SDU- da Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım gününə həsr olunmuş videokonfrans formatında elmi-praktik konfrans keçirildi
Dekabrın 11-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Ulu öndər Heydər Əliyevin Anım gününə həsr olunmuş “Heydər Əliyev – Müstəqil Azərbaycan Respublikasının yaradıcısı” mövzusunda videokonfrans formatında elmi-praktik konfrans keçirildi.
Əvvəlcə Dahi şəxsiyyətin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi.
Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, şanlı qələbə münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildi. 44 günlük bu müharibədə Azərbaycan döyüş meydanında düşməni darmadağın etməklə, 30 ilə yaxın davam edən işğala son qoydu. Bu qalibiyyətin fonunda bütün dünya güclü Azərbaycan dövlətini gördü. Beynəlxalq ictimaiyyət xalqımızın öz haqqı uğrunda mərdliklə mübarizə aparmaq əzminə şahidlik etdi. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyev bu Qələbə ilə qalib Azərbaycan dövlətini dünyaya təqdim etdi. 44 günlük tarixi savaş ilə məğlubedilməz Xalqın Lideri olduğunu bəşəriyyətə sübut etdi!
Bizim işimiz haqq işidir! Biz zəfər çaldıq! Qarabağı aldıq! “Qarabağ Azərbaycandır!” – dedik. Azərbaycanın Ali Baş Komandanının iradəsi, Müzəffər Ordusunun cəsarəti Şəhidlərimizin al qanı ilə tarixi ədaləti bərpa etdi! Biz qüdrətli, əyilməz, cəsarətli xalqıq. Ən çətin məqamlarda yumruq kimi bir olub birləşə bilirik. Biz bunu 1988-ci ilin Meydan Hərəkatında, Milli İstiqlala imza atanda, 20 Yanvar dəhşətləri ilə sınağa çəkiləndə, Xocalı faciəsini yaşayanda, Ulu öndər Heydər Əliyevlə birlikdə Qayıdış, Qurtuluş dastanı yazanda yaşadıq! Ümummilli lider Heydər Əliyev xalqa müraciətində demişdir: "İnanıram ki, mənim axıra çatdıra bilmədiyim taleyüklü məsələləri, planları, işləri sizin köməyiniz və dəstəyinizlə İlham Əliyev başa çatdıra biləcək. Mən ona özüm qədər inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm”. Prezident cənab İlham Əliyev ümummilli lider Heydər Əliyevin dövlətçilik irsini inkişaf etdirərək yeni, modern Azərbaycan dövləti qurmuşdur. Ulu öndər Azərbaycanı parçalanmaq, dağılmaq, siyasi xəritədən silinmək təhlükəsindən xilas edib davamlı inkişaf yoluna çıxarmışdısa, İlham Əliyev Azərbaycanı qüdrətli bir dövlətə çevirməyi, dövlətin bütün resurslarını ərazi bütövlüyümüzün bərpası üçün səfərbər edib böyük uğurlar əldə etməyi bacardı. Prezidentin noyabrın 8-də Şəhidlər xiyabanında etdiyi çıxışda dediyi kimi, bu vəsiyyət yerinə yetirildi, Şuşa azad olundu, noyabrın 10-da isə Vətən müharibəsi Qələbə ilə başa çatdı. Müzəffər Ali Baş Komandanın vurğuladığı kimi, Ordumuzun parlaq Qələbəsi təkcə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası deyil, bu, şərlə xeyir qüvvələrinin mübarizəsində xeyirin, dağıdıcılıq stixiyası üzərində qurucu ruhun qazandığı qələbədir. Azərbaycan işğalçı vandalların dağıtdığı bütün infrastrukturu yenidən bərpa edəcək, Qarabağın dağıdılmış bütün dini-tarixi-mədəni abidələri dövlətin himayəsi altında olacaq, Qarabağ yenidən Vətənimizin gur inkişaf edən dilbər guşəsinə çevriləcək. Azərbaycan xalqı döyüş meydanlarında olduğu kimi, quruculuq sahəsində də bir daha öz böyüklüyünü göstərəcək.
Konfransda Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Heydər Əliyev Azərbaycanın dövlətçilik tarixində”, Dünya iqtisadiyyatı və marketinq kafedrasının baş müəllimi iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Gülbəz Rüstəmova “Müstəqil Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafında Heydər Əliyevin rolu”, Xarici dillər kafedrasının müdiri professor Nigar İsgəndərova “Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanda təhsil sahəsinin inkişafı”, Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının dosenti, Karyera mərkəzinin müdiri Əmirxan İsayev “Heydər Əliyevin ordu quruculuğu fəaliyyətinin nəticəsi bu gün”, Mühəndislik fakültəsinin I kurs tələbəsi Məhbubə Məmmədova “Heydər Əliyevin siyası ideyalarını gerçəkləşdirən İlham Əliyev” mövzularında məruzə ilə çıxış etdilər. Azərbaycan dövlətinin qurucusu, memarı olan Heydər Əliyevin şərəfli həyat yolundan, ölkəmizə rəhbərlik etdiyi bütün dövrlərdə əldə olunan uğurlardan, müstəqil Azərbaycan dövlətinin və dövlətçiliyinin möhkəmləndirilməsində Ulu Öndərin müstəsna xidmətlərindən danışdılar. Qeyd etdilər ki, hazırda ölkəmizdə Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük ideyaları ardıcıllıqla və dönmədən, uğurla həyata keçirilir. Prezident cənab İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanı yaradıcılıqla, yeni epoxanın reallıqlarına uyğun şəkildə böyük sürətlə inkişaf etdirərək yeni sabahlara doğru aparır. Vətən müharibəsindəki Qələbə isə Azərbaycanın beynəlxalq mövqelərinin daha da möhkəmlənməsində, nüfuzunun yüksəlməsində böyük rol oynadı.

SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE MEMORY OF NATIONAL LEADER HEYDAR ALIYEV WAS HELD AT SSU IN THE FORMAT OF VIDEO CONFERENCE
On December 11, Sumgayit State University hosted a scientific-practical conference on "Heydar Aliyev - the founder of the Independent Republic of Azerbaijan" dedicated to the memory of National Leader Heydar Aliyev.
First, the memory of the leader was commemorated with a minute of silence.
Opening the conference, Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov greeted the conference participants and congratulated them on the glorious victory.
He noted that the Patriotic War for the freedom of our lands has become a heroic chronicle of our people. In this 44-day war, Azerbaijan put an end to nearly 30 years of occupation by crushing Armenia on the battlefield.
Against the background of this victory, the whole world saw a strong Azerbaijani state. The international community has witnessed the determination of our people to fight valiantly for their rights. Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev presented the victorious Azerbaijani state to the world with this victory.
With 44 days of history, he has proved to humanity that he is the Leader of the Invincible People!
Our work is the work of truth! We won! We got Karabakh! Karabakh is Azerbaijan!
- We said. The will of the Supreme Commander-in-Chief of Azerbaijan, the courage of the victorious army, restored the historical justice with the blood of our martyrs!
We are a strong, and courageous people.
In the most difficult moments, we can unite like a fist. We experienced this in the Square Movement of 1988, when we signed the National Independence, when we were tested by the horrors of January 20, when we experienced the Khojaly tragedy, when we wrote the Epic of Return and Salvation together with the great leader Heydar Aliyev! In his address to the nation, National Leader Heydar Aliyev said: "I believe that with your help and support, Ilham Aliyev will be able to complete the fateful issues, plans and work that I could not finish. I believe in him as much as I do and have high hopes for the future." By developing the legacy of Heydar Aliyev"s statehood, he established a new, modern Azerbaijani state. If the national leader saved Azerbaijan from the danger of disintegration, disintegration and erasure from the political map, Ilham Aliyev turned Azerbaijan into a powerful state, mobilized all state resources to restore our territorial integrity.
Afterwards the lecturers made speech in the conference: Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples -"Heydar Aliyev in the history of Azerbaijan"s statehood", Gulbaz Rustamova, Senior Lecturer of the Department of World Economy and Marketing, Doctor of Philosophy in Economics -"Heydar Aliyev"s role in socio-economic development of independent Azerbaijan", Head of the Department of Foreign languages, Professor Nigar Isgandarova- "Development of education in Azerbaijan during the rule of Heydar Aliyev", Amirkhan Isayev, Associate Professor of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, Head of the Career Center-"Today is the result of Heydar Aliyev"s army-building activity", first-year student of the Faculty of Engineering Mahbuba Mammadova "Ilham Aliyev, who realized the political ideas of Heydar Aliyev". They spoke about the glorious life of Heydar Aliyev, the founder and architect of the Azerbaijani state, the achievements of all periods of his leadership, the exceptional services of the Great Leader in strengthening the independent state and statehood of Azerbaijan.
They noted that the great ideas of the great leader Heydar Aliyev are being successfully implemented in our country. President Ilham Aliyev is leading independent Azerbaijan towards a new tomorrow by developing it creatively and in accordance with the realities of the new epoch. The victory in the Patriotic War played a great role in further strengthening Azerbaijan"s international position and increasing its prestige.