SDU Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə birgə #HərZamanTəhsil həştəqi ilə keçirdiyi layihəni davam etdirir
Məlumat üçün bildirək ki, Sumqayıt Dövlət Universitetinin 2020-2021-ci tədris ilində həyata keçiriləcək ən böyük layihələrdən biri universitetin 1 saylı tələbə yataqxanasının əsaslı təmiridir. Məlumat üçün bildirək ki, yataqxanada 1992-ci ildən bəri məcburi köçkünlər məskunlaşmışdır. 2020-ci ilin əvvəlində məcburi köçkünlər dövlətimiz tərəfindən onlar üçün tikilmiş binalara köçürülmüşdür. Yataqxana tam yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Təmirlə bağlı layihələndirmə işləri başa çatmışdır. Yataqxana müasir standartlara uyğun layihələndirilmiş, tələbələrin rahatlığını təmin etmək üçün hər cür şəraitin yaradılması planlaşdırılmışdır. Yataqxanada 100-ə yaxın otaqdan əlavə kitabxana, camaşırxana, yeməkxana və tələbələrin asudə vaxtının keçirilməsi üçün istirahət guşəsi də nəzərdə tutulmuşdur.
Fizika və elektroenergetika fakültəsinin təşəbbüsü ilə elektroenergetika sahəsində energetika üzrə mütəxəssis hazırlığında enerjinin ötürülməsi və paylanmasında tədris olunan fənlərin dərindən öyrənilməsi istiqamətində universitetdə Elektroenergetika üzrə Muzey və Tədris poliqonunun yaradılması planlaşdırılır.
Tədris Muzeyinin yaradılmasında məqsəd elektroenergetika sahəsində istifadə olunan müxtəlif növ avadanlıqların nümayişi ilə onların yaxından öyrənilməsi və müasir bu tip avadanlıqlarla müqayisəli analiz olunması ilə gələcək tədris və elm sahəsində məşğul olan mütəxəssislərə xidmət etməkdir. Yaradılacaq Muzey və Tədris poliqonu tədrislə yanaşı elmi fəaliyyətlə məşğul olan professor-müəllim heyəti və tələbələr üçün faydalı olacaq. Tədris poliqonu tədris zamanı tələbələrin yüksək gərginliyin alçaq gərginliyə çevrilərək istifadəçilərə ötürülməsində istifadə olunan hər bir mövqenin ayrı-ayrılıqda mükəmməl öyrənmələrinə əyani vəsait kimi xidmət edəcək. Bu da elektroenergetika sahəsində mütəxəssis hazırlığı üçün əvəzolunmaz bir vasitədir.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində görülən işlərdən xəbərdar olmaq və müzakirələrdə iştirak etmək üçün müvafiq linkə ( https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil) daxil olaraq feysbuk qrupuna qoşulmaq tövsiyə edilir.

Home | News | SSU CONTINUES THE PROJECT CARRIED OUT BY THE MINISTRY OF EDUCATION TOGETHER WITH HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS WITH THE HASHTAG # EDUCATION ALL THE TIME
Yerləşdirilmə tarixi : 10 September 2020 10:48
SSU CONTINUES THE PROJECT CARRIED OUT BY THE MINISTRY OF EDUCATION TOGETHER WITH HIGHER EDUCATION INSTITUTIONS WITH THE HASHTAG # EDUCATION ALL THE TIME
It should be noted that one of the largest projects to be implemented at Sumgayit State University in the 2020-2021 academic year is the overhaul of the university's student dormitory No. 1. It should be noted that the dormitory has been inhabited by IDPs since 1992. At the beginning of 2020, IDPs were relocated to buildings built for them by our state. The dormitory was in a state of disrepair. The design work related to the repair has been completed. The dormitory is designed in accordance with modern standards, it is planned to create all conditions to ensure the comfort of students. In addition to about 100 rooms in the dormitory, there is a library, laundry, dining room and a recreation area for students to spend their free time.
At the initiative of the Faculty of Physics and Electroenergetics, it is planned to establish a Museum and Training Landfill for Power Engineering at the university to study in depth the disciplines taught in the field of energy transmission and distribution in the training of energy specialists in the field of electricity.
The purpose of the Museum is to serve future professionals in the field of education and science by demonstrating the various types of equipment used in the field of electricity, their close study and comparative analysis with modern equipment of this type. The Museum and Training Landfill will be useful for faculty members and students engaged in scientific activities in addition to teaching. The Training Landfill will serve as a visual aid for students to learn each position separately, which is used in the transmission of high voltage to low voltage during training. This is an invaluable tool for training specialists in the field of electricity.
It should be noted that it is recommended to join the Facebook group by following the link (https://www.facebook.com/groups/ali.tehsil) to be informed about the work done within the project and to participate in the discussions.