“Sosial şəbəkələrdə informasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda təlim keçirildi
Sentyabrın 17-də “Aktor” İctimai və Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Sosial şəbəkələrdə informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vətəndaş cəmiyyətinin rolunun artırılması ilə bağlı tədqiqatların aparılması” mövzusunda onlayn təlim keçirildi. Təlimdə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev, Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Tayfun Hacılı və tələbələr iştirak etdilər.
Tədbiri açıq elan edən “Aktor” İctimai və Sosial Tədqiqatlar İctimai Birliyinin sədr müavini Telman Məmmədov qonaqları salamlayaraq nəzərə çatdırdı ki, vətəndaş cəmiyyətinin üzvlərində, əsasən də gənc nəsildə internet mediaya maraq artırmaq və sosial şəbəkələrdən düzgün istifadənin istiqmətlərini aşılamaq olduqca əhəmiyyətlidir. Əsas hədəf sosial şəbəkələrdəki təhlükəli və təhlükəsiz xəbərlərin sərhədlərinin konturlarını vətəndaşlarımıza düzgün çatdırmaqdır.
Müsavat.com-un redaktoru Elşad Məmmədli isə beynəlxalq təcrübədən, sosial şəbəkələrdə yayılan xəbərlərin hüquqi tənzimlənməsi, şəxsi həyatın toxunulmazlığı, təhqirlə tənqidin fərqi, fərdi məlumatların yayılması, Azərbaycan seqmentində ciddi problemlərin olması və təmsil etdiyi qurumun – Mətbuat Şurasının neqativ hallara qarşı atdığı addımlardan bəhs etdi.
Misirdəki Azərbaycan diasporası təşkilatının sədri Ramil Niftaliyev layihənin önəminə toxunaraq, mövzunun vacibliyini diqqətə çatdırdı. Onun sözlərinə görə, hazırda hər bir şəxs asanlıqla sosial şəbəkələrdəki məlumatları izləyə bilir, xəbərdar olur. Hazırda qərəzli məlumatlar yetərincədir, bu da öz növbəsində cəmiyyətdə çaşqınlığa, müəyyən problemlərə səbəb olur.
Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri, Mətbuat Şurasının sədr müavini Ümüd Rəhimoğlu isə beynəlxalq təcrübədən, sosial şəbəkələrdə yayılan xəbərlərin hüquqi tənzimlənməsi, şəxsi həyatın toxunulmazlığı, fərdi məlumatların yayılması, Mətbuat Şurasının neqativ hallara qarşı atdığı addımlardan danışdı.
Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndəsi Tural İsmayılov, Ted.az saytının redaktoru Nicat Abdullayev, Sosial tədqiqatlar Mərkəzinin nümayəndəsi Aytən Babayeva, Atlas Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Elxan Şahinoğlu mövzu ilə bağlı fikrilərini bölüşdülər, sosial şəbəkələrdə yayılan bəzi yalan xəbərlərin müəyyənləşdirilməsi, eləcə də sərhəddə erməni təxribatlarının əsl mahiyyətindən danışdılar. Çıxışlarda həmçinin pandemiya dövründə sosial şəbəkələrdən istifadənin daha da aktuallıq kəsb etdiyi, COVID-19 virusu ilə bağlı həm psixoloji təsirlərdən, həm də düzgün analiz olunmamış xəbərlərin insanlara mənfi təsirlərindən danışıldı.
Onlayn müzakirə iştirakçıları ekspertlərə suallar ünvanladı, vacib saydıqları məqamları gündəmə gətirdilər.
Qeyd edək ki, onlayn müzakirədə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Tələbə Həmkarlar İttifaqının sədri Nemət İbayev universitetdə gənclər təşkilatlarının bu yöndə həyata keçirdiyi işlərin mahiyyətindən danışdı.

THE TRAINING ON “INFORMATION SECURITY IN SOCIAL NETWORKS”
On September 17, “Actor” Public and Social Research Public Union with the financial support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan held an online training on “Research on increasing the role of civil society in ensuring information security in social networks”. Chairman of the Student Trade Union of the Sumgayit State University Nemat Ibayev, chairman of the Student Youth Organization Tayfun Hajili and students participated in the training. Welcoming the guests, Telman Mammadov, Deputy Chairman of the Actor Public Union for Social and Social Research, said that it is very important to increase the interest of civil society members, especially the younger generation, in Internet media and the proper use of social networks. The main goal is to correctly convey the outlines of dangerous and safe news on social networks to our citizens. Musavat.com editor Elshad Mammadli spoke about international experience, legal regulation of news on social networks, privacy, the difference between insult and criticism, the dissemination of personal information, serious problems in the Azerbaijani segment, the steps taken by his organization - the Press Council.
Ramil Niftaliyev, chairman of the Azerbaijani Diaspora in Egypt, stressed the importance of the project. He said that now everyone can easily follow the information on social networks and be aware. At present, there is enough biased information, which in turn causes confusion and certain problems in society. Chairman of the International Eurasia Press Foundation, Deputy Chairman of the Press Council Umud Rahimoglu spoke about international experience, legal regulation of news on social networks, privacy, dissemination of personal information, steps taken by the Press Council against negative situations. Representative of the Center for Social Research Tural Ismayilov, editor of Ted.az Nijat Abdullayev, representative of the Center for Social Research Ayten Babayeva, head of the Atlas Research Center Elkhan Shahinoglu shared their views on the topic, identifying some false news on social networks, as well as the true nature of Armenian provocations at the border. The speakers also spoke about the growing importance of the use of social networks during the pandemic, the psychological effects of the COVID-19 virus, as well as the negative effects of misanalyzed news on people. The participants of the online discussion addressed questions to the experts and brought up the points they considered important.
It should be noted that in the online discussion, the chairman of the StudentTrade Union of Sumgayit State University Nemat Ibayev spoke about the essence of the work carried out by youth organizations in this direction at the university. The training continued with discussions of young people on the topic.