Əsas səhifə | Xəbərlər | Əməkdaşlarımız “Distant təhsil və rəqəmsal öyrənmənin yeni sistemdə tətbiq olunması” mövzusunda keçirilən növbəti onlayn vebinarda iştirak etdilər
Yerləşdirilmə tarixi : 06 Avqust 2020 20:04
Əməkdaşlarımız “Distant təhsil və rəqəmsal öyrənmənin yeni sistemdə tətbiq olunması” mövzusunda keçirilən növbəti onlayn vebinarda iştirak etdilər
COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar bir çox nazirliklər, təhsil müəssisələri, universitetlər məsafədən və rəqəmsal təhsil üçün həll yolları axtarırlar. Problemin həlli istiqamətində Almaniyanın “LD” şirkəti yeni “LeyLab” və “LabDoc” sistemlərini yaratmışlar. Sistemlər haqqında ətraflı məlumat, onun tətbiqi və öyrənilməsi mövzusunda keçirilən vebinarda iştirak etmək üçün universitetimizə dəvət məktubu göndərilmişdi. Mövzunun aktuallığını nəzərə alaraq, iyulun 29-da universitetimizin rəhbərliyinin göstərişi ilə əməkdaşlarımız “Distant təhsil və rəqəmsal öyrənmənin yeni sistemdə tətbiq olunması” mövzusunda təşkil olunmuş vebinarda iştirak etdilər.
Almaniyanın “LD” şirkətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən vebinarda Almaniya, Ukrayna, Polşadan olan mütəxəssislər silsiləli şəkildə məruzələrlə çıxış etdilər. Eduard Witting yeni mobil tətbiqin imkanları barədə ətraflı təqdimat etdi. Məruzə “LeyLab” və “LabDoc” proqramlarının işləmə prinsipləri haqqında idi.
Vebinarda “LeyLab” və “LabDoc” platformalarından istifadə etməklə onlayn və distant təhsil və tədrisinin yaxşılaşdırılması istiqamətində müzakirələr aparıldı, dinləyicilərin sualları cavablandırıldı. Qeyd edək ki, “LeyLab” və “LabDoc”proqramları əsasən fizika, kimya və biologiya kimi texniki fənlərin distant tədrisi məqsədilə yaradılmışdır. “Microsoft Teams” platfromasında da bu sistemin imkanlarından istifadə etmək mümkündür.
Müəllifin fikrincə, rəqəmsal medianın dərslərə inteqrasiya edilməsi müasir günümüzdə qarşıya çıxan çətinliklərdəndir. Distant-rəqəmsal texniki dərslər tələbələrin virtual imkanlarını və məhdudiyyətlərini, onların yaradıcılığını, problem-həll və əməkdaşlıq etmək bacarıqlarını üzə çıxarmaqda mühüm rol oynayır və cəmiyyətin dəyişən tələbatlarına uyğun olaraq, yeni imkanlar formalaşdırır.
Sonda növbəti vebinarların ardıcıl şəkildə keçiriləcəyi haqda da informasiya verildi. Platformadan yararlanmaq sınaq müddətində pulsuz, sonra müəlliflik hüququ əsasında ödənişli əsaslarla mümkün olacaq.
Vebinarda Azərbaycan universitetlərinin müəllim heyəti və İT mütəxəssisləri iştirak edirdi. SDU-dan Elmi hissənin müdiri dos.Samir Orucov, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin müdiri t.f.d Samirə Məmmədova, İqtisadiyyat kafedrasının dosenti Lalə Vəliyeva, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Sarvan Bədəlov, Xarici dillər kafedrasının müəllimi Jalə Məmmədova, Neft və kimya mühəndisliyi kafedrasının müəllimi Elnur Əhmədov, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının 0,5 ştat müəllimi Nihad Hüseynov, Qiymətləndirmə və keyfiyyətə nəzarət bölməsinin operatoru Sədaqət Fətullayeva və İTM-in mühəndis proqramçısı Murad Hüseynli iştirak etdilər.

OUR EMPLOYEES TOOK PART IN THE NEXT ONLINE SEMINAR ON THE TOPIC "DISTANCE EDUCATION AND THE INTRODUCTION OF DIGITAL LEARNING IN THE NEW SYSTEM"
Due to the COVID-19 pandemic, many ministries, educational institutions and universities are looking for solutions for distance and digital education. To solve the problem, the German company LD has created new systems LeyLab and LabDoc. An invitation letter was sent to our university to participate in a webinar on detailed information, application and study of the system. On July 29, given the relevance of the topic, on the instructions of the leadership of our university, our employees took part in the webinar "Distance education and the introduction of digital learning in the new system."
Experts from Germany, Ukraine and Poland made a series of presentations at the webinar organized by the German company LD. Edward Witting gave a detailed presentation on the capabilities of the new mobile application. The report was about the working principles of LeyLab and LabDoc programs.
The webinar included discussions on improving online and distance learning using the LeyLab and LabDoc platforms, and answered questions from the webinar audience. It should be noted that LeyLab and LabDoc were created mainly for distance learning of technical subjects such as physics, chemistry and biology. It is also possible to use the capabilities of this system on the Microsoft Teams platform.
According to the author, the integration of digital media into the classroom is one of the challenges of our time. Distance-digital technical courses play an important role in revealing students' virtual opportunities and limitations, their creativity, problem-solving and collaboration skills, and create new opportunities in response to the changing needs of society.
At the end, it was reported that the next webinars will also be held in the next months. Use of the platform will be free during the trial period, and then on a paid basis under copyright.
The webinar was attended by teachers and IT specialists from Azerbaijani universities, as well as by Associate Professor Samir Orujov, head of the Scientific Section of SSU, head of the Department of International Cooperation and Foreign Students PhD Samira Mammadova, Associate Professor of Economics Department Lala Valiyeva, Senior Lecturer of the Department of History and its teaching methods Sarvan Badalov, Teacher of Foreign Languages Department Jala Mammadova, a teacher of the Department of Petroleum and Chemical Engineering Elnur Ahmadov, Nihad Huseynov, a part-time teacher of the Department of World Economy and Marketing, Sadagat Fatullayeva, an operator of the Evaluation and Quality Control Department, and Murad Huseynli, an engineering programmer of the ITC.