Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya: nəzəri və praktik aspektlər”mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 26 Noyabr 2020 13:12
SDU-da “Cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya: nəzəri və praktik aspektlər”mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı
Noyabrın 26-da Sumqayıt Dövlət Universitetində “Cəmiyyətə inteqrasiya və sosial adaptasiya: nəzəri və praktik aspektlər” mövzusunda videokonfrans formatında Respublika elmi konfransı öz işinə başladı.
Konfransı universitetin Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, konfrans iştirakçılarını görməkdən məmnunluğunu bildirdi, rektor professor Elxan Hüseynovun salamlarını çatdırdı, konfransın işinə uğurlar dilədi. Qeyd etdi ki, konfransımız respublikamız üçün çox əlamətdar hadisələrin baş verdiyi dövrə təsadüf edir. Azərbaycan xalqı ən şərəfli dövrünü yaşayır. Bu günlərdə tarixi ədalət bərpa olundu. Azərbaycan Ordusunun qələbə çalması hər bir Azərbaycan vətəndaşı tərəfindən böyük sevinclə qarşılandı. Biz bu müharibəni həm də Vətən savaşı adlandırırıq. Çünki bu, torpaqlarımızın azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün təmini uğrunda xalqımızın milli mübarizəsi, haqq davası idi. Azərbaycan vətəndaşları kimliyindən, sosial statusundan, əqidəsindən asılı olmayaraq, bu mübarizədə bir yumruq kimi birləşdilər, Ali Baş Komandanın yanında bir əsgər kimi dayandılar və bütün dünyaya milli həmrəyliyin ən mükəmməl nümunəsini nümayiş etdirdilər. 44 gün sürən İkinci Qarabağ müharibəsinin yekunu olaraq qalib Azərbaycan Ermənistanı məğlubiyyət aktına imza atmağa məcbur etdi. Xalqımız bu müharibədən şərəflə və ləyaqətlə çıxdı. Prorektor konfrans iştirakçıları adından bu möhtəşəm qələbə münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevi və xalqımızı təbrik etdi.
Konfransın əhəmiyyətindən bəhs edən prorektor diqqətə çatdırdı ki, konfransın mövzusu geniş əhatəlidir. Pandemiya ilə əlaqədar olaraq, SDU-da tədris Nazirlər Kabinetinin qərarına uyğun olaraq, onlayn şəkildə təşkil olunub, tədbirlər və konfranslar da onlayn formatda həyata keçirilir və universitetdə təhlükəsizlik tədbirlərinə ciddi şəkildə əməl olunur. Bildirdi ki, koronavirus son vaxtlar dünya gündəmində geniş yer tutan pandemiyadır. Virusun təsir dairəsi günbəgün artmaqla yanaşı, insanlarda müxtəlif psixoloji narahatlıqların da yaranmasına səbəb olur. Bütün dünyada koronavirus (COVID-19) pandemiyası ilə bağlı sosial-iqtisadi çətinliklər yaşanır. Hətta ən inkişaf etmiş ölkələr belə mövcud təhlükə ilə bağlı əhalinin sağlamlığının qorunması ilə yanaşı, həm də onların qarşılaşdıqları problemlərin həllinə cəhd göstərir. Azərbaycanda da koronavirus təhlükəsi ilə bağlı sosial və iqtisadi sahədə tədbirlər planı həyata keçirildi. Bu tədbirlər planı bir çox sahələri, o cümlədən təhsil sahəsini də əhatə etdi. Belə ki, sosial baxımdan həssas əhali qrupuna aid edilən ailələrin üzvü olan tələbələrin təhsil haqqı xərclərinin ödənilməsi buna bariz nümunədir.
Prorektor onu da qeyd etdi ki, sosial-iqtisadi həyatın bütün sahələrində tərəqqi proseslərinin geniş vüsət aldığı Azərbaycanda sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının hüquqlarının etibarlı müdafiəsi, onların maddi və mənəvi tələbatlarının ödənilməsi, dolğun həyat şəraitinin təmin edilməsi istiqamətində reallaşdırılan tədbirlərin əhatə dairəsi ilbəil genişlənir. Bu kateqoriyadan olan şəxslərlə bağlı həyata keçirilən siyasətin əsas məqsədi onların da cəmiyyətin digər üzvləri kimi bərabərhüquqlü, dolğun həyat şəraitinə malik olmalarının və cəmiyyətə tam inteqrasiya olunmalarının təmin edilməsidir. Bu istiqamətdə SDU-da inklüziv təhsil mühitinin yaradıldığını, əlilliyi olan tələbələr üçün mərkəz təşkil edildiyini və universitetin bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində uğurla işini davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. Vurğuladı ki, universitetin inklüziv təhsil sahəsində müvafiq təcrübəsi, potensialı və mütəxəssisləri var. Sumqayıt Dövlət Universiteti bu istiqamətdə təşkil olunan layihəyələrə daima dəstək verir.
Konfransın plenar iclasında Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Ümumi psixologiya kafedrasının müdiri psixologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əliyev “Dağlıq Qarabağ müharibəsi və onun sosial psixoloji təhlili”, ADPU-nun İbtidai təhsil fakültəsinin dekanı professor Fərrux Rüstəmov “Şagirdlərdə öyrənmə fəaliyyətinin stimullaşdırılması”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Pedaqogika və psixologiya kafedrasının müdiri pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aytəkin Məmmədova “Azərbaycanda ibtidai təhsil sahəsində elmi-pedaqoji tədqiqatların əsas istiqamətləri”, SDU-nun Pedaqogika və psixologiya kafedrasının dosenti Ceyhun Məmmədov “Müəllim-tələbə münasibətlərinin formalaşmasında temperamentin rolu”, SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov “Fonetik mövqe şagirdlərin tərbiyəçisi rolunda” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib dosent Aytəkin Məmmədova məlumat verdi. Bildirdi ki, respublikamızın 20-dən çox ali və orta təhsil müəssisəsindən daxil olmuş 103 məruzə, tezis Proqram komitəsi tərəfindən seçilərək, plagiatlılığı yoxlanılmış və konfransın gündəliyinə 78 məruzə daxil edilmişdir.

Home | News | REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "INTEGRATION INTO SOCIETY AND SOCIAL ADAPTATION: THEORETICAL AND PRACTICAL ASPECTS" IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE STARTED AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 26 November 2020 13:12
REPUBLICAN SCIENTIFIC CONFERENCE ON "INTEGRATION INTO SOCIETY AND SOCIAL ADAPTATION: THEORETICAL AND PRACTICAL ASPECTS" IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE STARTED AT SSU
On November 26, the Republican scientific conference on "Integration into society and social adaptation: theoretical and practical aspects" began its work in the format of a video conference at Sumgayit State University.
Opening the conference, Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov expressed satisfaction with seeing the conference participants, conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov and wished success to the conference. He noted that the people of Azerbaijan are living in the most glorious period. Historical justice has been restored these days. The victory of the Azerbaijani Army was greeted with great joy by every Azerbaijani citizen. We also call this war the Patriotic War. Because it was the national struggle of our people for the liberation of our lands, to ensure our territorial integrity, the struggle for justice. Regardless of their identity, social status and beliefs, the citizens of Azerbaijan united as a fist in this struggle, stood as a soldier under the Supreme Commander-in-Chief and demonstrated to the whole world the most perfect example of national solidarity. As a result of the 44-day Second Karabakh War, the victorious Azerbaijan forced Armenia to sign an act of defeat. Our people came out of this war with honor and dignity. On behalf of the conference participants, the Vice-Rector congratulated the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev, and our people on this great victory.
Speaking about the importance of the conference, the vice-rector noted that the topic of the conference was wide. Due to the pandemic, education at SSU is organized online in accordance with the decision of the Cabinet of Ministers, events and conferences are held online, and security measures are strictly observed at the university. He said that the coronavirus is a pandemic that has recently become widespread on the world agenda. In addition to increasing the scope of the virus, it also causes various psychological disorders in humans. There are socio-economic difficulties associated with the coronavirus (COVID-19) pandemic around the world. Even the most developed countries are trying to solve the problems they face, in addition to protecting the health of the population in connection with such an existing threat. A social and economic action plan on the coronavirus threat has also been implemented in Azerbaijan. This action plan covered many areas, including education. Thus, the payment of tuition fees for students who are members of families belonging to socially vulnerable groups is a clear example of this.
At the plenary session of the conference, the following persons made report on : the head of the Department of General Psychology of Azerbaijan State Pedagogical University, Doctor of Psychology, Professor Ramiz Aliyev on "Nagorno-Karabakh war and its social psychological analysis", Dean of the Faculty of Primary Education of ASPU, Professor Farrukh Rustamov on "Stimulation of learning activities in students", Head of the Department of Pedagogy and Psychology of the Sumgayit State University, Doctor of Philosophy in Pedagogy, Associate Professor Aytekin Mammadova on "The main directions of scientific and pedagogical research in the field of primary education in Azerbaijan", Associate Professor of the Department of Pedagogy and Psychology of SSU Jeyhun Mammadov on “The role of temperament in formation of teacher-student relations”, Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov on "Phonetic position in the role of educator of students."
Executive Secretary of the conference, Associate Professor Aytekin Mammadova informed about the further work of the conference. He noted that 103 theses received from more than 20 higher and secondary educational institutions of the country, were selected by the Program Committee, checked for plagiarism and 78 reports were included in the agenda of the Conference.