 dated 20.05.2020, the order No. F-277 dated 02.06.2020 on the organization and conduct of the examination session and the order of SSU dated 02.06.2020 and the decision of the Scientific Council (protocol № 10), an order was signed to hold the Final State Attestation and examination session in the prescribed manner. Sumgayit State University held a high level of training to ensure the objectivity and transparency of exams related to the implementation of this order. Today, the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, vice-rectors and the head of the Teaching Section watched exams at various faculties.
Rector Professor Elkhan Huseynov said during an online meeting with students that, taking into account the organization of the spring semester of the 2019/2020 academic year on the Internet, the examination session should be organized in accordance with existing rules, ensuring transparency and objectivity in assessing students" knowledge. In order to create an examination headquarters in educational institutions, to conduct investigations and take necessary measures in a short time, to conduct transparent and objective examinations before the session, the university administration, deans of faculties and heads of departments set specific tasks. The rector also noted that the entrance score for exams at SSU was 49 points for each, the number of exam questions included in the exam paper was reduced from 5 to 3, and the minimum passing score was 17 points. Summary lectures and exams will be held from August 17 to September 15 if students who are unable to participate in the current exam session for various reasons have requests. Exams are conducted online through the Microsoft Teams platform or the Zoom program.