Oktyabrın 2-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Elmi Şurasının videokonfrans formatında növbəti onlayn iclası keçirildi. Rektor professor Elxan Hüseynov iclas iştirakçılarını salamlayaraq bildirdi ki, sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı törətdiyi növbəti təxribat düşmənin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həllində maraqlı olmadığını bir daha sübut etdi. Beynəlxalq hüquq normalarına zidd olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın dinc sakinlərini, yaşayış məntəqələrini hədəfə alıb və nəticədə, mülki əhali arasında tələfat olub. Sözsüz ki, bu, iyul ayında Tovuz rayonu istiqamətində törədilmiş təxribatın məntiqi davamı idi. Ermənistanın siyasi və hərbi rəhbərliyi bununla nəinki danışıqları davam etdirmək niyyətində olmadığını, həmçinin yeni əraziləri ələ keçirmək məqsədini nümayiş etdirdi. Tovuz təxribatı qəhrəman ordumuz tərəfindən dəf olunduqdan sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev bildirdi ki, əgər növbəti dəfə Azərbaycana qarşı təxribat törədilsə, Ermənistan bundan peşman olacaq və düşmənə adekvat cavab veriləcək. Göründüyü kimi, Ermənistan rəhbərliyi bu reallıqları anlaya bilməyib və özünün cinayətkar, işğalçı xislətini bir daha nümayiş etdirir.
Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin müdrik, uzaqgörən, balanslaşdırılmış siyasəti nəticəsində qismən səfərbərlik elan edildi, ölkəmizdə könüllülərin sayı durmadan artdı, onların sırasında Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları da könüllü olaraq ordu sıralarına qatılmaq üçün müraciətlər etdilər. Rektor onu da qeyd etdi ki, belə bir həssas dönəmdə ölkədə çalışan bütün qurumlar, özəl müəssisələr, iş adamları Ali Baş Komandanın və Milli Ordumuzun yanında olduqlarını sözdə deyil, əməldə göstərirlər. Azərbaycanın cəbhə bölgəsində gedən döyüşlərinə dəstək olanların sayı durmadan artır. Hər bir azərbaycanlı, hər zaman olduğu kimi, bu gün də birlik olduğunu bir daha sübut edir. Cəbhə bölgəsində torpaqlarımızın azad olunması uğrunda gedən qızğın döyüşlərdə ordumuza dəstək olmaq məqsədilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin kollektivi öz üzərinə düşən məsuliyyəti dərk edərək, ordumuza maddi və mənəvi dəstək olmaq üçün könüllü olaraq əməkhaqlarının müəyyən faizini Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Yardım Fonduna köçürülməsi ilə bağlı ərizə ilə müraciət etmişlər. Bu bir daha onu sübut edir ki, SDU kollektivi hər zaman dövlətimizin, Ali Baş Komandanımızın yanında, Milli Ordumuzun arxasındadır.Əminik ki, tezliklə bayrağımız Xankəndi və Şuşada dalğalanacaq.
Tədrisin təşkili və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dosent Natiq Talıbov Sumqayıt Dövlət Universitetində tədrisin Nazirlər Kabinetinin “Xüsusi Karantin rejimi dövründə Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tədris və təlim-tərbiyə prosesinin təşkilinin müvəqqəti Qaydaları”na uyğun olaraq təşkili barədə ətraflı çıxış edərək bildirdi ki, dərslərin onlayn formada keçirilməsi ilə əlaqədar universitet tərəfindən Təhsil Nazirliyinə təqdim olunan təkliflər qəbul olunub və tələbələrin 100 ballıq qiymətləndirmə sisteminə uyğun olaraq, balların 50-si semestr ərzində fəaliyyətə, yəni cari qiymətləndirməyə, digər 50-si isə imtahan nəticələrinə, yəni aralıq qiymətləndirməyə tətbiq ediləcəkdir.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov universitet kollektivinin Azərbaycan Ordusuna dəstək və əməkdaşların Azərbaycan Respublikası Müdafiə Fonduna yardımı barədə çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin ölkədə qismən səfərbərlik elan etməsi ilə, xalqımız Ali baş Komandanın Sərəncamına uyğun olaraq, könüllü surətdə səfərbərliyə gedir, əsgərlərin ərzaq, su və s. ehtiyaclarını ödəmək üçün yardımlar edir, yaralılara kömək üçün qan verməyə çalışır. Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları da könüllü olaraq ordu sıralarına qatılmaq üçün müraciətlər ediblər. Eyni zamanda ordumuza maddi və mənəvi dəstək olmaq üçün könüllü olaraq əməkhaqlarının müəyyən faizinin Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Yardım Fonduna köçürülməsi ilə bağlı ərizə ilə müraciət etmişlər. “Əminəm ki, qəsbkar ermənilərin işğalı altında qalan torpaqlarımız qəhrəman ordumuzun uğurlu həmlələri nəticəsində tezliklə azad olunacaq və millətimiz Qələbə sevincini yaşayacaq!”

Home | News | THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD AT SSU IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE
Yerləşdirilmə tarixi : 02 October 2020 16:47
THE NEXT MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL WAS HELD AT SSU IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE
On October 2, the next online meeting of the Scientific Council of Sumgayit State University was held in video conference format. Welcoming the participants, Rector Professor Elkhan Huseynov said that the next provocation committed by the Armenian armed forces against Azerbaijan on September 27 proved once again that the enemy is not interested in the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In violation of international law, the Armenian armed forces targeted civilians and settlements in Azerbaijan, resulting in casualties among the civilian population. Undoubtedly, this was a logical continuation of the provocation committed in the direction of Tovuz region in July. Armenia's political and military leadership has demonstrated not only its unwillingness to continue negotiations, but also its intention to seize new territories. After the Tovuz provocation was repulsed by our heroic army, President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev said that if another provocation was committed against Azerbaijan, Armenia would regret it and respond adequately to the enemy. Apparently, the Armenian leadership did not understand these realities and once again demonstrates its criminal, aggressive nature. Recently, as a result of the wise, far-sighted, balanced policy of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev, a partial mobilization was announced. The rector also noted that in such a sensitive period, all institutions, private enterprises and businessmen working in the country show that they are with the Supreme Commander-in-Chief and our National Army, not in words, but in deeds. The number of supporters of Azerbaijan's fighting on the frontline is constantly growing. Every Azerbaijani, as always, proves once again that unity today. In order to support our army in the fierce battles for the liberation of our lands in the frontline, the staff of Sumgayit State University, realizing its responsibility, voluntarily applied to the Armed Forces Assistance Fund of the Republic of Azerbaijan to provide material and moral support to our Army. This proves once again that the staff of SSU is always behind our state, our Supreme Commander-in-Chief, our National Army. We are confident that our flag will soon be raised in Khankendi and Shusha.
Natig Talibov, vice-rector for Teaching Organization and Training Technologies, spoke in detail about the organization of education at Sumgayit State University in accordance with the Cabinet of Ministers' "Temporary Rules for the organization of teaching and learning process in educational institutions operating in the Republic of Azerbaijan during the Special Quarantine Regime". Proposals submitted by the university to the Ministry of Education were accepted and 50 points should be applied to the activity during the semester, i.e. to the current assessment, and the other 50 to the exam results, i.e. to the intermediate assessment, in accordance with the 100-point grading system.
Vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov spoke about the support of the university staff to the Azerbaijani Army and the assistance of employees to the Defense Fund of the Republic of Azerbaijan. He noted that by announcing a partial mobilization in the country, President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the people voluntarily mobilize in accordance with the Order of the Supreme Commander-in-Chief, provide soldiers with food, water, etc. they help to meet their needs, they try to donate blood to help the wounded. Employees of Sumgayit State University also applied to join the army voluntarily. At the same time, in order to provide material and moral support to our Army, our employees voluntarily applied to transfer a certain percentage of their salaries to the Armed Forces Assistance Fund of the Republic of Azerbaijan. I am confident that our lands occupied by the invading Armenians will soon be liberated as a result of the successful attacks of our heroic army, and our nation will experience the joy of victory!