SDU əməkdaşları British Council-un təşkil etdiyi növbəti vebinarda iştirak etdilər
Dünyanı əhatə edən COVİD-19 pandemiyasının yaratdığı problemlər təhsil sektoruna da təsir etməkdədir. Bununla əlaqədar olaraq, onlayn dərslərin təşkil olunması, yekunda tələbələrin bilik və bacarıqlarının düzgün və adekvat qiymətləndirilməsi daima ümumdünya təhsil sistemində maraq doğuran sahələrdən birinə çevrilib.
Dekabrın 16-da British Councilun təşkilatçılığı ilə “Onlayn qiymətləndirmədə akademik şəffaflıq və dürüstlük – Universitetlər təhlükəsiz və etibarlı qiymətləndirməni necə apara bilər?” mövzusunda keçirilən beynəlxalq vebinar Sumqayıt Dövlət Universitetinin rəhbərliyinin də diqqətindən kənarda qalmadı.
Universitetimizi vebinarda Xarici dillər kafedrasından ped.f.d. b.m. İskəndərova Könül, b.m. Məmməd İlhamə, müəllim İbrahimov Rüfət, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasından fil.f.d. b.m. Xəyalə Mürsəliyeva təmsil etdilər.
Vebinara İngiltərə, Uels, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Rusiya, Ukrayna və s. ölkələrdən iştirakçılar qatılmışdı. Svonsi Universitetinin (Swansea University, İngiltərə) Hüquq təhsili üzrə professoru Maykl Dreyperin və Koventri Universitetinin (Coventry University, İngiltərə) Akademik şəffaflıq üzrə rəhbəri Dr.İren Qlendininq məruzələrlə çıxış etdilər. Onlar slaydlar vasitəsilə onlayn qiymətləndirmədə qarşılaşdıqları problemləri nümayiş etdirərək təhlillər apardılar. Dr. Qlendininqin açıqlamalarında hətta Zaqafqaziya ölkələrinə səyahəti zamanı apardığı müşahidələr də öz əksini tapdı. Onun sözlərinə görə, burada ən böyük problem internet sürəti və dağlıq rayonlarda tələbələrin internet təminatıdır. Lakin məruzəçi son dövrlərdə Azərbaycanda yüksək sürətli optik internet xətlərinin çəkilməsi ilə bu problemlərin həllində respublikamızın regionda lider olduğunu da vurğuladı. Sonda yüksək təcrübəli müəllimlərin köməyi ilə təhsil sisteminin bu tip problemlərinin də uğurla dəf ediləcəyinə tam əminlik bildirildi.

SSU EMPLOYEES TOOK PART IN THE NEXT WEBINAR ORGANIZED BY THE BRITISH COUNCIL
The problems caused by the global COVID-19 pandemic are also affecting the education sector. In this regard, the organization of online classes, and ultimately the correct and adequate assessment of students" knowledge and skills has always been one of the areas of interest in the global education system.
The international webinar organized by the British Council on 16 December, on "Academic Transparency and Integrity in Online Assessment - How Can Universities Conduct Safe and Reliable Assessment?" didn’t get unnoticed by the administration of Sumgayit State University.
Our university was represented in the webinar by senior lecturer PhD in pedagogy Isgandarova Konul, senior lecturer Mammad Ilhama, lecturer Ibrahimov Rufat from the Department of Foreign Languages and PhD in philology senior lecturer Khayala Mursaliyeva from the Department of Azerbaijani language and its teaching methods.
They analyzed the problems they encountered in online assessment through slides. Dr. Glending"s statements even reflected his observations during his travels in the Caucasus. According to him, the biggest problem here is the speed of the Internet and the provision of internet to students in mountainous areas. However, the speaker stressed that the country is a leader in the region in solving these problems with the recent construction of high-speed optical Internet in Azerbaijan. In the end, it was expressed confidence that with the help of highly experienced teachers, such problems of the education system will be successfully overcome.