SDU-da “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda videokonfrans formatında Beynəlxalq Elmi Konfransın bağlanış mərasimi keçirildi
Dekabrın 17-də Sumqayıt Dövlət Universitetində “Etnik deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans onlayn formatında keçirildi. Universitetin rektoru Elxan Hüseynovun moderatorluğu ilə keçirilən elmi konfransda AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Musa Qasımlı və Türkiyənin, Ukraynanın, Almaniyanın, Rusiyanın, Polşanın və respublikamızda fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin tarixçi alimləri iştirak etdilər.
Konfransın bağlanış mərasimində Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov tədbir iştirakçılarına rektor professor Elxan Hüseynovun salamını çatdırdı və konfransın əhəmiyyətindən bəhs etdi. Bildirdi ki, birinci bölməsinin “Dünya xalqlarının etnik deportasiyaları tarixindən” adlı mövzusu, deportasiyaların tarixi keçmişi, bu günü bütün aspektləri ilə tədqiqatçılar üçün hər zaman aktualdır. Konfransa daxil olan müxtəlif məzmunlu və maraqlı elmi məqalələr də bunun sübutudur.
Konfransın məsul katibi Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov bildirdi ki, konfransa Türkiyə, Rusiya, Ukrayna, Almaniya, İsrail, Polşa kimi ölkələrdən etnik deportasiyaların geostrateji, geopolitik, siyasi, hüquqi, iqtisadi aspektlərinə, bunun xalqlara maddi-mənəvi təsirlərinə dair, həmçinin müxtəlif xalqların deportasiya tarixinin keçmişini özündə əks etdirən elmi məqalələr daxil olmuşdur.
Konfransda “Dünya xalqlarının etnik deportasiyaları tarixindən” bölməsinin işində Axhısqa türklərinin, Kırım türklərinin, çeçenlərin, inquşların, qaraçayların, çərkəzlərin, kabardinlərin, balkarların, keçmiş SSRİ-nin müxtəlif regionlarında yaşayan almanların, hinduların, Amerikada yaponların, yəhudilərin, polyakların, Bolqarıstan türklərinin, meksikalıların, ukraynalıların tarixi deportasiyalarının səbəbləri və acı nəticələri barədə çox maraqlı məruzələr dinlənildi. Professor qeyd etdi ki, deportasiyaların xalqların tarixi taleyinə acı təsirlərini məruzə edən çıxışçıların, xüsusilə Türkiyə Cumhuriyyəti Qaziantep Universitetinin müəllimi Fadime Tosik Dinçin “Stalin dövründən bu günə sovet coğrafyasının ən sahibsiz sürgünləri: axhısqalı türklər”, həmçinin Sumqayıt Dövlət Universitetinin Fəlsəfə, sosiologiya və politologiya kafedrasının əməkdaşı Nərgiz Nəsirovanın “XX əsrin 40-cı illərində Cənubi Qafqazda yaşayan etnik türklərin deportasiyası” mövzularında çıxışları böyük marağa səbəb oldu.
Professor Şirxan Səlimov onu da vurğuladı ki, “Azərbaycan xalqına qarşı deportasiyalar: tarixi və müasir dövrü” adlanan ikinci bölmədə tarixən Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş deportasiyalardan bəhs edildi. Bölmə iclası iki gün (17–18 dekabr) davam etdi. İclasda 16 təhsil müəssisəsindən 34 nəfər (o cümlədən Azərbaycan tarix elmində kifayət qədər tanınan 7 nəfər tarix elmləri doktoru, professor) iştirak etdi. Tarixi baxımdan son dərəcə aktual olan mövzuların təqdimatı zamanı əsasən XVIII əsrdən başlayaraq Azərbaycan xalqına qarşı deportasiya siyasətinin həyata keçirilməsi, XIX əsrin birinci yarısından Çar Rusiyası tərəfindən ermənilərin Azərbaycanın tarixi torpaqlarına köçürülməsi ilə paralel olaraq, Azərbaycan xalqının öz tarixi torpaqlarından deportasiyasının kütləvi xarakter alması, sovet rejimində, xüsusilə də 1948-1953-ci illərdə ermənilərin hiyləsi ilə Mərkəzi Hökumət və 1988-ci ildə isə Mərkəzi Hökumətə arxalanan ermənilər tərəfindən daha qəddarlıqla həyata keçirilməsi, bu deportasiyaların nəticəsi olaraq Ermənistanda bir nəfər də olsa, Azərbaycan türkünün qalmaması və 44 gün davam edən Vətən müharibəsində qələbəmizdən bəhs edildi.
“Deportasiyalar multikulturalizmə təhdid kimi” adlı üçüncü bölmə iclasında 13 məruzə nəzərdə tutulmuşdu. İclas zamanı Ermənistanın vandalizm siyasəti və Azərbaycanda multikulturalizmin təntənəsi, Azərbaycana tətbiq edilən köçürmə siyasətlərinin multikultural mühitə təsiri, azərbaycanlıların deportasiyası tarixi və onlara qarşı edilən multikultural təhdidlər, ermənilərin azərbaycanlılara qarşı amansız siyasəti, deportasiyaların və dini radikalizmin multikulturalizmə təhdidi, SSRİ-də kütləvi siyasi repressiyalar şəraitində Şimali Qafqazda partiya nomenklaturasının sosial statusu kimi məsələlər məruzələrdə öz əksini tapdı. Məruzələr müzakirə şəklində davam etdirildi.
Beynəlxalq elmi konfransın “Deportasiya və məskunlaşma: iqtisadi, sosial və coğrafi mühit amilləri” adlanan IV bölməsində 9 mövzu dinlənildi. Məruzəçilər çıxışlarında Azərbaycan türklərinin tarixi-etnik torpaqlarından didərgin salınmasının onlara ağır sosial-iqtisadi təsir göstərməsi, məskunlaşdıqları ərazilərin coğrafi mühitinə uyğunlaşa bilmədiklərindən müxtəlif xəstəliklər tapması, kütləvi ölümlə nəticələnən halların müşahidə edilməsi və ekocoğrafi problemlərin meydana çıxmasından bəhs etdilər. Bölmənin iclası yüksək səviyyədə yekunlaşdı. Konfransın bölmə iclasında maraqlı məruzələrin, yeni tarixi faktların dinlənilməsi ilə yanaşı, ciddi elmi diskussiyalar aparıldı. İştirakçılar belə bir mövzuda konfransın təşkili üçün Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoruna, təşkilat komitəsinə dərin təşəkkürlərini bildirdilər.

CLOSING CEREMONY OF THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE ON "ETHNIC DEPORTATIONS: HISTORICAL AND CONTEMPORARY PERIOD" IN THE FORMAT OF A VIDEO CONFERENCE HELD AT SSU
On December 17, Sumgayit State University hosted an online scientific conference on "Ethnic deportations: historical and contemporary period." The scientific conference moderated by the rector of the university Elkhan Huseynov was attended by the director of the Institute of Caucasus Studies of ANAS, corresponding member of ANAS, MP Musa Gasimli and historians of higher education institutions of Turkey, Ukraine, Germany, Russia, Poland and our republic.
At the closing ceremony of the conference, Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings of Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants and spoke about the importance of the conference. He noted that in the first section, entitled "From the history of ethnic deportations of the peoples of the world," the historical past of deportations is always relevant to researchers in all its aspects today.
Executive Secretary of the Conference, Professor Shirkhan Salimov, Head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, said that the conference included scientific articles submitted from Turkey, Ukraine, Germany, Russia, Israel, and Poland on the geostrategic, geopolitical, political, legal, economic aspects of ethnic deportations, their material and spiritual impact on peoples. In the section "From the history of ethnic deportations of the peoples of the world" very interesting reports were heard on the historical deportation of Akhiska Turks, Crimean Turks, Chechens, Ingush, Karachays, Circassians, Kabardians, Balkars, Germans living in different regions of the former USSR, Hindus, Americans in Japan, Jews, Poles, Turks, Bulgarians, Mexicans, its causes and bitter consequences.
The professor noted that the speech of speakers aroused great interest, especially the speech of Fadime Tosik Dinch, a lecturer at Gaziantep University in Turkey, on "The most desolate exiles in Soviet geography from Stalin's time to the present day: Akhiska Turks" and Nargiz Nasirova, an employee of Sumgayit State University's Department of Philosophy, Sociology and Political Science on “Deportation of ethnic Turks in 40s of XX century living in the South Caucasus".
Professor Shirkhan Salimov also stressed that the second section, entitled "Deportations against the Azerbaijani people: history and modern times", dealt with the historical deportations against the Azerbaijani people. The section meeting lasted for two days (December 17-18). The meeting attended by 34 people from 16 educational institutions (including 7 well-known doctors of historical sciences, professors).
During the presentation of the topics, the implementation of the policy of deportation of the Azerbaijani people from the XVIII century, the deportation of the Azerbaijani people from their historical lands in parallel with the resettlement of Armenians to the historical lands of Azerbaijan by Tsarist Russia in the first half of the XIX century, by the Central Government during the Soviet regime, especially in 1948-1953, and by Armenians relying on the Central Government in 1988 and about our victory in the Great Patriotic War were discussed.
The third section of the meeting "Deportations as a threat to multiculturalism" includes 13 reports. During the meeting, the issues such as Armenia's policy of vandalism and the triumph of multiculturalism in Azerbaijan, the impact of resettlement policies on Azerbaijan in the multicultural environment, the history of deportation of Azerbaijanis and multicultural threats against them, the ruthless policy of Armenians against Azerbaijanis, the threat of deportation and religious radicalism in multiculturalism, the social status of the party nomenclature in the Caucasus were reflected in the reports.
The reports continued in the form of discussions.
Section IV of the International Scientific Conference entitled "Deportation and Settlement: Economic, Social and Geographical Environmental Factors" covered 9 topics. In their speeches, the speakers spoke about the severe socio-economic impact of the expulsion of Azerbaijani Turks from their historical and ethnic lands, their inability to adapt to the geographical environment of their areas, various diseases, mass deaths and eco-geographical problems.
In addition to listening to interesting reports and new historical facts, serious scientific discussions were held at the section meeting of the conference. The participants expressed their deep gratitude to the rector of Sumgayit State University and the Organizing Committee for organizing the conference on this topic.