SDU-nun məzunları adlarını tarixə yazdılar
Əsrə, qərinəyə bərabər olan 44 günlük haqq savaşımızla dünya düzəni, mizanı dəyişdi. Tarix təkrarlandı, qəhrəmanlar diyarı, Odlar Yurdu Azərbaycanın bayrağı Murovun zirvəsində, Şuşa qalasında dalğalandı. 2020-ci il fəlakətlə – COVID–19 adlı bəla ilə dünyanı cənginə aldı. “Bizim üçün önəmli insan sağlamlığıdır, vətəndaş məmnunluğudur” – deyib, pandemiyanın ən dəhşətli günlərində xalqı ümümbəşəri bəladan qoruyan möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev bütün addımları ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanda hakimiyyətin mənbəyi xalqdır”, böyük filosof Platonun “Xalqı yaşat ki, dövət yaşasın” hikmətini gerçəyə çevirdi. Prezident seçkilər dönəmində xalqa arxalandığı kimi, xalqın ağır, dar məqamında da onun arxasında oldu. Bununla kifayətlənmədi, müstəqilliyin, müharibənin ilk illərində yardım alan ölkəsini pandemiya zamanı yardım alan yox, yardım edən ölkəyə çevirdi, Qoşulmama Hərakatının, Türk Şurasının aparıcı qüvvəsi kimi fəlakətin aradan qaldırılması istiqamətində mühüm işlər gördü.
44 gün haqq savaşımız, mənfur düşmən üzərində tarixi qələbəmiz dünyaya görk oldu. “Qüdrətli Erməni ordusu ideyasına, Böyük Ermənistan xülyasına son qoyuldu”. Möhtərəm Prezidentimiz bununla həm də tarixi ədaləti bərpa etdi. Dünyaya sübut etdi ki, burada – Cənubi Qafqazda, böyük İpək yolu boyunda, Şərqlə Qərbin kəsişdiyi nöqtədə sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin dialoq, dinlərin tolerantlıq ünvanı olan əzəmətli əyilməz, mərd, məğrur, ərazi bütövlüyünün pozulması ilə barışmayan qüdrətli bir diyar – Odlar Yurdu Azərbaycan var. Onunla ancaq onun istədiyi dildə danışmaq olar. “Ağıl olan yerdə, zora ehtiyac yoxdur!” nidasından boylanan xalq səbir kasası daşanda zorun meydan oxuduğu, gücün hökm etdiyi dünyaya Türkiyə Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın dili ilə cavab verdi: “Dünya beşdən böyükdür!”
Ömrü boyu zora, dünyanın ikili standartlarına arxalanan Ermənistan, Tanrı evlərini səlib yürüşlərinin planlarının cızıldığı siyasət meydanına çevirən, yüzillər boyu türkün qanına susayan erməni katalikosları Paşinyanın simasında növbəti tarixi səhvi etdi: “Qarabağ Ermənistandır” –söylədi.
Prezidenti cənab İlham Əliyev bir Ali Baş Komandan olaraq bunu Paşinyanın simasında, əli Azərbaycan xalqının qanına batan Koçaryanlara, Zori Balayanlara bağışlamadı. “Qarabağ Azərbaycandır!” – dedi. Bu vurğuda təkcə bir nida yox, sanki üç ox var idi, Koçaryanların, Zori Balayanların, Paşinyanların sinəsinə tuşlanmışdı!
Onda bir Ali Baş Komandan ucalığı vardı. Tovuzun Ağdam kəndində tökülən qan Ordu Generalının qanı idi. General Polad Həşimovun intiqamı necə alına bilərdisə, Prezident cənab İlham Əliyev onu o şəkildə aldı. Ordunu götürüb səngərə getdi. “Qisas qiyamətə qalmaz” – dedi. Orduya bərabər generalın qisasını Ali Baş Komandan, ordu ala bilərdi. “Müzəffər Ali Baş Komandan”, “Müzəffər Azərbaycan Ordusu” ifadələri belə yarandı!
44 günlük tarixi savaşı ilə əzilən, məğlub edilən yox, məğlubedilməz xalqın lideri olduğunu bəşəriyyətə sübut etdi! Yer üzünə səpələnən 50 milyondan çox azərbaycanlının, milyonlarla müsəlmanın, türkün qürur mənbəyinə çevrildi!
Bizim işimiz haqq işi idi! Biz zəfər çaldıq! Qarabağı aldıq! “Qarabağ Azərbaycandır” – dedik. Azərbaycanın Ali Baş Komandanının iradəsi, müzəffər ordusunun cəsarəti, şəhidlərimizin al qanı ilə tarixi ədaləti bərpa etdik!
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti olaraq xoşbəxtik ki, tarixi yazanların sırasında bizim də yetirmələrimiz var. Şəhid kimi, Qazi kimi! Biz gedəriyik, onlar isə əbədidir!
Bu gün Kəlbəcərdə, Laçında, Şuşada qarı, buzu yarıb səngərlərə sipər olan qazilərimizin, igidlərimizin sırasında Fizika və elektroenergetika fakültəsinin məzunu Raci Həmidzadə, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin tələbəsi Vüsal Verdiyev kimi yetirmələrimizi görmək, sosial şəbəkələrdən, internetdən, mediadan onların səsini, xoş sözünü, qələbə müjdəsini eşitmək insanda bir başqa ovqat yaradır. Bu o deməkdir ki, biz, doğrudan da, təkcə müəllim, mühəndis, tarixçi, kimyaçı, iqtisadçı deyil, Şəxsiyyət, Vətəndaş yetişdirmişik! “Vətən daşı olmayandan, olmaz ölkə Vətəndaşı!”.
Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, professor-müəllim və tələbə heyəti qəhrəman məzunlarımızın tezliklə ailələrinə dönmələrini arzulayır, onlarla görüşü səbirsizliklə gözləyirlər, valideyinlərinə belə övladlar böyütdüklərinə görə minnətdarlıqlarını bildirirlər. Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş tələbə və məzunlarımız: Həmzə Adıyev, Vaqif Hüseynov, Fuad Əhmədov, Mehdi Mehdiyev, İbrahim Tağıyev, Vidadi Qəhrəmanov, Mikayıl Vahabzadə, Seyfəddin Balağayev, Orxan Teymurlu, Hüseyn Soltanov, Təhmasib Qarayev, Rəşad Mikayılzadə, Ətraf Qənimətov, Elgün Quliyev, Kənan Müzəffərli kimi şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirlər!
Yaşasın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev!

SSU ALUMNI ENGRAVED THEIR NAMES IN HISTORY
With our 44-day war of truth, which is equal to a century, the world order and balance have changed. History repeats itself, the flag of the land of heroes, the Land of Fire, Azerbaijan fluttered in the Shusha fortress on the summit of Murov.
The year 2020 was marked by a catastrophe (COVID - 19). "The most important thing for us is human health, citizen satisfaction," said President Ilham Aliyev, who protected the people from universal calamity in the worst days of the pandemic, and with all his steps turned the wisdom of National Leader Heydar Aliyev’s "The source of power in Azerbaijan is the people" into reality. Not content with this, he turned the country that received aid in the first years of independence and war into a country that did not receive aid during the pandemic, but did important work to eliminate the catastrophe as a leading force of the Non-Aligned Movement and the Turkish Council. Our 44-day war of truth, our historic victory over the hated enemy, was visible to the world.
"The idea of a mighty Armenian army, the dream of a Greater Armenia, has come to an end." At the same time, our esteemed President restored historical justice. Armenia, which has been violent and relying on the world"s double standards all its life, has made another historic mistake in the face of Pashinyan, saying "Karabakh is Armenia."
President Ilham Aliyev, as the Supreme Commander-in-Chief, did not forgive the Kocharyans and Zori Balayans in the face of Pashinyan, whose hands were drenched in the blood of the Azerbaijani people. "Karabakh is Azerbaijan!" he said. There was not a single exclamation in this emphasis, as if there were three arrows.
It was shot in the chest of Kocharyans, Zori Balayan and Pashinyan!
He had the rank of Supreme Commander-in-Chief. The blood shed in Tovuz"s Aghdam village was the blood of the Army General. President Ilham Aliyev took revenge on General Polad Hashimov in the same way.
He took his army and went to the trenches. He said that revenge would not last until the Day of Judgment. This is how the expression of Victorious Supreme Commander-in-Chief, Victorious Azerbaijani Army appeared!
With 44 days of historical war, he has proved to humanity that he is the leader of an invincible people, not an oppressed one! It has become a source of pride for more than 50 million Azerbaijanis, millions of Muslims and Turks scattered around the world!
Today, in Kalbajar, Lachin and Shusha, to see our students, graduates among the heroes, such as Raji Hamidzadeh, a graduate of the Faculty of Physics and Power Engineering, and Vusal Verdiyev, a student of the Faculty of Economics and Management creates a different mood. This means that we have really brought up not only teachers, engineers, historians, chemists, economists, but also Persons and Citizens!The leadership of Sumgayit State University, professors, teachers and students wish our heroic graduates to return to their families as soon as possible, and look forward to meeting them. We thank their parents for raising such children. Our students and graduates who were martyred in the First and Second Karabakh Wars: Hamza Adiyev, Vagif Huseynov, Fuad Ahmadov, Mehdi Mehdiyev, Ibrahim Tagiyev, Vidadi Gahramanov, Mikayil Vahabzade, Seyfaddin Balagayev, Orkhan Teymurlu, Huseyn Soltanov, Tahmasib Garayev, Rashad Mikayilzade, Atraf Ganimatov, Elgun Guliyev and Kanan Muzaffarli, we bow before the souls of our martyrs! Long live the President of the Republic of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief of our Armed Forces, Mr. Ilham Aliyev!