Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU nümayəndələri Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərin onlayn görüşündə iştirak etdi
Yerləşdirilmə tarixi : 14 Dekabr 2020 20:15
SDU nümayəndələri Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi Beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərin onlayn görüşündə iştirak etdi
Dekabrın 11-də Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Azərbaycan ali təhsil müəssisələrində beynəlxalq əlaqələr və əcnəbi tələbələrlə iş üzrə məsul şəxslərlə onlayn görüşü keçirildi. Onlayn keçirilən görüşdə Təhsil Nazirliyi Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri vəzifəsini icra edən Tural Əhmədov, müdir müavini İlqar Dadaşov, Əcnəbi tələblərlə iş sektorunun müdiri Mujdat Həsənov, mütəxəssislər: Günay Cəfərova, Həcər Kəlbiyeva, Elnarə Nəsirova, Keyfiyyət Təminatı Agentliyi, Elm və təhsil şöbəsinin əməkdaşları iştirak etdi.
Onlayn görüşün mövzusu “Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda təhsili” idi.
Görüşdə əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycanda təhsili, əcnəbilərin təhsilinə diqqətin artırılması, “2019–2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı"nın icrasından irəli gələn məsələlər və ali təhsil müəssələrinin beynəlxalq əməkdaşlığı, akkreditasiya və nostrifikasiya ilə bağlı zəruri məsələlər müzakirə edildi.
Qeyd olundu ki,ötən tədris ili ilə müqayisədə Azərbaycanda 2020–2021-ci tədris ilində Yaponiya, Svazilend, Mavritaniya, Lesoto, Malaziya, Avstriya, Küveyt, İtaliya, Braziliya, Əlcəzair ölkələrindən olan tələbələr təhsil almasa da, yeni tələbə qəbulu aparılmış ölkələr (Macarıstan, Malavi, Mərkəzi Afrika Respublikası, Ruanda, Venesuela) olmuşdur. Görüşdə bir sıra mühüm tədbirlər: Təhsil TV-nin dəstəyi ilə Azərbaycan universitetlərində təhsil alan əcnəbi tələbələrin iştirakında “Views of foreign students on Armenia-Azerbaijan confilict” “Qarabağ Azərbaycandır!” mövzusu ilə bağlı videoreportaj hazırlanıb, sosial şəbəkələrdə paylaşılaraq ictimaiyyətə çatdırılması, Azərbaycan Televiziyasının dəstəyi ilə Vətən müharibəsi qələbəsi ilə bağlı əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə videoreportaj hazırlanıb, TV və sosial şəbəkələrdə paylaşılaraq ictimaiyyətə çatdırılması, yerli təhsil müəssisələrində təhsil alan əcnəbi tələbələrin könüllülük prinsipi əsasında #KarabakhisAzerbaijan mövzusu ilə bağlı təbliğat işləri aparması və nəzərdə tutulan digər tədbirlərin əksəriyyətinin pandemiya şəraiti ilə əlaqədar reallaşdırıla bilməməsi diqqətə çatdırıldı. Son 3 ildə Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunan əcnəbi vətəndaşların say dinamikasının təqdimatı iştirakçılara çatdırıldı.
Onlayn görüşdə 64 nəfərdən çox şəxsdən ibarət nümayəndə heyəti iştirak edirdi. Sumqayıt Dövlət Universitetindən Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor dosent Qafar Atayev və Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələblər şöbəsinin müdiri t.f.d. Samirə Məmmədova iştirak etdilər.
Görüşün sonunda iştirakçıların sualları Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri tərəfindən cavablandırıldı.

Home | News | REPRESENTATIVES OF SSU TOOK PART IN THE ONLINE MEETING OF OFFICIALS RESPONSIBLE FOR INTERNATIONAL RELATIONS AND WORK WITH INTERNATIONAL STUDENTS, ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
Yerləşdirilmə tarixi : 14 December 2020 20:15
REPRESENTATIVES OF SSU TOOK PART IN THE ONLINE MEETING OF OFFICIALS RESPONSIBLE FOR INTERNATIONAL RELATIONS AND WORK WITH INTERNATIONAL STUDENTS, ORGANIZED BY THE MINISTRY OF EDUCATION
On December 11, the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan held an online meeting with officials responsible for international relations and work with international students in Azerbaijani higher education institutions. The online meeting attended by Tural Ahmadov, acting head of the International Cooperation Department of the Ministry of Education, Ilgar Dadashov, deputy head, Mujdat Hasanov, head of Sector for the work with foreign students, specialists Gunay Jafarova, Hajar Kalbiyeva, Elnara Nasirova, employees of the Quality Assurance Agency, Science and Education Department. The topic of the online meeting was "Education of foreigners and stateless persons in Azerbaijan."
The meeting focused on the education of foreigners and stateless persons in Azerbaijan, increasing attention to the education of foreigners, issues arising from the implementation of the "State Program to increase the international competitiveness of higher education in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023" and international cooperation, accreditation and nostrification.
It was noted that compared to the previous academic year, in the 2020/2021 academic year in Azerbaijan, although students from Japan, Swaziland, Mauritania, Lesotho, Malaysia, Austria, Kuwait, Italy, Brazil, Algeria did not study, new students have been admitted from Hungary, Malawi, Central African Republic, Rwanda, Venezuela.
It was brought to attention that a video report on “Views of foreign students on Armenia-Azerbaijan conflict”, “Karabakh is Azerbaijan!” was prepared with the participation of foreign students studying in Azerbaijani universities with the support of Tahsil TV; a video report with the participation of foreign students on the victory in the Great Patriotic War was prepared with the support of Azerbaijan Television, shared with the public on TV and social networks; propaganda work on the topic of #KarabakhisAzerbaijan was carried out on the basis of the principle of volunteerism of foreign students studying in local educational institutions, and most of the other planned activities could not be implemented due to the pandemic. The participants were introduced to the dynamics of the number of foreigners admitted to Azerbaijani higher education institutions in the last 3 years.
The online meeting was attended by more than 64 delegations. Vice-Rector for International Relations, Associate Professor Gafar Atayev and Head of the Department of International Cooperation and Foreign Students, Ph.D. Samira Mammadova took part in the meeting from Sumgayit State University.
At the end of the meeting, the questions of the participants answered by the representatives of the Ministry of Education.