Bu ildən etibarən SDU-nun “Konfrans materialları” toplusu İSSN 2708-955X beynəlxalq standart seriya nömrəsi ilə nəşr olunacaqdır
Ali Təhsil Müəssisəsinin beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyinin çox vacib göstəricilərindən biri də elmin müxtəlif sahələri üzrə aktual problemlərin müzakirəsinə və həllinə yönəlmiş respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların, simpozium və konqreslərin, dəyirmi masaların və s. elmi tədbirlərin keçirilməsi və onların nəticələrinin elmi ictimaiyyətə, geniş oxucu auditoriyasına çatdırılmasıdır. Bu baxımdan, Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi konfransların materiallarının Clarivate Analitics şirkətinin Web of Science (WoS), Elsevier-in Scopus və ya EEK-in e-Library kimi tanınmış beynəlxalq elmi məlumat bazalarında yerləşdirilməsi olduqca vacibdir. Bu məqsədlə konfrans materiallarının beynəlxalq elmi məlumat bazalarının tələblərinə uyğunlaşdırılması istiqamətində ardıcıl işlər aparılmalı və ilkin mərhələdə həmin bazalarda təmsilçilik üçün minimal tələblərə uyğunluq təmin olunmalıdır. Belə tələblərdən biri də elmi konfrans materialları üçün Fransanın paytaxtı Paris şəhərində fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Mərkəzdə qeydiyyatdan keçərək, dövri nəşrlər üçün nəzərdə tutulan İSSN (International Standard Serial Number) – Beynəlxalq Standart Seriya Nömrəsinin alınmasıdır.
Sumqayıt Dövlət Universitetində hər il Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin razılığı və Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin əmri ilə təsdiq olunan “Ali təhsil müəssisələrində keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfrans, simpozium və konqreslərin siyahısı”na daxil edilən 9−12 beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfrans keçirilir.
2020-ci ildən etibarən SDU-da keçirilən respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi konfransların materiallarının müasir beynəlxalq standartlara uyğun “Conference Proceedings” (Konfrans materialları) adı ilə vahid toplu formatında nəşr olunmasının əsası qoyulmuşdur. ”Konfrans materialları” toplusunun qeydə alınması üçün universitet tərəfindən göndərilmiş müraciətə İSSN-in Beynəlxalq Mərkəzində baxılmış və müsbət qərar qəbul edilmişdir. 18.08.2020-ci il tarixində Beynəlxalq Dövri Yayımları Qeydiyyatı Mərkəzi (CIEPS – İSSN International Centre) tərəfindən SDU-nun “Konfrans materialları” toplusuna İSSN 2708-955X beynəlxalq standart seriya nömrəsi təyin olunmuş və mərkəzin direktoru xanım Qayölle Bequetin imzası ilə bunu təsdiqləyən sertifikat universitetimizə təqdim edilmişdir.
Qeyd edək ki, universitetimizdə keçirilən elmi konfransların materiallarının geniş elmi ictimaiyyət tərəfindən tanınmasını təmin etmək istiqamətində işlər davam etdirilir. Növbəti mərhələlərdə SDU-da keçirilən konfransların məxsusi URL ünvanı ilə veb-səhifəsinin yaradılması, online resurslara verilən İSSN-in alınması və beynəlxalq elmi məlumat bazalarında indekslənməsi nəzərdə tutulur.

Home | News | FROM THIS YEAR THE COLLECTION OF SSU "CONFERENCE PROCEEDINGS" WILL BE PUBLISHED UNDER THE SERIAL NUMBER OF THE INTERNATIONAL STANDARD ISSN 2708-955X
Yerləşdirilmə tarixi : 21 August 2020 13:53
FROM THIS YEAR THE COLLECTION OF SSU "CONFERENCE PROCEEDINGS" WILL BE PUBLISHED UNDER THE SERIAL NUMBER OF THE INTERNATIONAL STANDARD ISSN 2708-955X
One of the most important indicators of the international competitiveness of a university is participation in republican and international scientific conferences, symposia and congresses, round tables, etc., aimed at discussing and solving urgent problems in various fields of science, conducting scientific events and communicating their results to the scientific community and a wide readership.
In this regard, it is very important to place the materials of the scientific conference organized by Sumgayit State University in internationally recognized scientific databases such as Clarivate Analytics Web of Science (WoS), Elsevier's Scopus or EEC's e-Library. For this purpose, consistent work should be done to bring the conference materials in line with the requirements of international scientific databases, and at the initial stage to ensure compliance with the minimum requirements for representation in those databases. One of such requirements is to register at the International Center for Scientific Conference Materials in Paris, France and obtain the International Standard Serial Number (ISSN).
Sumgayit State University annually hosts 9-12 international and republican scientific conferences included in the "List of international and republican scientific conferences, symposiums and congresses to be held in higher education institutions" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan and the order of the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan.
The foundation was laid for the publication of national and international scientific conferences held at SSU in 2020 in a single bulk format under the name "Conference Proceedings" in accordance with modern international standards. The application sent by the university to register the collection of "Conference proceedings" was considered at the International Center of ISSN and a positive decision was made.
On 18.08.2020, the International Periodic Broadcasting Registration Center (CIEPS - ISSN International Center) assigned the ISSN 2708-955X international standard serial number to the SSU “Conference Proceedings” collection and a certificate signed by the Center's Director Gayolle Bequet was presented to our university.
It should be noted that work is underway to ensure the recognition of the materials of the scientific conference held at our university by the wider scientific community. In the next stages, it is planned to create a website of the conferences held at SSU with a specific URL, obtain the ISSN for online resources and index it in international scientific databases.