Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə birgə #HərZamanTəhsil həştəqi ilə keçirdiyi layihəni Lənkəran Dövlət Universiteti davam etdirir
LDU yeni tədris ilini yeniliklərlə qarşılayır. Koronavirus (COVID-19) pandemiyasının yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, Lənkəran Dövlət Universiteti (LDU) yeni tədris ilinə ürəkaçan yeniliklərlə qədəm qoyur. Əsas yeniliklərdən biri Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 10 iyul 2020-ci il tarixli qərarına əsasən Lənkəran Dövlət Humanitar Kollecinin Lənkəran Dövlət Universitetinin nəzdində publik hüquqi şəxs statusuna malik olan Sosial və Aqrar Texnoloji Kollecə çevrilmə yolu ilə yenidən təşkilidir. Həm ali təhsil müəssisəsində, həm də kollecdə tədris planlarının eyni ixtisaslar üzrə uyğunluğu kolleci bitirən subbakalavrların ali təhsil müəssisələrinə qəbulu zamanı ali məktəbi normativ təhsil müddətindən tez bitirməsinə imkan yaradacaq.
2020–2021-ci tədris ili üçün Lənkəran Dövlət Universitetinin əsas prioritet istiqamətini nəzəri biliklərin təcrübi bazasını yaratmaq təşkil edib və bu istiqamətdə müəyyən addımlar atılıb. Turizm və otelçilik, Qida məhsulları mühəndisliyi ixtisasları üzrə keyfiyyətli kadr hazırlığını təmin etmək məqsədilə universitetin rektoru vəzifəsini həyata keçirən professor Natiq İbrahimovun təşəbbüsü ilə ölkədə ilk dəfə olaraq məhz LDU-nun nəzdində Turizm Tədris Mərkəzi - Seside Otel istifadəyə verilib. Həmçinin Baytarlıq, Baytarlıq cərrahiyəsi, Qida məhsulları texnologiyası və Qida təhlükəsizliyi və ekologiyası laboratoriyaları üçün xaricdən yeni, modern avadanlıqlar alınıb. Tələbələrin iştirakı ilə 0,6 hektar ərazidə çay, 1,3 hektarda sitrus plantasiyası salınıb, 100 ədəd kivi kolu əkilib. Cənub bölgəsinə xas relikt və endemik bitki növlərindən şitillik təsərrüfatının salınması, modern tipli istixananın inşa olunması cari tədris ilinin ürəkaçan yeniliklərindəndir.Tədris-təcrübə bazası nəzdində bu yay tövlənin inşa edilməsi, bu məqsədlə heyvanların alınması baytarlıq ixtisaslarında təhsil alan tələbələrə nəzəri biliklərini praktik məşğələlərlə zənginləşdirmək imkanı verəcək.
Qeyd edək ki, bu ildən LDU-da ilk dəfə olaraq Müsiqi müəllimliyi, Coğrafiya müəllimliyi, Beynəlxalq ticarət və loqistika, Bitki mühafizəsi kimi yeni ixtisaslarda mütəxxəssis hazırlığı da həyata keçiriləcəkdir. Tələbələrin təhsilə olan maraqlarını artırmaq məqsədilə universitetin gəlirləri hesabına 5 tələbə və magistrant üçün universitet təqaüdu müəyyənləşdirilib ki, bu da semestrlər üzrə ÜOMG-si yüksək olan və heç bir təqaud almayan tələbələrə veriləcəkdir.
Lənkəran Dövlət Universitetində son illərdə təhsilin modernləşdirilməsi, müasir dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, professor-müəllim-tələbə heyəti üçün əlverişli iş, dərs şəraitinin yaradılması istiqamətində böyük layihələrə start verilib. 2 il öncə ilk dəfə olaraq LDU-da professor-müəllim heyətinin mobilliyini təmin etmək məqsədilə hər birinin sahəsi 50,5 kv.m olmaqla, 6 ikiotaqlı mənzil tikilərək istifadəyə verilmişdir.Cari tədris ilində də bu ənənə davam etdirilir və daha 12 mənzilin inşa olunaraq müəllimlərin istifadəsinə verilməsi həyata keçiriləcək. Bu, 45 yerlik keçmiş qızlar yataqxanasının yenidən rekonstruksiya edilərək inşası nəticəsində reallaşdırılır.
Xatırladaq ki, başa çatmaqda olan 2019–2020-ci tədris ili Lənkəran Dövlət Universiteti üçün iki yeni tədris korpusu və 160 yerlik yataqxana binasının istifadəyə verilməsi ilə yaddaqalan olmuşdu. Cari tədris ilində LDU-da daha bir- 1500 yerlik yeni tədris korpusu inşa ediləcək. Yeni tədris binası II tədris korpusunun ərazisində inşa olunacaq. Bu korpusdakı köhnə tədris binasının yenidən rekonstruksiya olunmaqla 350 yerlik yataqxana binasına çevrilməsi, yeni korpusun inşası, ərazidə müasir yeməkxana binasının olması isə tələbə və müəllimlərə kampus mühiti yaratmağa hesablanıb.
LDU-nun elmi kitabxanasının əsaslı təmiri də cari tədris ilində reallaşacaq. Ötən əsrin 70-ci illərində inşa olunmuş köhnə bina müasir tələbləri ödəmədiyindən fasad hissəsi sökülərək yenidən rekonstruksiya olunacaq. Binanın 1-ci mərtəbəsində modern akt zalı, oxu zalları, 2-ci mərtəbədə isə kitabxananın işçi heyəti, bölmələri yerləşdiriləcək. Və ən nəhayət, sentyabrın 1-dən LDU-da əməkhaqlarının növbəti dəfə artırılması kollektivin yeni tədris ilinə xoş ovqatla başlamasına stimul yaradıb. Xatırladaq ki, layihə çərçivəsində görülən işlər, reallaşan tədbirlər barədə məlumat almaq, müzakirələrdə iştirak etmək istəyirsinizsə, müvafiq linkə (https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil) daxil olaraq, Facebook qrupuna qoşula bilərsiniz.

Home | News | LANKARAN STATE UNIVERSITY CONTINUES THE PROJECT CARRIED OUT BY THE MINISTRY OF EDUCATION OF THE REPUBLIC TOGETHER WITH HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS WITH THE HASHTAG #EDUCATION ALL THE TIME
Yerləşdirilmə tarixi : 09 September 2020 10:36
LANKARAN STATE UNIVERSITY CONTINUES THE PROJECT CARRIED OUT BY THE MINISTRY OF EDUCATION OF THE REPUBLIC TOGETHER WITH HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS WITH THE HASHTAG #EDUCATION ALL THE TIME
LSU welcomes the new academic year with innovations.
Despite the difficulties caused by the coronavirus pandemic - COVID-19, Lankaran State University (LSU) is entering the new academic year with heartwarming innovations. One of the main innovations is the reorganization of Lankaran State Humanitarian College into a Social and Agrarian Technological College with the status of a public legal entity under Lankaran State University in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated July 10, 2020. Conformity of curricula in both higher education institutions and colleges in the same specialties will allow sub-bachelors graduating from college to graduate earlier than the normative period of study.
The main priority of the Lankaran State University for the 2020/2021 academic year is to create an experimental base of theoretical knowledge, and certain steps have been taken in this direction. At the initiative of Natig Ibrahimov, for the first time in the country, the Tourism Training Center under LSU - Seside Hotel was opened. Also, new, modern equipment was purchased from abroad for the laboratories "Veterinary", "Veterinary Surgery", "Food Technology" and "Food Safety and Ecology".
With the participation of students, tea was planted on 0.6 hectares, citrus plantations on 1.3 hectares, and 100 kiwi bushes were planted. One of the exciting innovations of the current academic year is the establishment of a nursery of relict and endemic plants typical of the southern region, the construction of a modern type of greenhouse.
It should be noted that, for the first time this year, LSU will train specialists in new specialties such as music teaching, geography teaching, international trade and logistics, plant protection.
In order to increase students" interest in education, university scholarships have been established for 5 students and masters at the expense of the university"s income, which will be given to students with high scores for semesters and no scholarships.
In recent years, Lankaran State University has launched major projects to modernize education, bring it up to modern world standards, create favorable working and teaching conditions for faculty and students. Two years ago, for the first time, 6 two-room apartments with an area of 50.5 square meters each were built and put into operation at LSU to ensure the mobility of faculty. This tradition continues this academic year and 12 more apartments were built for teachers will be carried out. This is due to the reconstruction and construction of a 45-bed former girls" dormitory.
It should be noted that the 2019/2020 academic year, which is coming to an end, was memorable for Lankaran State University with the commissioning of two new educational buildings and a 160-bed dormitory building. In the current academic year, another new educational building for 1,500 places will be built at LSU. The new educational building will be built on the territory of the second educational building. The reconstruction of the old educational building in this building into a 350-bed dormitory building, the construction of a new building, and the presence of a modern canteen in the area are designed to create a campus environment for students and teachers.
The overhaul of the scientific library of LSU will be carried out in the current academic year. The old building, built in the 70s of the last century, does not meet modern requirements, so the facade will be demolished and reconstructed. A modern assembly hall and reading rooms will be located on the first floor of the building, and library staff and departments will be located on the second floor.
And finally, the next increase in salaries at LSU from September 1 has stimulated the staff to start the new academic year with a good meal.
Let"s remind that if you want to get information about the work done within the project, the events, to participate in the discussions, you can join the Facebook group by visiting the relevant link (https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil).