İyulun 13-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın 2019−2020-ci tədris ilinin yekunları və yeni dərs ilində qarşıda duran vəzifələr barədə genişləndirilmiş onlayn iclası keçirildi.
İclası universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qeyd etdi ki, iyulun 12-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan–Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz istiqamətində mövqelərimizi ələ keçirmək məqsədilə artilleriya atəşindən istifadə edərək hücuma keçməyə cəhd göstərdilər. Düşmən hücumunun qarşısını alarkən döyüşdə Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları şəhid oldular.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Rektor düşmənin bu təxribatına Milli Ordumuzun böyük rəşadət nümayiş etdirərək sarsıdıcı cavab verdiyini, ağır itkilər verən Ermənistan silahlı birləşmələrinin həmləsinin qətiyyətlə dəf edildiyini vurğuladı. Rektor onu da əlavə etdi ki, Tovuz istiqamətində gedən döyüşlər bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan nəinki müharibəyə tam hazırdır, hətta onu qısa vaxtda qalibiyyətlə başa çatdırmaq imkanındadır!
Rektor onu da vurğuladı ki, SDU-nun tələbələri ilə yanaşı, universitetdə təhsil alan Türkiyəli tələbələr məktub ünvanlayıblar. Məktubda xüsusilə qeyd ediblər ki, “Can Azərbaycanımızın yanındayız. Azərbaycanımızın iyi günü bizim sevincimiz, kötü günü bizim də kötü günümüzdür”. Həmçinin tələbələrimiz müraciət edirlər ki, könüllü olaraq hərbi xidmətə getmək istəyirlər, bu istiqamətdə həmişə dövlət başçısının yanındadırlar. Gənclərimiz səngərdə mətanətlə torpaqlarımızı müdafiə edən, ərazi bütövlüyümüzün bərpası uğrunda mübarizəyə daim hazır olan ordumuza dəstək verir və onunla həmrəylik ifadə edirlər.
Daha sonra rektor professor Elxan Hüseynov koronavirus pandemiyası ilə mübarizədə Prezident cənab İlham Əliyevin uzaqgörənliyi, baş verənlərə dərhal ciddi reaksiya verməsi sayəsində respublikada vəziyyətin nəzarət altına alındığını, virusa yoluxanların sayının gündən-günə azaldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, ölkəmizdə insan amili hər şeydən üstün tutularaq, vətəndaşlarımızın sağlamlığının qorunması üçün bir sıra mühüm qərarlar qəbul olundu. Dövlətimiz tərəfindən sosial layihələr həyata keçirildi ki, onlardan biri də sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqlarının dövlət tərəfindən ödənilməsini dövlətin öz üzərinə götürməsidir. Ölkə başçısı öz fəaliyyəti ilə ümummilli liderHeydər Əliyevin başladığı işi davam etdirməyə qadir olduğunu bir daha sübut etdi. Cənab İlham Əliyevlə bərabər, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın fəaliyyətində də Azərbaycan təhsilinin tərəqqisi xüsusi yer tutur. Başda Mehriban xanım olmaqla, Heydər Əliyev Fondunun karantin dövründə yüz minlərlə aztəminatlı ailələrə ərzaq yardımı etməsi Ulu öndərin adını daşıyan fondun hər bir Azərbaycan vətəndaşının yanında olduğunu bir daha sübut etdi.
Respublikamızda görülən işlərin davamı olaraq karantin dövründə Sumqayıt Dövlət Universitetinin bütün kollektivi də həmişə olduğu kimi, möhtərəm Prezidentimizin daim yanında olduğunu əməli işləri ilə göstərdi. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın koronavirus epidemiyasının ölkədə yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı digər istiqamətlərdə gördüyü qabaqlayıcı tədbirlər kimi, təhsil sahəsində də mühüm addımlar atıldı. Koronavirus (COVID 19) infeksiyası ilə bağlı mövcud vəziyyətlə əlaqədar karantin dövründə tədrisin müasir texnologiyalar və innovativ metodlardan istifadə edilməklə onlayn davam etdirilməsinin zəruriliyini nəzərə alaraq, hələ mart ayından universitetdə bu istiqamətdə bütün işlərin görülmüş, texniki məsələlərin həll olunmuşdur. Mart ayından başlayaraq onlayn dərslərə başlanıldı və bütün elektron materiallara əlçatanlıq təmin edildi. Dərslər tam həcmdə tədris cədvəlinə uyğun vaxtda və müddətdə keçirildi. Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn formada “WhatsApp” mesajlaşma-mübadilə sistemindən, “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş “Moodle” sistemindən və “WhatsApp”dan istifadə olunmaqla tədris prosesi təşkil olunmuşdur. Ümumiyyətlə, Sumqayıt Dövlət Universitetində onlayn təhsilin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu vurğulayan rektor onu da qeyd etdi ki, 2019−2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin onlayn rejimdə təşkili nəzərə alınaraq, imtahan sessiyası mövcud qaydalara uyğun təşkil edildi, tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflıq və obyektivlik təmin edildi, imtahan sessiyası mövcud normativ sənədlər əsasında keçirildi, universitetdə imtahan qərargahı yaradıldı, bu qərargaha daxil olan hər bir şikayət qısa müddətdə çevik şəkildə araşdırılaraq, lazımi tədbirlər görüldü. SDU-da imtahanların giriş balı hamı üçün 49 bal hesablandı, biletə daxil edilən imtahan suallarının sayı 5-dən 3-ə endirildi, imtahanların keçid balı minimum 17 bal qəbul edildi.
Rektor 2019−2020-ci tədris ilinin ümumi yekunları, əldə olunmuş uğurlardan və universitetdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekun nəticələri, gənc tədqiqatçıların, doktorant və dissertantların elmi fəaliyyəti, eləcə də kafedralarda elmi istiqamətlərdə aparılan işlər və s. barədə məlumat verdi, nəticələrin qənətbəxş olduğunu bildirdi.
2019−2020-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının yekunları barədə bakalavriat üzrə Tədris Metodiki Mərkəzin direktoru b.m. Faiq Şirinov, magistratura səviyyəsi üzrə Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verdilər, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatlarını diqqətə çatdırdılar. SDU-nun nəzdindəki Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin direktoru dosent Mətanət Pirquliyeva imtahanların təşkili barədə məlumat verərək bildirdi ki, kollecdə yaz semestrinin imtahanları onlayn formatda müvafiq təlimatlara uyğun həyata keçirildi.
2020-ci ilin birinci yarımilinə planlaşdırılmış Elmi Konfransların keçirilməsi barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov çıxış etdi. Bildirdi ki, koronavirus pandemiyasına görə universitetdə onlayn formatda konfranslar, elmi seminarlar, məşğələlər, müxtəlif tədbilərin keçirilməsi artıq ənənəvi hal alıb. Sumqayıt Dövlət Universitetində videokonfrans formatında Magistrantların XX Respublika elmi konfransı, “Ekologiya və həyat fəaliyyətinin mühafizəsi: nailiyyətlər, problemlər” mövzusunda Respublika elmi konfransı, “Riyaziyyatın fundamental problemləri və intellektual texnologiyaların təhsildə tətbiqi” mövzusunda Respublika elmi konfransı, “İqtisadi təhlükəsizlik: mövcud vəziyyət və perspektivlər” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans, “İnformasiya sistemləri və texnologiyalar: nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfrans “Zoom” proqramı vasitəsilə videokonfrans formatında keçirilmişdir.
Hesabatlar ətrafında müzakirələr aparıldı və təqdim olunan hesabatlar Elmi Şura üzvləri tərəfindən qənaətbəxş hesab olundu. Müzakirəyə çıxarılan məsələlər barədə struktur bölmə rəhbərlərinə müvafiq tövsiyə və tapşırıqlar verildi.
Rektor çıxışının sonunda COVID-19 infeksiyası ilə mübarizə sahəsində riayət edilməsi vacib olan tələb və tövsiyələri bir daha xatırladıb, universitet əməkdaşlarını bu istiqamətdə aparılan maarifləndirmə işində fəal iştirak etməyə çağırdı.
Cari məsələlər (Elmi Şuranın qərarlarının yerinə yetirilməsi, tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi, Elmi Şuranın 2020−2021-ci tədris ili üçün iş planının təsdiqi) barədə Elmi katib professor Muxtar Səmədov məlumat verdi. Qeyd etdi ki, tədris ili ərzində Elmi Şuranın iclaslarında 326 qərar qəbul edilmşdir, qərarlar bütün struktur rəhbərləri tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılmış və yerinə yetirilmişdir, sonra qeyd olundu ki, Elmi Şuraya 14 adda tədris və tədris-metodik iş daxil olub, onlar Redaksiya və Nəşriyyat Şurasının və Tədris Metodiki Şuranın iclaslarında müzakirə olunduqdan sonra müsbət ekspert rəyi ilə Elmi Şuraya təqdim olunub. Aparılan müzakirələrdən sonra tədris vəsaitlərinin nəşr olunmasına icazə verildi. Sonra Elmi Şuranın 2020−2021-ci tədris ili üçün iş planı təsdiq edildi.

THE EXTENDED MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL OF SSU WAS HELD IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE
On July 13, Sumgayit State University hosted an extended online meeting of the Scientific Council on the results of the 2019-2020 academic year and tasks for the new academic year.
Opening the meeting, the rector of the university, professor Elkhan Huseynov noted that on July 12 the Armenian armed forces tried to attack with artillery in order to capture our positions in the direction of Tovuz on the Azerbaijani-Armenian border. Azerbaijani soldiers died in the battle, preventing the enemy from attacking.
The souls of our martyrs, who died for the territorial integrity and independence of our country, were honored with a minute of silence.
The rector stressed that our National Army responded to this provocation of the enemy with great courage, and the attack of the Armenian armed forces, which inflicted heavy losses, was resolutely repulsed. The rector added that the battles in the direction of Tovuz proved once again that Azerbaijan is not only fully ready for war, but also able to finish it in a short time with victory!
The rector also noted that along with the students of SSU, Turkish students studying at the university sent a letter. The letter emphasizes that “We are together with our dear Azerbaijan. The good day of our Azerbaijan is our joy, the bad day is our bad day. Our students also apply to volunteer for military service, and they are always with the head of state in this regard. Our young people support and express solidarity with our army, which is steadfastly defending our lands in the trenches and is always ready to fight for the restoration of our territorial integrity.
Then the rector, Professor Elkhan Huseynov, said that due to the foresight of President Ilham Aliyev in the fight against the coronavirus pandemic, the immediate serious reaction to the events, the situation in the country was under control, the number of infected people decreased day by day.
As a continuation of the work done in our country, during the quarantine period, the entire staff of Sumgayit State University, as always, showed with their practical work that they are always with our esteemed President. The rector also noted that important steps have been taken in the field of education, as well as other preventive measures taken by the Operative Headquarters under the Cabinet of Ministers to prevent the spread of the coronavirus epidemic in the country. Due to the current situation with coronavirus (COVID 19) infection, given the need to continue teaching online using modern technologies and innovative methods during the quarantine period, the university has been working on this issue since March, and technical issues have been resolved. He said that online classes were launched in March and all electronic materials were made available. It was also noted that the classes were held on time and in full in accordance with the schedule. In accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the educational process at Sumgayit State University is based on the WhatsApp messaging system, Zoom online conference program and Microsoft Teams platform, and Moodle for offline education. The teaching process was organized using the system and WhatsApp. In general, emphasizing the high level of online education at Sumgayit State University, the rector said that taking into account the organization of the spring semester of the 2019-2020 academic year online, the exam session was organized in accordance with existing rules, transparency and objectivity in assessing students" knowledge, the examination session was held on the basis of existing normative documents, the examination headquarters was established at the university, each complaint received by this headquarters was promptly investigated and the necessary measures were taken. The entrance score for the exams at SSU was 49 points for everyone; the number of exam questions included in the ticket was reduced from 5 to 3. The minimum passing score of the exams was 17 points.
The rector spoke about the general results of the 2019-2020 academic year, the achievements and the final results of research work carried out at the university, the scientific activities of young researchers, doctoral students and dissertators, as well as the work carried out in scientific departments and reported that the results were satisfactory.
Faig Shirinov, director of the Teaching Methodological Center, and Sabir Khalilov, head of the Doctorate and Master"s Department, informed the members of the Scientific Council about the results of the examination session of the spring semester of 2019-2020 academic year. Director of Sumgayit State Technical College under SSU, Associate Professor Matanat Pirguliyeva informed about the organization of exams and said that the spring semester exams at the college were conducted in online format in accordance with the relevant instructions.
Vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov spoke about the scientific conferences planned for the first half of 2020. He noted that due to the coronavirus pandemic, it has become a tradition to hold online conferences, scientific seminars, classes and various events at the university. XX Republican scientific conference of masters, Republican scientific conference on "Ecology and protection of life activity: achievements, problems", Republican scientific conference on "Fundamental problems of mathematics and application of intellectual technologies in education", "Economic security: current situation and prospects" International Scientific Conference on "Information Systems and Technologies: Achievements and Prospects" was held in the format of a video conference with ZOOM program.
The reports were discussed and the submitted reports were considered satisfactory by the members of the Scientific Council. Relevant recommendations and instructions were given to the heads of structural units on the issues discussed.
At the end of his speech, the rector reminded of the important requirements and recommendations in the fight against COVID-19, and called on university staff to take an active part in awareness-raising in this area.
The Scientific Secretary, Professor Mukhtar Samadov, informed about the current issues (implementation of the decisions of the Scientific Council, granting the right to publish teaching aids, approval of the work plan of the Scientific Council for the 2020/2021 academic year). He noted that 326 decisions were made at the meetings of the Scientific Council during the academic year, the decisions were kept in the spotlight and implemented by all heads of structures, and then it was noted that the Scientific Council received 14 teaching and educational-methodical works, which were approved by the Editorial Board and were discussed at the meetings of the Teaching Methodological Council and submitted to the Scientific Council with a positive expert opinion. Following the discussions, the publication of teaching aids was allowed. Then the work plan of the Scientific Council for the 2020/2021 academic year was approved.