Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun kollektivi Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı Mahal Muradovu oğlunun“IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında qızıl medala layiq görülməsi münasibətilə təbrik etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 27 Avqust 2020 12:04
SDU-nun kollektivi Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı Mahal Muradovu oğlunun“IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında qızıl medala layiq görülməsi münasibətilə təbrik etdi
Respublika və beynəlxalq səviyyəli olimpiadalar ölkənin bütün məktəblərini əhatə edən elm yarışıdır. Hazırda olimpiadalara maraq böyükdür. Son illərin təcrübəsi göstərir ki, Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən bu müsabiqələr ayrı-ayrı fənlər üzrə xüsusi istedadı olan şagirdlərin aşkarlanması, onların bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsi, şagirdlərin həmin fənlərə olan maraqlarının artırılması, sağlam rəqabət mühitində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə imkan yaradılması məqsədi daşıyır. Son illər azərbaycanlı şagirdlər iştirak etdikləri beynəlxalq olimpiadalardan böyük uğurlarla geri dönür. Hər biri uğurları ilə həm özünün, həm də təmsil etdiyi ölkənin parlaq gələcəyindən xəbər verir.COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar onlayn keçirilmiş “IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında ölkəmizi təmsil edən şagirdlərimiz böyük uğura imza atıblar. Sumqayıt şəhəri 15 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Mətin Muradlı qızıl, Təhsil Nazirliyinin tabeliyindəki Kimya-biologiya təmayüllü liseyin X sinif şagirdləri: Asiman Ziyyədinov, Sədiyar Qafarov və Bakı şəhəri 102 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Ranal Qurbanov gümüş medala layiq görülüblər. Bununla da, sözügedən olimpiadada 1994-cü ildən iştirak edən şagirdlərimiz tərəfindən ümumilikdə 3 qızıl, 9 gümüş və 12 bürünc medal əldə olunmuşdur.
7−12 avqust tarixlərində virtual təşkil edilən bilik yarışına 52 ölkədən 200-dən çox şagird qatılıb. Yarışa hazırlıq prosesi artıq 6 ildir ki, fəaliyyət göstərən Beynəlxalq Olimpiadalara Hazırlıq Mərkəzində həyata keçirilib. Xatırladaq ki, riyaziyyat, fizika, kimya, biologiya və informatika fənləri üzrə təşkil edilən hazırlıq prosesinə hər il müxtəlif yaş qrupları üzrə 300-ə yaxın şagird cəlb edilir. Qeyd edək ki, qızıl medala layiq görülən Mətin Muradlı Sumqayıt Dövlət Universitetinin Kimya və biologiya fakültəsinin dekanı dosent Mahal Muradovun oğludur.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi olaraq “IBO Challenge 2020” 31-ci Beynəlxalq Biologiya Olimpiadasında ölkəmizi təmsil edən şagirdlərimiz: Mətin Muradlı, Asiman Ziyyədinov, Sədiyar Qafarov və Ranal Qurbanovu əldə etdikləri bu qalibiyyət münasibətilə təbrik edir, dosent Mahal Muradovun timsalında qaliblərin valideynlərinin və müəllimlərinin sevincinə şərik olub, onlara xoş arzularımızı çatdırırıq.

Home | News | THE STAFF OF SSU CONGRATULATED THE DEAN OF THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY MAHAL MURADOV ON THE GOLD MEDAL OF HIS SON AT THE 31ST INTERNATIONAL BIOLOGY OLYMPIAD “IBO CHALLENGE 2020”
Yerləşdirilmə tarixi : 27 August 2020 12:04
THE STAFF OF SSU CONGRATULATED THE DEAN OF THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY MAHAL MURADOV ON THE GOLD MEDAL OF HIS SON AT THE 31ST INTERNATIONAL BIOLOGY OLYMPIAD “IBO CHALLENGE 2020”
Republican and international Olympiads are scientific competitions covering all schools in the country. There is currently a lot of interest in the Olympic Games. The experience of recent years shows that these competitions, initiated by the Ministry of Education, aim to identify students with special talents in various subjects, assess their knowledge and skills, increase students' interest in those subjects, and demonstrate their knowledge and skills in a healthy competitive environment. In recent years, Azerbaijani students have returned from international competitions with great success. Each of them speaks of the bright future of both himself/herself and the country he/she represents. Our students representing our country at the 31st International Biology Olympiad "IBO Challenge 2020" held online in connection with the COVID-19 pandemic have achieved great success. Matin Muradli, a 10th grade student of Sumgayit Secondary School No. 15, was awarded a gold medal, Asiman Ziyyadinov and Sadiyar Gafarov, 10th grade students of the Chemical-Biological Lyceum under the Ministry of Education, and Ranal Gurbanov, a 10th grade student of Baku Secondary School No. 102, were awarded silver medals. Thus, our students, who have participated in the Olympics since 1994, won a total of 3 gold, 9 silver and 12 bronze medals.
More than 200 students from 52 countries took part in the virtual knowledge contest held on August 7-12. The process of preparation for the competition has been carried out for 6 years at the International Olympic Training Center. It should be noted that about 300 students of different age groups are involved in the training process in mathematics, physics, chemistry, biology and computer science.
It should be noted that Matin Muradli, who was awarded the gold medal, is the son of the dean of the Faculty of Chemistry and Biology of Sumgayit State University, Associate Professor Mahal Muradov.
The staff of Sumgayit State University congratulates our students Matin Muradli, Asiman Ziyyadinov, Sadiyar Gafarov, Ranal Gurbanov, who represented our country at the 31st International Biology Olympiad "IBO Challenge 2020", on the occasion of their success and conveys best wishes.