SDU-da “Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı – Qurtuluş Günü” mövzusunda növbəti onlayn məşğələ keçirildi
İyunun 12-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev məktəbində “ Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı–Qurtuluş Günü” mövzusunda onlayn məşğələ keçirildi. Tədbiri universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününün əhəmiyyətindən danışdı. Qeyd etdi ki, xalqımız tarixi bir bayram – Milli Qurtuluş Günü ərəfəsindədir. Rektor bayram münasibətilə kollektivi təbrik etdi, Ulu öndərimizin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında misilsiz xidmətlərindən bəhs etdi. Bildirdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı və dövləti qarşısında xidmətləri o qədər böyükdür ki, Onun xatirəsi hər gün, hər zaman anılır. Azərbaycanın hər bir guşəsində Heydər Əliyevin izi görünür, hər bir sahənin inkişafında Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasət özünü göstərir. 1993-cü il 15 iyunda xalqın təkidli tələbi ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycan xalqının mücadilə tarixinə böyük Qayıdış və Qurtuluş nidası ilə həkk olundu. 15 iyun – Milli Qurtuluş Günü ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkəmizin dərin ictimai-siyasi və iqtisadi böhrandan çıxarılmasında, vətəndaş müharibəsinin qarşısının alınmasında, müstəqilliyimizin qorunub möhkəmləndirilməsində, dövlətimizin bütün sahələrdə uğurlar qazanmasında, beynəlxalq aləmə sürətli inteqrasiyasında və tanıdılmasında müstəsna xidmətləri kimi qiymətləndirilərək, hər il geniş qeyd olunur. Bu gün hər bir vətənpərvər azərbaycanlı üçün çox əzizdir. 1993-cü ildə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi və dönməz etdi. Müstəqil Azərbaycan dövləti möhkəm əsaslar üzərində ağıllı, mükəmməl bir dövlət xadiminin siyasəti nəticəsində yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoydu və nəhəng dövlət quruculuğu işlərinə başladı, qarşıya çıxan bütün sərhədləri yardı, Azərbaycanı dünyaya tanıtdı, ölkəmiz tam mənada müstəqil oldu. Rektor onu da vurğuladı ki, bu gün Heydər Əliyev siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Hazırda Azərbaycan güclü, qüdrətli, beynəlxalq aləmdə nüfuzlu bir dövlətə çevrilib. Məhz Azərbaycan dövlətinin möhkəm təməllər üzərində qurulmasının nəticəsidir ki, müxtəlif vaxtlarda dünyada baş verən böhranlardan Azərbaycan uğurla çıxa bilib. 2008-2009-cu illərdə baş vermiş iqtisadi böhran, demək olar ki, Azərbaycana təsir etmədi. Eyni zamanda bu gün – koronavirus pandemiyasının bütün dünyada geniş vüsət aldığı bir dövrdə də Azərbaycan ən az itkilərə məruz qalan ölkələrdən biridir. Bütün bunlar Prezident cənab İlham Əliyevin insanların təhlükəsizliyinin, sağlamlığının qorunmasına verdiyi önəmin ifadəsidir.
Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev “Heydər Əliyevin hakimiyyətə – Qurtuluş Günü”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera Mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Ulu öndərin hakimiyyətə qayıdışı ərəfəsində hakimiyyətdə daxili siyasi böhran”, həmin kafedranın baş müəllimi Pərviz Cəfərov “Azərbaycanda ictimai-siyasi sabitliyin yaranmasında Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aytən Əsədova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətləri”, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin III kurs tələbəsi Mehin Məmmədova “15 İyun – ictimai, siyasi və tarixi əhəmiyyətli gün” mövzusularında çıxış edərək, ümummilli lider Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu kimi misilsiz xidmətlərindən və Ulu öndərin müəyyənləşdirdiyi siyasi kursu layiqincə davam etdirən Prezident cənab İlham Əliyevin siyasətinin uğurlarından bəhs etdilər. Vurğuladılar ki, dövlət quruculuğu sayəsində əldə olunmuş nailiyyətlər, qanunların aliliyinə söykənən vətəndaş cəmiyyətinin qurulması və sair bu kimi uğurlar Heydər Əliyev dühasının bəhrələridir.

Home | News | THE NEXT ONLINE TRAINING ON "HEYDAR ALIYEV'S RETURN TO POWER - THE DAY OF SALVATION" WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 12 June 2020 16:40
THE NEXT ONLINE TRAINING ON "HEYDAR ALIYEV'S RETURN TO POWER - THE DAY OF SALVATION" WAS HELD AT SSU
An online training on "Heydar Aliyev"s return to power - Salvation Day" was held on June 12 at the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University under the Heydar Aliyev Center. The event was opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, who spoke about the importance of June 15 - National Salvation Day. He noted that our people are on the eve of a historic holiday - National Salvation Day. The rector congratulated the staff on the holiday and spoke about the services of our great leader to the people and state of Azerbaijan. He noted that the services of national leader Heydar Aliyev to the people and state of Azerbaijan are so great that the memory of Heydar Aliyev is remembered every day. The return of national leader Heydar Aliyev to power for the second time at the insistence of the people was engraved in the history of the struggle of the Azerbaijani people on June 15, 1993 as a great return and salvation. June 15 - National Salvation Day is widely celebrated every year as an exceptional service of Heydar Aliyev in the prevention of civil war, the preservation and strengthening of our independence, the success of our state in all areas, the rapid integration and promotion of the international community. Today, it is very dear to every patriotic Azerbaijani. After returning to power for the second time in 1993, the great leader Heydar Aliyev made the independence of Azerbaijan eternal and irreversible. As a result of the policy of a smart, perfect statesman on a solid foundation, the independent Azerbaijani state entered a new stage of development and began to build a huge state, opened all the borders, introduced Azerbaijan to the world, Azerbaijan became fully independent.
The rector also stressed that today the policy of Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev. Today, Azerbaijan has become a strong, powerful, influential state in the international arena. It is the result of building the Azerbaijani state on solid foundations that Azerbaijan has been able to successfully overcome the crises in the world at different times. The economic crisis of 2008-2009 almost did not affect Azerbaijan. At the same time, Azerbaijan is one of the least affected countries in the world due to the current coronavirus pandemic. All this is an expression of the importance that President Ilham Aliyev attaches to the protection of human security and health.
Afterwards dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev delivered speech on "Heydar Aliyev"s return to power - Salvation Day", Amirkhan Isayev, associate professor of the Department of History of Azerbaijan and Eastern Europe, head of the Career Center “Historical services of Heydar Aliyev in the establishment of socio-political stability in Azerbaijan”, Parviz Jafarov, senior lecturer of the department, “Historical services of Heydar Aliyev in the establishment of socio-political stability in Azerbaijan”, Ayten Asadova, senior lecturer of the department of History and its teaching methods, “Main directions of Azerbaijan"s foreign policy during Heydar Aliyev"s rule”, Mehin Mammadova, 3rd year student of the Faculty of Economics and Management "June 15 - a day of social, political and historical significance". They spoke about the services of national leader Heydar Aliyev as the founder of the independent Azerbaijani state and the success of the policy of President Ilham Aliyev, who duly continued the political course defined by the great leader. They stressed that the achievements of state building, the establishment of a civil society based on the rule of law and others are achievements of Heydar Aliyev.