SDU-da “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq layihəsi çərçivəsində pilot ixtisaslar üzrə aparılan simulyativ akkreditasiya öz işini uğurla başa vurdu
Son illərdə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığında yeni yanaşma və metodologiyaların tətbiqi, ali təhsil müəssisələrinin muxtariyyətinin genişləndirilməsi, tələbə qəbulu qaydalarının təkmilləşdirilməsi, rəqabətəsaslı təqaüd sisteminin yaradılması, universitetlərdə keyfiyyətin təminatı mərkəzlərinin qurulması, məzunların işlə təmin olunmasına xidmət edən Karyera Mərkəzlərinin fəaliyyətinin effektivliyinin yüksəldilməsi və ali təhsil müəssisələrində elmi fəaliyyət nəticələrinin səmərəliliyinin artırılması istiqamətlərində ciddi uğurlar əldə olunub. Bu istiqamətdə Sumqayıt Dövlət Universitetində bir sıra layihələr həyata keçirilib. Tvinninq layihəsi çərçivəsində avropalı və yerli ekspertlərlə mütəmadi görüşlər təşkil olunub. Universitetdə Tvinninq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən seminarlarda, təlimlərdə, özünütəhlil prosesinə maraqlı qurumların nümayəndələri cəlb olunmuş, onların fikir və təklifləri müzakirə olunmuşdur. Eyni zamanda universitetimizin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşən proqramlarda iştirak etməsi artıq bir ənənəyə çevrilmişdir. Dünyanın aparıcı universitetləri ilə təcrübə mübadiləsi aparmaq məqsədilə universitetimiz müxtəlif universitetlərarası assosiasiyalara üzv olmuşdur. Həmçinin beynəlxalq layihə və proqramlar üzrə də bir çox nailiyyətlər əldə olunmuşdur.
Qeyd edək ki, Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda ali təhsilin gücləndirilməsinə dəstək” Tvinninq layihəsi çərçivəsində 2019-cu ilin noyabr ayından 2020-ci ilin yanvar ayınadək 8 universitetdə (BDU, SDU, ADNSU, AzTU, ADPU, BMU, Xəzər Universiteti və Azərbaycan Dillər Universiteti) bakalavr pilləsində aid 6 pilot təhsil proqramı üzrə ümumilikdə 23 simulyativ akkreditasiya həyata keçirilmişdir.
Sumqayıt Dövlət Universitetində simulyativ akkreditasiyaya cəlb olunmuş təhsil proqramları aşağıdakılardır:
- Bakalavriat səviyyəsinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil proqramı;
- Bakalavriat səviyyəsinin Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil proqramı;
- Bakalavriat səviyyəsinin Riyaziyyat və informatika müəllimliyi ixtisası üzrə təhsil proqramı;
- Bakalavriat səviyyəsinin Fizika ixtisası üzrə təhsil proqramı;
- Bakalavriat səviyyəsinin Xarici dil müəllimliyi ixtisası üzrə təhsil proqramı.
Aparılmış simulyativ akkreditasiyaların məqsədi qabaqcıl Avropa təcrübəsinə əsaslanaraq, Fransa, Litva və Latviyadan olan ekspertlər və Tvinninq layihəsinin tərəfdaşları olan Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən birgə hazırlanmış təhsil proqramlarının akkreditasiyası üzrə metodologiyanın sınaqdan keçirilməsi olmuşdur. Bu metodologiya Azərbaycanda gələcəkdə təhsil proqramları səviyyəsində akkreditasiyanın davamlı olaraq keçirilməsi üçün əsas yaradacaqdır.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən Tvinninq layihəsinin Rezident Tvinninq Müşaviri Elizaveta Bydanova bu günlərdə Sumqayıt Dövlət Unieversitetinə məktub ünvanlamışdır. Məktubda qeyd olunur: “Avropalı və yerli ekspertlərdən təşkil olunmuş qiymətləndiricilər komissiyası tərəfindən sizin universitetin müvafiq kafedralarının işləyib hazırladığı özünütəhlil hesabatları və eləcə də sizin universitetə edilmiş səfərlər əsasında yuxarıda qeyd olunmuş təhsil proqramları üzrə tərtib edilmiş yekun qiymətləndirmə hesabatlarını bu məktuba əlavə etmişik. Bu akkreditasiyanın yeni metodologiyanı sınaqdan keçirmək məqsədilə aparıldığını nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi, yaxud Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi tərəfindən aparılmış pilot qiymətləndirmələrlə bağlı hər hansı bir akkreditasiya qərarı verilməyəcəkdir. Ümid edirik ki, bu akkreditasiyaların nəticələri məzunların məşğulluq imkanları, onların diplomlarının xaricdə tanınması, tələbələrin akademik mobilliyi və əmək bazarı və cəmiyyətin ehtiyacları ilə daha sıx əlaqələrin qurulması baxımından qiymətləndirilən təhsil proqramlarının daha da yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcəkdir. Bundan başqa, TKTA (www.tkta.edu.az), eləcə də Tvinninq layihəsi çərçivəsində hazırlanmış faydalı təlim materialları ilə tanış olmaq üçün layihənin veb səhifəsinə daxil ola bilərsiniz - www.twinning4he.edu.az.
İki il davam edən Tvinninq layihəsi 2020-ci il, iyul ayının 10-da tamamlanır. Ümid edirik ki, layihənin ekspertləri ilə aparılan müştərək işdən xoş təəssüratlarınız qalacaq və görülən işlər gələcəkdə universitetinizin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir”.
Onu da qeyd edək ki, ekspertlərlər Sumqayıt Dövlət Universitetinin strateji idarəetməsi, tədris proqramları, elmi-tədqiqat fəaliyyəti, insan resursları, tələbələrlə iş, təlim resursları və tələbələrə dəstək istiqamətləri üzrə göstəricilərini yüksək qiymətləndirmişlər.

Home | News | SIMULATION ACCREDITATION ON PILOT SPECIALTIES WITHIN THE FRAMEWORK OF THE TWINNING PROJECT "SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN" AT SSU HAS SUCCESSFULLY COMPLETED ITS WORK
Yerləşdirilmə tarixi : 29 June 2020 16:30
SIMULATION ACCREDITATION ON PILOT SPECIALTIES WITHIN THE FRAMEWORK OF THE TWINNING PROJECT "SUPPORT TO STRENGTHENING HIGHER EDUCATION IN AZERBAIJAN" AT SSU HAS SUCCESSFULLY COMPLETED ITS WORK
In recent years, significant progress has been made in applying new approaches and methodologies in the training of highly qualified personnel, expanding the autonomy of higher education institutions, improving student admission rules, creating a competitive scholarship system, establishing quality assurance centers in universities, and increasing the effectiveness of career centers. A number of projects have been implemented in this direction at Sumgayit State University. The twinning project includes regular meetings with European and local experts. Representatives of organizations interested in the process of self-analysis were involved in the seminars, trainings held within the framework of the Twinning project at the University, their opinions and suggestions were discussed. At the same time, our university"s participation in EU-funded programs has become a tradition. In order to exchange experience with the world"s leading universities, our university has become a member of various inter-university associations. Many achievements have also been made in international projects and programs.
It should be noted that within the framework of the EU-funded Twinning project "Support to Strengthening Higher Education in Azerbaijan" from November 2019 to January 2020 in 8 universities (BSU, SSU, ASUOI, AzTU, ASPU, BEU, Khazar University and Azerbaijan University of Languages) a total of 23 simulation accreditations were carried out on 6 pilot educational programs taught at the bachelor"s level.
The educational programs involved in simulation accreditation at Sumgayit State University are as follows:
- Educational program of undergraduate degree in Chemical Engineering
- Educational program of undergraduate degree in Computer Engineering
- Educational program of undergraduate degree program in Mathematics and Informatics teaching
- Educational program of undergraduate degree in Physics
- Educational program of undergraduate degree program in Foreign language teaching
The purpose of the simulation accreditations was to test the methodology for accreditation of educational programs jointly developed by experts from France, Lithuania and Latvia and partners of the Twinning project, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Agency for Quality Assurance in Education. This methodology will provide a basis for continuous accreditation at the level of educational programs in Azerbaijan in the future.
Elizaveta Bydanova, resident consultant for Twinning, an EU-funded Twinning project, recently sent a letter to Sumgait State University. The letter says that we attached to this letter self-analysis reports prepared by the relevant departments of your university by a commission of evaluators consisting of European and local experts, as well as final evaluation reports of the above-mentioned educational programs based on your visits to the university. Considering that this accreditation is aimed at testing the new methodology, no decision will be made on accreditation in relation to pilot assessments carried out by the Education Quality Assurance Agency of the Republic of Azerbaijan or the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan. We hope that the results of these accreditations will further improve educational programs, which are evaluated in terms of employment opportunities for graduates, recognition of their diplomas abroad, academic mobility of students and closer ties with the labor market and society. In addition, to familiarize yourself with TKTA (www.tkta.edu.az), as well as with useful training materials developed as part of the Twinning project, you can visit the project website - www.twinning4he.edu.az.
The two-year Twinning project will be completed on July 10, 2020. We hope that you will have a good impression of working with project experts and that the work done will contribute to the development of your university in the future.
It should be noted that experts highly appreciated the indicators of Sumgayit State University in the areas of strategic management, curricula, research, human resources, work with students, educational resources and student support.