Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn elmi -praktik konfrans keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 07 Yanvar 2021 16:54
SDU-da Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunan onlayn elmi -praktik konfrans keçirildi
Yanvarın 7-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rolu” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi. Konfransda hər iki universitetin rektorları, professor-müəllim heyəti iştirak etdilər. Konfransı giriş sözü ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq konfrans iştirakçılarını salamladı, şanlı qələbə münasibətilə onları təbrik etdi. Bildirdi ki, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda Vətən müharibəsi xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsinə çevrildi. 44 günlük bu müharibədə Azərbaycan döyüş meydanında düşməni darmadağın etməklə, 30 ilə yaxın davam edən işğala son qoydu. Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyev 44 günlük tarixi savaş ilə məğlubedilməz Xalq Lideri olduğunu bəşəriyyətə sübut etdi! Rektor ADNSU-nun 100 illik təntənəli yubileyinin keçirilməsi, tanınmış ali təhsil ocağının bir qrup əməkdaşının möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevin sərəncamları ilə ən yüksək fəxri adlara və dövlət təltiflərinə layiq görülməsi münasibətilə təbrik etdi. Bildirdi ki, bütün bunlar ölkəmizdə elm və təhsilə, ömrünü gənc nəslin tərbiyəsinə, müstəqil Azərbaycanımız üçün mütəxəssislər ordusunun yetişdirilməsinə həsr etmiş insanların əməyinə verilən layiqli münasibətin təzahürüdür. Qeyd etdi ki, Sumqayıt Dövlət Universiteti uzun illər ADNSU-nun filialı kimi fəaliyyət göstərmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyevin 13 iyun 2000-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun bazasında Sumqayıt Dövlət Universiteti yaradıldı. Həmin gündən etibarən Sumqayıtın sosial-mədəni həyatında yeni bir inkişaf mərhələsinin əsası qoyuldu, şəhərdə elm və təhsilin inkişafına yeni təkan verdi. Rektor ADNSU-nun Azərbaycan cəmiyyətindəki əhəmiyyətli rolundan bəhs etdi, Azərbaycan və dünyanın çoxsaylı ölkələri üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssislər hazırlayan qocaman ali təhsil müəssisəsi olduğunu qeyd etdi. Respublikada uzun illər iqtisadiyyatın davamlı yüksəlişinə töhfələr vermiş bu elm və təhsil ocağı müstəqil Azərbaycanın neft strategiyasının müvəffəqiyyətlə gerçəkləşdirilməsində mühüm xidmətlər göstərmişdir. Ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində çalışan, ölkəmizin hərtərəfli inkişafına əhəmiyyətli töhfələr verən, sıralarında görkəmli alimlər və tanınmış dövlət xadimləri olan məzunlarının hər zaman öz peşəkarlıqları ilə seçildiyini bildirdi, hazırda ADNSU-nun yeni keyfiyyət mərhələsində fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırdı. SDU-nun tələbələrinin ADNSU-nun 100 illik yubileyi ilə bağlı hazırladığı musiqi töhfəsi təqdim olundu. ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlı, ilk növbədə, müzəffər Ali Baş Komandanımızın rəhbərliyi və qüdrətli Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində Vətən müharibəsində əldə edilən möhtəşəm qələbə münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canından və qanından keçmiş şəhidlərimizə Allahdan rəhmət, qazilərimizə şəfa dilədi. Vurğuladı ki, universitetin 100 illik yubileyinin belə bir şanlı tarixə təsadüf etməsi sevincimizi birə-beş artırıb. Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz döyüş meydanında zəfər çalaraq yeni tarix yazdı. Rektor Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 6 fevral 2020-ci il tarixli müvafiq Sərəncamına əsasən ölkədə yüksəkixtisaslı peşəkar kadr potensialının formalaşdırılması sahəsində təqdirəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq, ADNSU-nun 100 illiyinin respublika səviyyəsində qeyd olunmasını nəzərə çatdırdı, yubileyə həsr olunan tədbirin təşkili təşəbbüsünə görə SDU rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi. Diqqətə çatdırdı ki, hələ 100 il əvvəl Azərbaycanda belə bir ali təhsil müəssisəsinin yaradılmasını zəruri edən mühüm səbəblərdən biri ölkəmizdə neft sənayesinin olması və onun inkişafından irəli gələn amillər olub. Zaman-zaman bu təhsil ocağı təkcə Azərbaycan üçün deyil, dünyanın onlarla ölkəsi üçün yüksəkixtisaslı mütəxəssis və mühəndis kadrların yetişdirilməsində xüsusi rol oynayıb. Odur ki, ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafında, həmçinin geologiya və kimya sahəsində qazanılan uğurlarda Azİİ məzunlarının xüsusi çəkisi var. 1994-cü ildə Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Əsrin müqaviləsi” imzalandıqdan sonra ölkəmizdə neft sənayesinin inkişafı istiqamətində yeni, savadlı mütəxəssislərə olan tələbat da Azİİ məzunları hesabına təmin edildi. Bu gün də universitet bu missiyanın öhdəsindən layiqincə gəlir. Rektor qeyd etdi ki, Prezident cənab İlham Əliyev Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin əməkdaşlarına fəxri adların verilməsi haqqında sərəncam imzaladı. Sərəncamla Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin 100 illiyi münasibətilə universitetin bir qrup əməkdaşına fəxri adlar verilmiş, orden və medallarla təltif edilmişlər. Bu, elm adamlarının əməyinə verilən ali dövlət dəyəridir. Konfransda Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin İnformasiya texnologiyaları və idarəetmə fakültəsinin dekanı dosent Səməd Yusifov “İnformasiya texnologiyalarının inkişafında ADNSU-nun müstəsna rolu”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin “Neft kimyası və kimya texnologiyası” kafedrasının müdiri professor, Əməkdar müəllim Əkbər Ağayev “Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafında ADNSU-nun rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdilər. Məruzə ətrafında SDU-nun Fizika və elektroenergetika fakültəsinin dekanı, Əməkdar müəllim Tamella Əhmədova, Proseslərin avtomatlaşdırılması kafedrasının professoru, Əməkdar müəllim Əli Nağıyev, “Elektrotexnika və energetika” kafedrasının dosenti Şikar Məmmədov, Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, professor Muxtar Səmədov, dosent Musa Mustafayev çıxış etdilər. Natiqlər ADNSU-nun tarixi nailiyyətlərindən, əmək bazarındakı rolundan danışdılar. Bu ali təhsil ocağında neft-qaz sahəsi ilə yanaşı, müasir sənaye istiqamətləri, həmçinin informasiya texnologiyaları, energetika, neft-mexanika, kimya texnologiyaları üzrə mütəxəssislər hazırlandığını qeyd etdilər. ADNSU-nun texniki profilli təhsil müəssisəsi olaraq elmin inkişafına, iqtisadiyyatımıza verdiyi töhfələrdən və son illər qazandığı uğurlardan danışdılar, universitet haqqında arzu və istəklərini bildirdilər. Konfransın sonunda rektor professor Elxan Hüseynov ADNSU-nun 100 illik yubileyi münasibətilə universitetin kollektivinə təbrik ünvanlayaraq, bu ali təhsil ocağına gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı. ADNSU-nun rektoru professor Mustafa Babanlı rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə SDU-nun rəhbərliyinə və kollektivinə təşəkkürünü bildirdi.

Home | News | AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF THE AZERBAIJAN STATE UNIVERSITY OF OIL AND INDUSTRY WAS HELD AT SSU
Yerləşdirilmə tarixi : 07 January 2021 16:54
AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 100TH ANNIVERSARY OF THE AZERBAIJAN STATE UNIVERSITY OF OIL AND INDUSTRY WAS HELD AT SSU
On January 7, Sumgayit State University hosted an online scientific-practical conference on "The role of the Azerbaijan State University of Oil and Industry in the development of science and education in Azerbaijan", dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan State University of Oil and Industry. The conference was attended by rectors and teaching staff of both universities. Opening the conference, Rector of Sumgayit State University Professor Elkhan Huseynov greeted the conference participants and congratulated them on the glorious victory. He noted that the Patriotic War for the freedom of our lands has become a heroic chronicle of our people. In this 44-day war, Azerbaijan put an end to nearly 30 years of occupation by crushing the enemy on the battlefield. Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev proved to humanity that he is the Leader of the Invincible People with 44 days of historic war! Rector congratulated a group of ASUOI employees on being awarded the highest honorary titles and state awards by the Orders of President Ilham Aliyev, and said that all this is a manifestation of the worthy attitude to the work of people in our country who have dedicated their lives to science and education, the education of the younger generation, the training of an army of specialists for our independent Azerbaijan. He noted that Sumgayit State University has been a branch of ASUOI for many years. Sumgayit State University was established on the basis of the Azerbaijan Industrial Institute by the Decree of the national leader Heydar Aliyev dated June 13, 2000. From that day, a new stage of development was laid in the socio-cultural life of Sumgayit, which gave a new impetus to the development of science and education in the city. The rector spoke about the important role of ASUOI in the Azerbaijani society, noting that it is an old higher education institution that trains highly qualified specialists for Azerbaijan and many countries around the world. This scientific and educational institution, which has contributed to the sustainable growth of the economy in the country for many years, has rendered important services in the successful implementation of the oil strategy of independent Azerbaijan. He noted that graduates working in various fields of the country's economy, making significant contributions to the overall development of our country, including prominent scientists and well-known statesmen, have always been distinguished by their professionalism. A musical contribution prepared by SSU students on the occasion of the 100th anniversary of ASUOI was presented. Rector of ASUOI, Professor Mustafa Babanli, first of all, congratulated the participants on the great victory in the Great Patriotic War thanks to the leadership of our victorious Supreme Commander-in-Chief and the mighty Azerbaijani Army and wished God's mercy to our martyrs who gave their lives and blood for the territorial integrity of our country. He stressed that the fact that the 100th anniversary of the university coincides with such a glorious date. Under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our army won a new history on the battlefield. Rector noted that in accordance with the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated February 6, 2020, the 100th anniversary of ASUOI was celebrated at the national level, taking into account the commendable services in the formation of highly qualified professional staff in the country and thanked the leadership and staff of SSU for the initiative to organize the event dedicated to the anniversary. He noted that one of the important reasons for the establishment of such a higher education institution in Azerbaijan 100 years ago was the existence of the oil industry in our country and the factors arising from its development. From time to time, this educational institution has played a special role in training highly qualified specialists and engineers not only for Azerbaijan, but also for dozens of countries around the world. Therefore, ASUOI graduates have a special place in the development of the oil industry in our country, as well as in the achievements in the field of geology and chemistry. After the signing of the "Contract of the Century" under the leadership of great leader Heydar Aliyev in 1994, the need for new, educated specialists in the development of the oil industry in our country was met at the expense of ASUOI graduates. Today, the university is able to cope with this mission. He noted that President Ilham Aliyev signed a decree on awarding honorary titles to employees of the Azerbaijan State University of Oil and Industry. By the order, on the occasion of the 100th anniversary of the Azerbaijan State University of Oil and Industry and a group of employees of the university were awarded honorary titles, orders and medals. This is the highest state value given to the work of scientists. In the conference dean of the Faculty of Information Technologies and Management of the Azerbaijan State University of Oil and Industry, Associate Professor Samad Yusifov delivered speech on "Exclusive role of ASUOI in the development of information technologies", Akbar Agayev, Head of the Department of Petrochemistry and Chemical Technology, Sumgayit State University, Professor, Honored Teacher, made a report on "The role of ASUOI in the development of science and education in Azerbaijan." Dean of the Faculty of Physics and Electroenergetics of SSU, Honored Teacher Tamella Ahmadova, Professor of the Department of Process Automation, Honored Teacher Ali Nagiyev, Associate Professor of Electrical Engineering and Energy Shikar Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov, Professor Mukhtar Samadov, Associate Professor Musa Mustafayev made a speech. The speakers spoke about the historical achievements of ASUOI and its role in the labor market. They noted that along with the oil and gas sector, the university trains specialists in modern industries, as well as information technology, energy, petrochemistry, chemical technology. They spoke about their achievements, expressed their wishes and desires about the university. At the end of the conference, Rector Professor Elkhan Huseynov congratulated the university staff on the 100th anniversary of ASUOI and wished success to the university in its future activities. Rector of ASUOI Professor Mustafa Babanli thanked the leadership and staff of SSU for the high level organization of the 100th anniversary of the university.