Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 22 Oktyabr 2020 13:29
SDU-da “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Oktyabrın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolu” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransda Milli Məclisin üzvi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri akademik Ziyad Səmədzadə, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev, Bakı Dövlət Universitetinin Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, professor Hacıağa Rüstəmbəyov, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin müdiri, professor Tərbiz Əliyev və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak etdilər.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq konfrans iştirakçılarını görməkdən məmnunluğunu bildirdi, rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar dilədi.Qeyd etdi ki, onlayn formatda keçirilən altıncı konfransımız respublikamız üçün çox taleyüklü hadisələrin baş verdiyi dövrə təsadüf edir. Bildiyiniz kimi sentyabrın 27-də Ermənistan tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı törədilən və davam edən hərbi təxribat nəticəsində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin mövqeləri cəbhə xətti boyu yerləşən yaşayış məntəqələrimiz ağır artilleriya silahlarından atəşə tutulması nəticəsində mülki şəxslərimiz və hərbi qulluqçularımız həlak olmuşdur. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri buna cavab olaraq əks-hücum əməliyyatına başlamış və bir-birinin ardınca doğma torpaqlarımızı işğaldan azad edir. Azərbaycan bayrağı işğaldan azad olunmuş əzəli torpaqlarımızda dalğalanır. Prorektor onu da diqqətə çatdırdı ki, eyni zamanda COVID-19 koronavirus pandemiyası aylardır bütün dünyanı gərgin vəziyyətdə saxlamaqdadır. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, tədbirlər və konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor vurğuladı ki, konfransın keçirilməsində məqsəd Azərbaycanın ticarət-logistika infrastrukturunun gücləndirilməsini, onun nəqliyyat-tranzit sektorunun ölkənin sosial-iqtisadi infrastrukturunun dayanıqlı inkişafında yeri və rolunu əsaslandırmaqdır. Bütün dünya ölkələrində, o cümlədən respublikamızda iqtisadiyyatın inkişafında mühüm önəm daşıyan sahələrdən biri nəqliyyat sistemi və onun inkişafıdır. Ümid edirəm ki, dəyərli məruzəçilər və digər konfrans iştirakçıları məzmunlu tədqiqatları, əldə etdikləri elmi nəticələri və praktiki təklifləri ilə iqtisadi təhlükəsizliyimizin gücləndirilməsinə əməli töhfə verəcəklər. Prorektor onu da qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universitetində keçirilən konfransların materialları Rusiya elmi indeksləndirmə bazasına daxil edilir.( Beynəlxalq qeydiyyat №-si İSSN: 2708-955X ) .
Milli Məclisin üzvi, Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədri, akademik Ziyad Səmədzadə “Azərbaycanın tranzit potensialının iqtisadi inkişafda rolunun strateji aspektləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Bildirdi ki, nəqliyyat sahəsi, tranzit daşımaları qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə digər sahələrdə olduğu kimi, nəqliyyat sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün mühüm işlər görülür, layihələr həyata keçirilir.Bütün bunlar Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturunun gücləndirilməsində mühüm rol oynayır və tranzit daşımalarında iştirak imkanını genişləndirir.
Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov “Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsində infrastruktur və tranzit koridorlarından səmərəli istifadə istiqamətləri” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyevin iqtisadi şaxələndirmə siyasətində əlverişli coğrafi mövqeyi olan ölkəmizin tranzit potensialının reallaşdırılması mühüm önəm daşıyır. Bununla bərabər beynəlxalq və regional nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı da iqtisadiyyatımızın səmərəliliyinin artırılmasına müsbət təsir göstərir. Eyni zamanda, nəqliyyat, infrastruktur və logistika sahələrində birgə layihələr dövlətimizin iqtisadi imkanlarını genişləndirir, əhəmiyyətini artırır. Tarixi İpək yolu üzərində geniş iqtisadi zolağın yaradılmasının fəal dəstəkçisi olan Azərbaycan, həm də digər dəhlizlərlə müqayisədə yüklərin ölkəmizin ərazisindən keçməklə müxtəlif istiqamətlərə tranzit daşımalarının səmərəli təşkilinə etibarlı təminat verir. Bu, daha əlverişli şərtlərlə qısa müddətdə, təhlükəsiz və vaxtında çatdırılmasına, tranzit daşımaların həcminin dəfələrlə artmasına imkan yaradır.
UNEC-in Ticarət və gömrük işinin təşkili kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev “Azərbaycanın ticarət-logistika infrastrukturunda tranzit potensialı amili”, BDU-nun Dünya iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri, professor Hacıağa Rüstəmbəyov “Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit sektorunun inkişafının sosial-iqtisadi səmərəliliyi”, AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun Sahibkarlıq və inhisarçılığın tənzimlənməsi problemləri şöbəsinin müdiri, professor Tərbiz Əliyev “Azərbaycanda tranzit-nəqliyyat xidmətlərinin inkişafında loqistika infrastrukturunun rolu”, SDU-nun Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının dosenti Şəfiqə Məmmədova “Azərbaycanda müasir ordu quruculuğunun möhkəmləndirilməsinin milli sərvətin artırılmasına və nəqliyyat- tranzit dəhlizinin inkişafına təsiri” mövzularında çıxış edərək ölkənin nəqliyyat-tranzit potensialı, Azərbaycandan keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri, bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər və görüləcək işlər barədə məlumat verdilər. Bildirdilər ki, nəqliyyat sahəsi, tranzit daşımaları qeyri-neft sektorunun aparıcı sahələrindəndir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin rəhbərliyi ilə digər sahələrdə olduğu kimi, nəqliyyat sektorunun inkişafı, tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün mühüm işlər görülür, layihələr həyata keçirilir.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Biznesin təşkili və menecment kafedrasının müdiri dosent Qalib Hüseynov məlumat verdi. Bildirdi ki, 20 elm və ali təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 115- dən artıq məruzə və tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilmiş, plagiatlığı yoxlanılaraq Konfransın gündəliyinə 86 məruzə daxil edilmişdir. Konfrans öz işini 4 bölmə üzrə iki gün ərzində davam etdirəcək.

REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "THE ROLE OF AZERBAIJAN'S TRANSIT POTENTIAL IN ECONOMIC DEVELOPMENT" STARTED AT SSU IN VIDEO CONFERENCE FORMAT
The Republican scientific conference on "The role of Azerbaijan's transit potential in economic development" in the format of a video conference began on October 22 at Sumgayit State University.
Member of Milli Majlis, Chairman of the Union of Economists of Azerbaijan, Academician Ziyad Samadzade, Chairman of the Board of the Center for Economic and Social Development, MP Vugar Bayramov, Head of the Department of Trade and Customs of the Azerbaijan State University of Economics, Professor Arif Shakaraliyev, head of the Department of World Economy of Baku State University, Professor Hajiaga Rustambeyov, Head of the Department of Entrepreneurship and Monopoly Regulation Problems of the Institute of Economics of ANAS, Professor Tarbiz Aliyev and the teaching staff of the university.
Opening the conference, vice-rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov expressed his pleasure to see the conference participants, conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov and wished success to the conference. As you know, as a result of the ongoing military provocation committed by Armenia against the Azerbaijani people on September 27, our civilians and servicemen were killed as a result of heavy artillery shelling of our settlements along the frontline.
Speaking about the importance of the conference, the vice-rector stressed that the purpose of the conference is to strengthen the trade and logistics infrastructure of Azerbaijan, its place and role in the sustainable development of socio-economic infrastructure of the country. One of the most important areas in the development of the economy in all countries of the world, including our republic, is the transport system and its development. I hope that the speakers and other conference participants will make a practical contribution to strengthening our economic security with meaningful research, scientific results and practical proposals. The vice-rector also noted that the materials of the conferences held at Sumgayit State University are included in the Russian scientific indexing database. (International registration № ISSN: 2708-955X).
Member of the Milli Majlis, Chairman of the Union of Economists of Azerbaijan, Academician Ziyad Samadzadeh made a report on "Strategic aspects of the role of Azerbaijan's transit potential in economic development." He noted that the transport sector is one of the leading sectors of the non-oil sector. Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, as in other areas, important work is being done to develop the transport sector, expand transit opportunities, implement projects. All this plays an important role in strengthening Azerbaijan's transport infrastructure and expanding transit opportunities.
MP Vugar Bayramov spoke on "Directions for the effective use of infrastructure and transit corridors in strengthening the non-oil sector of Azerbaijan." He noted that the realization of the transit potential of our country, which has a favorable geographical position in the policy of economic diversification of President Ilham Aliyev, is important. At the same time, the development of international and regional transport corridors has a positive impact on increasing the efficiency of our economy. At the same time, joint projects in the fields of transport, infrastructure and logistics expand the economic potential of our state and increase its importance.
Head of the Department of Trade and Customs Organization of UNEC, Professor Arif Shakaraliyev spoke on "Transit potential factor in the trade and logistics infrastructure of Azerbaijan", Head of the Department of World Economy of BSU, Professor Hajiaga Rustambeyov "Socio-economic efficiency of transport and transit sector of Azerbaijan", ANAS Professor Tarbiz Aliyev, Head of the Department of Entrepreneurship and Monopoly Regulation Problems of the Institute of Economics, "The role of logistics infrastructure in the development of transit and transport services in Azerbaijan", Shafiga Mammadova, associate professor of the Department of World Economy and Marketing, SSU, spoke on "The impact of strengthening the modern army in Azerbaijan on increasing national wealth and the development of the transport-transit corridor." They noted that the transport sector is one of the leading sectors of the non-oil sector. Under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, as in other areas, important work is being done to develop the transport sector, expand transit opportunities, and projects are being implemented.
Executive Secretary Galib Huseynov, Head of the Department of Business Organization and Management, informed about the further work of the conference. He noted that more than 115 reports and theses from 20 scientific and higher education institutions were selected by the Program Committee, plagiarism was checked and 86 reports were included in the agenda of the Conference. The conference will last for two days in 4 sections.