Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda videokonfrans formatında Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başladı
Yerləşdirilmə tarixi : 17 Dekabr 2020 15:18
SDU-da “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda videokonfrans formatında Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başladı
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans onlayn formatında keçirildi. Universitetin rektoru Elxan Hüseynovun moderatorluğu ilə keçirilən elmi konfransda AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili Musa Qasımlı və Türkiyənin, Ukraynanın, Almaniyanın, Rusiyanın, Polşanın və respublikamızda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin tarixçi alimləri iştirak etdilər.
Konfransı universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq qonaqları salamladı, onları görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi. Bildirdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev memarı olduğu Böyük Qələbə ilə hər bir azərbaycanlının qəlbində abidə ucaltdı. Dahi Heydər Əliyev məktəbinin yetirməsi, möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin Azərbaycana rəhbərliyi dövründə əldə olunan möhtəşəm siyasi, iqtisadi, diplomatik uğurlar, Azərbaycanın ildən-ilə yüksələn müsbət beynəlxalq nüfuzu, hərbi qüdrəti 44 günlük şanlı zəfər hərəkatı nəticəsində ən ağrılı və yeganə problemimiz olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həll olunması və cəmiyyətimizdə uzun müddətdir mövcud olan sarsılmaz Xalq-İqtidar-Ordu birliyinin, həmrəyliyinin inamlı, parlaq zəfəri, əzəli düşmənlərimiz üzərində tarixi qələbəmiz və işğal altındakı torpaqlarımızın mənfur düşmən tapdağından azad olunması ilə nəticələndi. Qarabağın tacı olan Şuşamız öz tarixi sahibinə qayıtdı. Bir daha sübut etdik ki, heç bir qüvvə bizi haqq yolumuzdan döndərə bilməz. Bu, İlham Əliyevin müdrik siyasəti nəticəsində hər cəhətdən inkişaf etmiş müstəqil Azərbaycan dövlətinin qələbəsidir. Rektor konfransın əhəmiyyətindən bəhs edərək bildirdi ki, tarix boyu dəfələrlə ermənilər azərbaycanlılara qarşı qırğınlar törədiblər. Son iki əsrdə xalqımıza qarşı erməni millətçiləri tərəfindən məqsədyönlü şəkildə həyata keçirilən etnik təmizləmə, soyqırımı və təcavüzkarlıq siyasəti Azərbaycan tarixinin faciələrlə, o cümlədən qanlı hadisələrlə dolu çox ağrılı mərhələlərini təşkil edir. Bu millətçi-şovinist siyasətin əsas məqsədi azərbaycanlıları öz tarixi torpaqlarından qovmaqla əzəli Azərbaycan ərazilərində ermənilərin uydurduqları “Böyük Ermənistan” dövləti yaratmaq olmuşdur. Azərbaycan xalqı son 200 il ərzində erməni millətçilərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı və təcavüzkarlıq siyasətinə məruz qalaraq, öz tarixi torpaqlarından didərgin salınmış, qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. Xalqımıza qarşı etnik təmizləmə, soyqırımı və işğalçılıq siyasətinə müqavimət ümummmili lider Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra təşkil edilib. Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 18 dekabr 1997-ci ildə “1948–1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyası haqqında” Fərman imzalanmışdır. Bu tarixi sənəd azərbaycanlıların Ermənistan SSR ərazisindəki tarixi-etnik torpaqlarından kütləvi surətdə deportasiyasının hərtərəfli tədqiq edilməsini, Azərbaycan xalqına qarşı Ermənistan dövləti səviyyəsində həyata keçirilmiş bu tarixi cinayətə hüquqi-siyasi qiymət verilməsini və onun beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə dövlət komissiyası yaradılmasını nəzərdə tutur. Bu baxımdan bu gün Sumqayıt Dövlət Universiteti tərəfindən keçirilən beynəlxalq elmi konfrans həm dünya tarixi, həm də Azərbaycan tarixi üçün son dərəcə aktual olan “Etnik deprotasiyalar: tarixi və müasir dövrü” probleminə həsr olunmuşdur.
Rektor bildirdi ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar olaraq, universitetdə onlayn formatda bütün elmi istiqamətlər üzrə respublika və beynəlxalq səviyyəli tədbirlər, konfranslar uğurla təşkil edilir, birgə müzakirələr aparılır, beynəlxalq əməkdaşlığımız ildən-ilə daha da genişlənir. Rektor konfransın işinə uğurlar arzu etdi.
Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Millət vəkili Musa Qasımlı “Azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası: tarixdən bu günümüzədək”,Türkiyənin Qazi Universitetinin professoru Salih Şahin Hasan “Dünyadaki zorunlu göçlere ilişkin kısa bir değerlendirme”, Polşanın Reszskov Universitetinin professoru Darius Gozef Popek “Dünya Müharibəsi dövründə Polşa ərazisindəki etnik deportasiyalar, köçürülmələr və soyqırımı – seçilmiş nümunələr”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Ermənistanda Azərbaycan türklərinə qarşı deportasiya siyasətləri (1948–1953)”, mövzularında məruzələrlə çıxış etdilər. Məruzəçilər işğalçılıq və soyqırımı siyasətini pisləyərək, Azərbaycan xalqını qazanılmış tarixi qələbə münasibətilə təbrik etdilər. Bildirdilər ki, ermənilərin zaman-zaman azərbaycanlılara qarşı törətdiyi qanlı cinayətlərin, vəhşiliklərin Yer üzündə misli-bərabəri yoxdur. Elə təkcə Xocalı müsibəti erməni şovinizminin soyqırımı siyasətinin ən dəhşətlisi, insanlığa sığmayan, tarixdə görünməyən terror aktıdır. Xocalı soyqırımı Azərbaycan tarixinin ən qanlı səhifələrindən olmaqla bərabər, bəşər tarixinin də ən genişmiqyaslı və xüsusi amansızlıqla törədilmiş hərbi cinayətlərindəndir... Əslində, Azərbaycan xalqı tək XX əsrin sonlarından deyil, bir neçə yüz il öncədən erməni millətçi–şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalıb. Xalqımız tarixi torpaqlarından qovulub, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilib və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunub. 2020-ci il Azərbaycan–Türkiyə tarixində çox əlamətdar, ölçüyəgəlməz, müqayisəolunmaz və əbədi yaddaşlara həkk olunan, yaddaqalan bir il oldu. Vətən müharibəsinin ilk günlərindən Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan ilk saatlardan Azərbaycanın haqq işinə öz siyasi dəstəyini verdi. Bu baxımdan Azərbaycan–Türkiyə dostluğu və qardaşlığı Vətən müharibəsinin gedişində daha da möhkəmləndi, daha sarsılmaz oldu. Əslində, bu həmrəyliyin bir təcəssümü idi.
Konfransın sonrakı işi haqqında məsul katib Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov məlumat verdi. Bildirdi ki, konfransa 6 ölkədən 105 tezis qəbul olunmuşdur. Onlardan 91 tezis respublikamızdan, 4 tezis Türkiyədən, 7 tezis Rusiyadan, 1 tezis Ukraynadan, 1 tezis Polşadan, 1 tezis Almaniyadan daxil edilmiş və konfrans materialları toplusu şəklində çap olunmuşdur.

INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ETHNIC DEPORTATIONS: HISTORICAL AND CONTEMPORARY PERIOD" STARTED AT SSU IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE
International Scientific Conference on "Ethnic Deportations: Historical and Contemporary Period" was held online at Sumgayit State University on December 17. Director of the Institute of Caucasus Studies of ANAS, corresponding member of ANAS, MP Musa Gasimli, and other historians from Turkey, Ukraine, Germany, Russia, Poland and higher education institutions of our country took part in the scientific conference moderated by the rector of the university Elkhan Huseynov.
The conference opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, who greeted the guests and expressed his pleasure to see them. He said that Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev erected a monument in the hearts of every Azerbaijani with the Great Victory, of which he was the architect. Because of the great political, economic and diplomatic successes achieved during the presidency of President Ilham Aliyev in Azerbaijan, Azerbaijan"s growing international prestige, the 44-day war resulted in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, our most painful and only problem, and the liberation of our occupied lands from the clutches of the hated enemy. Speaking about the importance of the conference, the rector said that throughout history, Armenians have repeatedly committed massacres against Azerbaijanis. The policy of ethnic cleansing, genocide and aggression purposefully pursued by Armenian nationalists against our people in the last two centuries constitutes a very painful period in the history of Azerbaijan, full of tragedies, including bloody events. The main goal of this nationalist-chauvinist policy was to create a "Greater Armenia" state invented by Armenians in the ancient territories of Azerbaijan by expelling Azerbaijanis from their historical lands. Over the past 200 years, the people of Azerbaijan have been subjected to the policy of ethnic cleansing, genocide and aggression by Armenian nationalists, expelled from their historical lands and become refugees and internally displaced persons. Resistance to the policy of ethnic cleansing, genocide and aggression against our people was organized after the national leader Heydar Aliyev came to power. On December 18, 1997, President of Azerbaijan Heydar Aliyev signed a decree "On the mass deportation of Azerbaijanis from the historical and ethnic lands of the Armenian SSR in 1948-1953." This historical document envisages a comprehensive study of the mass deportation of Azerbaijanis from the historical and ethnic lands of the Armenian SSR, a legal and political assessment of this historic crime against the Azerbaijani people at the Armenian state level and the establishment of a state commission to inform the international community. The international scientific conference held by Sumgayit State University is dedicated to the problem of "Ethnic Deportations: historical and contemporary period", which is extremely relevant for both world history and the history of Azerbaijan.
The rector said that due to the current situation, the university successfully organizes national and international events and conferences in all scientific directions, holds joint discussions, and our international cooperation is expanding year by year. The rector wished success to the conference.
Afterwards the speakers delivered speech in the conference: Director of the Institute of Caucasus Studies, corresponding member of ANAS, MP Musa Gasimli-"Deportation of Azerbaijanis from Armenia: from history to the present", professor of Gazi University of Turkey Salih Shahin Hasan - "A brief assessment of forced migration in the world", Professor Darius Gozef Popek, University of Reszskow, Poland, - “Ethnic Deportations, purges and genocide in Poland during World War II - selected examples”, Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of Azerbaijan and Eastern European Peoples, Sumgayit State University - “Deportation policies from Armenia against Azerbaijani Turks (1948-1953)".
The speakers condemned the policy of aggression and genocide and congratulated the people of Azerbaijan on the historic victory. They said that the bloody crimes and atrocities committed by Armenians against Azerbaijanis from time to time are unparalleled in the world. The Khojaly tragedy alone is the most horrible act of genocide of Armenian chauvinism, an inhuman and unprecedented act of terrorism. The Khojaly genocide is one of the bloodiest pages in the history of Azerbaijan, as well as one of the largest and most brutal war crimes in human history. In fact, the people of Azerbaijan have been subjected to the policy of ethnic cleansing and genocide by Armenian nationalists and chauvinists not only since the end of the twentieth century, but since several hundred years ago. Our people were expelled from their historical lands, became refugees and internally displaced persons, and all this was accompanied by massacres by Armenians. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has given his political support to Azerbaijan from the very beginning. From this point of view, the Azerbaijani-Turkish friendship and brotherhood became stronger and more unshakable during the Great Patriotic War. In fact, it was an embodiment of solidarity.
Executive Secretary Shirkhan Salimov informed about the further work of the conference. He noted that 105 theses from 6 countries were accepted at the conference. Of these, 91 theses were submitted from our republic, 4 theses from Turkey, 7 theses from Russia, 1 thesis from Ukraine and 1 thesis from Poland, 1 thesis from Germany and published in the form of a collection of conference materials.