Rektor magistrantların növbəti onlayn müdafiəsində iştirak etdi
Sumqayıt Dövlət Universitetində 2019–2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn formatda keçirilən imtahan sessiyası uğurla davam edir. İmtahanların gedişi rektor professor Elxan Hüseynov tərəfindən mütəmadi izlənilir.
İyunun 24-də Sumqayıt Dövlət Universitetində elmi-pedaqoji təcrübələrini uğurla başa vurmuş II kurs magistrantlarının magistr dissertasiyalarının növbəti onlayn müdafiəsi keçirildi. Müdafiədə rektor professor Elxan Hüseynov, Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov, fakültə dekanları, kafedra müdirləri və elmi rəhbərlər iştirak etdilər.
Rektor professor Elxan Hüseynov koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı mövcud vəziyyətə uyğun olaraq, SDU-da onlayn formada tədrisin məsafədən təşkil edildiyini xatırlatdı və bunun üçün bütün texniki imkanların yaradıldığını bildirdi. Azərbaycan təhsilinin pandemiyanın yaratdığı sınaqlardan uğurla çıxdığını, eyni zamanda imtahan sessiyası ilə bağlı tələbələrin xeyrinə bir sıra mühüm qərarlar verildiyini vurğuladı. Bildirdi ki, müasir dövrdə elm və təhsilin rolu, təsir dairəsi artdıqca bütün dünyanın inkişaf etmiş dövlətləri bu sahəyə xüsusi diqqət yetirirlər. Bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi davamlı inkişaf siyasəti, elm və təhsilə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğı təhsil ictimaiyyətinə geniş imkanlar yaradır. Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Doktorantlara, ali təhsil, orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrində, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələrə təqaüdlərin verilməsi haqqında" imzaladığı Sərəncamına əsasən doktorantlar, ali təhsil, orta ixtisas və ilk peşə-ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələri və şagirdləri üçün müəyyən edilmiş təqaüdlər artırıldı. Bütün bunlar ölkə başçısının elmə, təhsilə və gənclərə göstərdiyi növbəti diqqət və qayğının bariz nümunəsidir. Dövlət başçısı tərəfindən ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasının təmin edilməsi, gənclərin təhsilə, elmə, intellektual fəaliyyətə cəlb edilməsi, təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tələbələrin maddi vəziyyətlərinin, sosial rifahının yaxşılaşdırılması, gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması istiqamətində qəbul edilən qərarlar ölkə ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir və gənc nəsildə elmə, tədqiqat işləri ilə məşğul olmağa marağın yaranmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Rektor müdafiə edən gənclərə uğurlar arzuladı.
Sonra Fizika və elektroenergetika fakültəsinin magistrantı Raqif Əzizov “Günəş enerjisindən istifadə etməklə kiçik güclü işlədicilərin və xarici işıqlandırmanın fərdi elektrik təchizatı sistemlərinin işləməsi” adlı dissertasiya işini təqdim etdi.
Mühəndislik fakültəsinin magistrantı Dəniz Qüdrətli “Texniki sistemlərin layihələndirilməsi üçün unifikasiyalı avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sisteminin işlənməsi” adlı buraxılış layihəsini təqdim etdi.
Müdafiə işi ilə bağlı komissiya üzvləri öz fikirlərini bildirdilər və dissertasiya işlərinin aktuallığından söz açdılar.
Rektor müdafiədən razı qaldığını bildirərək, magistratura səviyyəsini bitirən gəncləri təbrik etdi, belə yüksək biliyə sahib olan gənclərin gələcəkdə universitetimizdə ixtisaslı kadr kimi çalışmalarını arzuladı. Bildirdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti kadr potensialını hər il öz yetirmələri ilə yeniləyir. Gənc kadrların, mütəxəssislərin tədris prosesinə cəlb olunması bu uğurların davamlı olduğunu bir daha nümayiş etdirir. Hər bir gənc gələcəyini müəyyənləşdirmək üçün müəyyən bir sahədə əmək fəaliyyətinə başlamalıdır. Amma müəllim, alim kimi şərəfli ömür hər kəsə nəsib olmur. Xoşbəxt o insandır ki, bilik və bacarığını insanların, vətəndaşların peşəkar kadr kimi formalaşmasına, inkişafına həsr edir. Müəllim, alim ömrü kimi şərəfli missiyanı yerinə yetirir, biliyini, bacarığını yetirmələrinin beyinlərinə köçürür, ardıcıllar, davamçılar yetişdirir, ölkənin, vətənin gələcək inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərin intibahına töhfələr verir. Rektor gənclərə uğurlar, fəaliyyət sahələrində nailiyyətlər arzuladı və onları bir daha təbrik etdi.

THE RECTOR TOOK PART IN THE NEXT ONLINE DEFENSE OF MASTER STUDENTS
The online exam session of the spring semester of the 2019/2020 academic year at Sumgayit State University continues successfully. The exams are regularly monitored by the rector, Professor Elkhan Huseynov.
On June 24, Sumgayit State University hosted another online defense of dissertations of second-year masters who have successfully completed their scientific and pedagogical internships. Rector Professor Elkhan Huseynov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies Natig Talibov, vice-rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, head of the Doctoral and Master"s Department Sabir Khalilov, deans of faculties, heads of departments and academic supervisors took part in the defense.
Rector Professor Elkhan Huseynov reminded that in accordance with the current situation created by the coronavirus pandemic (COVID-19), online education at SSU is organized remotely, and all the technical opportunities have been created for this. He stressed that Azerbaijani education has successfully passed the tests created by the pandemic, and at the same time a number of important decisions have been made in favor of students regarding the exam session. He noted that as the role and sphere of influence of science and education increases in modern times, the developed countries of the world pay special attention to this area. Today, the sustainable development policy pursued by President Ilham Aliyev, his special attention and care for science and education create great opportunities for the educational community. The rector also noted that according to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On granting scholarships to doctoral students, as well as master"s degree students of higher education, secondary special and vocational education institutions, and the Azerbaijan National Academy of Sciences" Scholarships for students and pupils of primary vocational education institutions have been increased. All this is a clear example of the President"s attention and care for science, education and youth. The decisions taken by the President to ensure the integration of science and education in our country, the involvement of young people in education, science, intellectual activity, improving the quality of education, improving the financial situation of students, social welfare, stimulating scientific activity of young scientists are highly valued by the public. The rector wished success to the young defenders.
Then Ragif Azizov, master of Physics and Electroenergetics, presented a dissertation entitled "Operation of small power operators and individual power supply systems for outdoor lighting using solar energy."
Master of Engineering Deniz Gudratli presented a graduation project entitled "Development of a unified automated design system for the design of technical systems."
Members of the defense commission expressed their views and spoke about the relevance of the dissertation.
Expressing satisfaction with the defense, the rector congratulated the young people who graduated from the master"s degree, and wished such highly educated young people to work as qualified personnel at our university in the future. He noted that Sumgayit State University renews its staff potential every year with its students. The involvement of young professionals in the educational process demonstrates once again that these successes are sustainable. Every young person must start working in a certain field to determine their future. But not everyone has a glorious life as a teacher or a scientist. Happy is a person who dedicates his knowledge and skills to the formation and development of people and citizens as professionals. The teacher fulfills an honorable mission like the life of a scientist, and transfers his knowledge and skills to the brains of his students, contributes to the future development of the country, the homeland, the renaissance of national and spiritual values. The rector wished the young people success and achievements in their fields of activity and congratulated them once again.
In their speeches, the young people thanked the rector, Professor Elkhan Huseynov, for his attention and care during their studies, and expressed confidence that the knowledge and experience gained here will play an important role in their future activities.