Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın videokonfrans formatında ilk iclası keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Sentyabr 2020 15:07
SDU-da 2020–2021-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın videokonfrans formatında ilk iclası keçirildi
Sentyabrın 14-də Sumqayıt Dövlət Universitetində 2020–2021-ci tədris ilinin başlanması ilə bağlı Elmi Şuranın videokonfrans formatında ilk iclası keçirildi. Rektor Elmi Şuranın üzvlərini, professor-müəllim heyətini yeni tədris ilinin başlanması münasibətilə təbrik etdi. Qeyd etdi ki, Elmi Şuranın gündəliyinə yeni tədris ilinə hazırlıq, tədris planlarının müzakirəsi və cari məsələlər daxil edilib.
Elmi Şuranın sədri, rektor professor Elxan Hüseynov pandemiya dövründə ölkə vətəndaşlarının sağlamlığının qorunması, sosial dəstəyə ehtiyacı olan ailələrin hərtərəfli qayğı ilə əhatə olunması, iqtisadiyyatımızın dayanıqlığının təmin edilməsi məqsədilə Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən mühüm tədbirlərdən danışdı. Bildirdi ki, qlobal pandemiya bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sisteminə də təsirsiz ötüşmədi. Yaranmış vəziyyətlə bağlı universitetlər məsafədən təhsilin tətbiqi yolunu seçərək, təhsilin davamlılığının təmin olunmasını prioritet vəzifə kimi həyata keçirməyə başlamışdır. Sevindirici haldır ki, bu prosesə Azərbaycanın ali təhsil müəssisələri çevik formada adaptasiya olundular. Pandemiya ilə mübarizə tədbirlərinin uğurla icrası məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetində təxirəsalınmaz addımlar atıldı, keçən tədris ilinin ikinci semestrində tədris, daha sonra isə imtahanlar, buraxılış işlərinin müdafiəsi onlayn həyata keçirildi.
Rektor bildirdi ki, Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 10 sentyabr tarixli 332 nömrəli Qərarına əsasən 2020–2021-ci tədris ilinə onlayn şəkildə start veriləcək. Belə ki, birinci kurs tələbələri oktyabrın 1-dən əyani tədrisə cəlb olunacaq, ikinci və yuxarı kurs tələbələri üçün isə dərslər sentyabrın 15-də onlayn şəkildə başlanacaq. Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində tədris prosesinin onlayn formada “Zoom” onlayn konfransların keçirilməsi proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş “Moodle” sistemindən istifadə olunmaqla tədris prosesi təşkil olunacaq. Rektor onu da diqqətə çatdırdı ki, Təhsil Nazirliyinin qərarına əsasən fənn üzrə ayrılmış saatların 50%-dən çoxunda iştirak etməyən tələbə imtahana buraxılmayacaq.
Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən universitetdə Karantin otağı yaradılacaq, otaq lazımi avadanlıqlarla təchiz olunacaq, şəxsi gigiyena qaydalarına əməl edilməsi və dezinfeksiya tədbirlərinin görülməsi üçün zəruri işlər aparılacaq.
Universitetdə bu qaydaların tələblərinə əməl edilməsinə nəzarət ücün operativ nəzarət üzrə məsul şəxs İqtisadi məsələlər üzrə prorektor Naib Hacıyev təyin olundu. Operativ nəzarət üzrə məsul şəxs Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın, Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin məsul şəxsləri ilə əlaqə saxlayacaq.
Sonra rektor qeyd etdi ki, Nazirlər Kabinetinin qərarı və Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmri ilə bütün struktur rəhbərləri tanış edilsin və tədris prosesində bu sənədlərdə göstərilən tələblər tam təmin edilsin.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov 2020-2021-ci tədris ilinə hazırlığın vəziyyəti və Yeni təhsil proqramına uyğun olaraq hazırlanmış tədris planlarının təsdiqi barədə məlumat verdi. 2020–2021-ci tədris ilinə hazırlıqdan söz açan prorektor bildirdi ki, tədrisin onlayn qaydada təşkili üçün lazımi işlər görülüb, texniki imkanlar cəmləşdirilib, həm onlayn, həm də ənənəvi tədrisin təşkili nəzərə alınaraq, tədris planları, dərs bölgüsü, fənləri tədris edəcək müəllimlər və dərs cədvəllərinin hazırlığı aparılıb. Bu il universitetimizi bitirmiş 20-yə yaxın məzunumuz işlə təmin edilib.
Qeyd etdi ki, Təhsil Nazirliyinin göstəriş və tövsiyələrinə uyğun olaraq, Sumqayıt Dövlət Universitetində onlayn formada “Zoom” proqramından və “Microsoft Teams” platformasından, oflayn formada isə distant təhsilin təşkil edilməsi üçün nəzərdə tutulmuş “Moodle” sistemindən istifadə olunmaqla tədris prosesi təşkil olunacaq.
Tədris Metodik Mərkəzin direktoru baş müəllim Faiq Şirinov Tələbələrin yay semestrinin nəticələri, Doktorantura və magistratura şöbəsinin müdiri dosent Sabir Xəlilov SDU-da magistratura səviyyəsi üzrə qəbulun nəticələri, Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev Əcnəbi tələbələrin təhsil haqları barədə məlumat verdilər.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov yeni təhsil proqramlarına uyğun olaraq hazırlanmış tədris planlarının, sillabusların təsdiqi və tədris vəsaitlərinə nəşr hüququ (qrif) verilməsi barədə ətraflı məlumat verdi.

Home | News | THE FIRST MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL IN THE FORMAT OF A VIDEOCONFERENCE WAS HELD AT SSU IN CONNECTION WITH THE BEGINNING OF THE 2020/2021 ACADEMIC YEAR
Yerləşdirilmə tarixi : 14 September 2020 15:07
THE FIRST MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL IN THE FORMAT OF A VIDEOCONFERENCE WAS HELD AT SSU IN CONNECTION WITH THE BEGINNING OF THE 2020/2021 ACADEMIC YEAR
On September 14, Sumgayit State University hosted the first meeting of the Scientific Council in the format of a video conference, dedicated to the beginning of the 2020/2021 academic year.
Rector congratulated the members of the Scientific Council and the staff on the beginning of the new academic year. He noted that the agenda of the Scientific Council included preparations for the new academic year, discussion of curricula and current issues.
Chairman of the Scientific Council, Rector Professor Elkhan Huseynov spoke about the important measures taken by President Ilham Aliyev to protect the health of citizens during the pandemic, to provide comprehensive care to families in need of social support, to ensure the stability of our economy. He noted that the global pandemic, as in all areas, has not passed unnoticed in the education system. Due to the current situation, universities have chosen the path of distance education and started to ensure the sustainability of education as a priority. It is gratifying that Azerbaijani higher education institutions have quickly adapted to this process. In order to successfully implement pandemic control measures, urgent steps have been taken at Sumgayit State University, emphasizing that in the second semester of the last academic year, education, and then examinations and graduation theses were defended online. The rector said that according to the Resolution of the Cabinet of Ministers № 332 of September 10, 2020, the 2020/2021 academic year will start online. Thus, first-year students will be involved in full-time education from October 1, and classes for second-year and senior students will begin online on September 15. In accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process at Sumgayit State University will be organized using the Zoom online conference program and the Microsoft Teams platform, and the Moodle system for offline education. The rector also noted that according to the decision of the Ministry of Education, students who do not participate in more than 50% of the hours allocated for the subject will not be allowed to take the exam.
According to the decision of the Cabinet of Ministers, a quarantine room will be established at the university, the room will be equipped with the necessary equipment, and the necessary work will be done to follow the rules of personal hygiene and disinfection. Naib Hajiyev, vice-rector for Economic Affairs, has been appointed as the person in charge of operational control at the University to control
the observance of the requirements of these rules. The person in charge of operational control will contact the officials of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education, the Ministry of Health, the Ministry of Internal Affairs, the State Agency for Compulsory Medical Insurance. Then the rector noted that all heads of departments should be acquainted with the decision of the Cabinet of Ministers and the relevant order of the Ministry of Education, and the requirements specified in these documents should be fully met in the educational process.
Vice-Rector for Teaching Organization and Training Technologies, associate professor Natig Talibov informed about the state of preparation for the 2020-2021 academic year and the approval of curricula developed in accordance with the new educational program. Speaking about the preparations for the 2020/2021 academic year, the vice-rector said that the necessary work has been done to organize teaching online, taking into account the organization of both online and traditional education, curricula, lesson plans, teachers and lesson schedules have been prepared. This year, about 20 graduates of our university have been provided with jobs.
He noted that in accordance with the instructions and recommendations of the Ministry of Education, the teaching process at Sumgayit State University will be organized online using the program of online conferences "Zoom" and the Microsoft Teams platform, and offline form using the Moodle system for distance education.
Director of the Teaching Methodological Center senior lecturer Faig Shirinov informed about the results of the summer semester, docent Sabir Khalilov, head of the Doctoral and Master's Department about results of admission to master’s level, docent Gafar Atayev, vice-rector for International Relations, informed about the tuition fees of international students.
Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov gave detailed information on the approval of Curricula, Syllabuses prepared in accordance with the new educational programs and the right to publish teaching aids.
Concluding the meeting of the Scientific Council, Rector Professor Elkhan Huseynov wished success to the whole team in the coming academic year.