SDU-da 20 yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş “Müstəqilliyə gedən yolun başlanğıcı - 20 Yanvar 1990-cı il” onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi
Yanvarın 19-da Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olmuş 1990-cı ilin 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş “Müstəqilliyə gedən yolun başlanğıcı – 20 Yanvar 1990-cı il” mövzusunda onlayn elmi-praktik konfrans keçirildi. Əvvəlcə Vətənin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edildi. Konfransı giriş sözü ilə universitetin rektoru professor Elxan Hüseynov açaraq, faciənin tarixindən söz açdı. Qeyd etdi ki, XX yüzillik Azərbaycan xalqının tarixinə ən qanlı hadisələrlə, faciələrlə, misli görünməmiş soyqırımlarla yanaşı, müstəqillik və azadlıq uğrunda mübarizə, hünər və qəhrəmanlıq, milli oyanış və özünüdərk əsri kimi də daxil oldu. Qan yaddaşımıza böyük faciə və qəhrəmanlıq kimi həkk olunan 20 Yanvar müstəqillik əzmimizi, milli kimliyimizi dünyaya tanıdan gün oldu. Qanlı Yanvar milli azadlıq hərəkatının daha da yüksəlməsinə və nəticədə, Azərbaycanın yenidən müstəqilliyə qovuşmasına yol açdı. Uzun illər ərzində milli azadlığını bərpa etmək arzusu ilə yaşayan xalqımız nəyə qadir olduğunu sübut etdi. Tarix bir daha göstərdi ki, dövlətçilik ənənələrini yaşadan xalqımızı müstəqillik uğrunda mübarizədə qorxutmaq, susdurmaq, dayandırmaq mümkünsüzdür. Bu tarix Azərbaycanın istiqlalı yolunda milli məfkurəmizdən güc alan qarşısıalınmaz azadlıq istəyinin dünyaya bəyan edilməsinin başlanğıcıdır. Qanlı Yanvar günü nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi. Həmin müdhiş gecədə həlak olan vətən oğulları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Milli azadlığı, ölkəsinin ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə qalxmış dinc əhaliyə divan tutulması, kütləvi terror nəticəsində yüzlərlə günahsız insanın qətlə yetirilməsi və yaralanması totalitar sovet rejiminin süqutu ərəfəsində onun cinayətkar mahiyyətini bütün dünyaya bir daha nümayiş etdirdi. Bu faciəyə ilk etiraz səsini ucaldan və dünya ictimaiyyətinə çatdıran Ulu öndər Heydər Əliyev oldu. 20 Yanvar faciəsindən bir gün sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı Səfirliyinə gedərək xalqımızın kədərini bölüşməsi və qırmızı rejimin ölkəmizdə həyata keçirdiyi qanlı aksiyanı ifşa etməsi o dövrdə xalqımıza bir dayaq, bir təsəlli oldu. Xalq o ağır günlərdə köməksiz olmadığını hiss etdi. Rektor onu da vurğuladı ki, Azərbaycan xalqının son otuz illik dövrdə apardığı mübarizə nəticəsində formalaşaraq müasir vəziyyətə gəlmiş, çoxsaylı faciələr və qanlı-qadalı hadisələr yaşamış, şəhidlər vermişdir. Tarixboyu Azərbaycan xalqı həmişə əmin-amanlığın tərəfdarı olub, lakin səbrin də bir həddi-hüdudu olur. İşğalçı Ermənistanın sülh danışıqları prosesini pozması, təmas xəttində tez-tez təxribatlara əl ataraq mülki əhaliyə atəş açması Azərbaycana hərbdən başqa yol qoymadı. Şuşanın azad olunduğu gün Prezidentimiz tərəfindən tariximizə Zəfər Günü kimi həkk edildi. Azərbaycan, Rusiya liderlərinin və Ermənistan Baş Nazirinin imzaladığı birgə bəyanata görə isə, Kəlbəcər, Ağdam və Laçın rayonları qan tökülmədən azad edildi. Prezidentimizin Ali Baş Komandanlığı altında ordumuz BMT Təhlükəsizlik Şurasının yerinə yetirilməyən 4 qətnaməsini təkbaşına icra edərək, Qarabağımızı qısa zamanda azad etdi! Beləliklə, Vətən müharibəsi noyabrın 10-da tarixi qələbə ilə başa çatdı. Tarixini bu möhtəşəm Qələbə ilə şərəfləndirən Azərbaycan xalqı bütün dünyaya öz gücünü, haqqı uğrunda mübarizə aparmaq əzmini nümayiş etdirdi. Bu zəfərlə biz Ermənistanın 30 illik işğalına son qoyduq, məğlubiyyət damğasını üzərimizdən götürdük. Torpaqlarımızı azad etməklə həm də bütün dünyada yenidən tanındıq, özü də bu dəfə qalib dövlət, qalib xalq kimi... Bəli, qürurla deyə bilərik ki, bu gün biz qalib ölkənin vətəndaşlarıyıq. Hər bir Azərbaycan vətəndaşı xoşbəxtdir ki, bu tarixi qələbənin şahidi oldu. Buna görə xalqımıza bu xoşbəxtliyi və tarixi qələbə sevincini yaşadan Prezident və Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin başçılığı ilə Vətən müharibəsini qələbəyə çatdıran qalib Azərbaycan Ordusuna borcluyuq. Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin yanvarın 15-də Şuşa şəhərinə səfər etməsi əvvəlki səfərlər kimi ölkə ictimaiyyəti arasında böyük sevinc, fəxr və qürur hissi ilə qarşılandı. Ölkə başçısının rəhbərliyi ilə regionun mədəniyyət mərkəzinin yenidən dirçəldilməsi, düşmən tərəfindən gülləbaran edilən, uzun illərdir Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılan dahi şəxsiyyətlərimizin: Xurşidbanu Natəvanın, Üzeyir Hacıbəylinin və Bülbülün büstlərininin Şuşaya qayatarılması isə tarixi ədalətin bərpasının daha bir təsdiqi oldu. Eyni zamanda Qalib Ordunun Müzəffər Ali Baş Komandanının, birinci xanım Mehriban Əliyevanın, qızları Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın Şuşa şəhərində məşhur Cıdır düzündə armudu stəkanda milli mətbəximizin təamı olan paxlava ilə çay içməsi mədəniyyətimizə, tariximizə, torpaqlarımıza sahib çıxmaq istəyən düşmənə tərs sillə oldu. Azərbaycan xalqı bundan sonra da öz liderinə böyük etimad göstərərək təmkin nümayiş etdirəcək, hərbi qələbəni siyasi qələbə kimi möhkəmlədirəcək, yumruq kimi Azərbaycan Prezidentinin ətrafında birləşəcək. Konfransda 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olundu. Azərbaycan və Şərqi Avropa xalqları tarixi kafedrasının müdiri professor Şirxan Səlimov “Müstəqilliyə gedən yolun başlanğıcı – 20 yanvar 1990-cı il” mövzusunda çıxış edərək bildirdi ki, ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olan 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə Azərbaycanın azadlığını, xalqının şərəf və ləyaqətini hər şeydən uca tutan vətənpərvərlərimiz öz sinələrini sovet tankları qarşısında sipərə çevirməklə Azərbaycan xalqının mübarizliyini, əyilməzliyini, məğrurluğunu, xəyanətlərə qarşı barışmazlığını bir daha sübuta yetirdilər. İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinn dekanı dosent Aynurə Yəhyayeva “Qarabağ savaşı: möhtəşəm zəfər, milli birlik” mövzusunda çıxış etdi. Qeyd etdi ki, bu gün qalib bir ölkənin vətəndaşı kimi çıxış etmək qürurverici bir hissdir. Nə xoşbəxt insanıq ki, Azərbaycanın şanlı tarixinin yazıldığı bu günlərə şahidlik edirik. Qarabağ hər bir azərbaycanlının insani hissələrinin incə bir teli, hər bir azərbaycanlının özünə namus, qeyrət qədər dəyərli saydığı müqqəddəs torpaq, hər bir azərbaycanlı ailəsinin nisgili və həsrəti və ən nəhayət, hər bir azərbaycanlının sevgisi və gözündən axıtdığı həm sevinc, həm kədər göz yaşının səbəbkarıdır. Məhz bu hisslər 30 illik işğala və həsrətə 44 günlük Böyük Vətən müharibəsi ilə son qoydu. Artıq Azərbaycan üçün həm siyasi, həm də iqtisadi cəhətdən yeni səhifə, yeni dövr başlayır. Bundan sonra Azərbaycan yalnız inkişaf edəcək. SDU THİK-nın sədri Nemət İbayev “Azərbaycan gəncliyinin vətənpərvərlik tərbiyəsinin İlham Əliyev mərhələsi” mövzusunda çıxış edərək, 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın tarixindəki rolundan və 20 Yanvar şədlərimizin azadlıq və müstəqillik yolunda apardıqları mübarizədən danışdı. O,Şəhidlər xiyabanının xalqımız üçün müqəddəs bir and yerinə, milli iradəmizin şanlı-şərəfli bir salnaməsinə çevrildiyini vurğuladı və bu faciədə dövlət müstəqilliyimiz uğrunda canlarından keçən oğul və qızlarımızın daim gənclər üçün nümunə olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Vətənimizin tərəqqisi, dövlətimizin beynəlxalq aləmdə nüfuzunun durmadan yüksəldilməsi, 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında qalan doğma Qarabağın işğaldan azad olunması istiqamətində möhtəşəm fəaliyyətləri hər bir vətəndaşımız, yetişməkdə olan hər bir gəncimiz üçün böyük vətənpərvərlik nümunəsi, vətənpərvərlik məktəbidir. Filologiya fakültəsinin tələbəsi Aynur Əliyevanın ifasında Şair Baba Vəziroğlunun II Qarabağ müharibəsinə həsr olunmuş “Azərbaycan” şeiri səsləndirildi.

Home | News | SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 31ST ANNIVERSARY OF THE JANUARY 20 TRAGEDY "THE BEGINNING OF THE ROAD TO INDEPENDENCE - JANUARY 20, 1990"
Yerləşdirilmə tarixi : 19 January 2021 17:05
SSU HOSTED AN ONLINE SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE DEDICATED TO THE 31ST ANNIVERSARY OF THE JANUARY 20 TRAGEDY "THE BEGINNING OF THE ROAD TO INDEPENDENCE - JANUARY 20, 1990"
On January 19, Sumgayit State University hosted an online scientificpractical conference "The beginning of the road to independence - January 20, 1990" dedicated to the 31st anniversary of the tragedy of January 20, 1990, which entered the history of the struggle for freedom and territorial integrity of Azerbaijan as a heroic page. First, the memory of the martyrs who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of the Motherland was commemorated with a minute of silence. The conference was opened by the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, who spoke about the history of the tragedy. He noted that the twentieth century entered the history of the Azerbaijani people with the bloodiest events, tragedies, unprecedented genocides, as well as the struggle for independence and freedom, courage and heroism, national awakening and self-awareness. “January 20, engraved in our blood memory as a great tragedy and heroism, was a day that introduced our determination to independence and our national identity to the world. Bloody January paved the way for the further rise of the national liberation movement and, as a result, for Azerbaijan to regain its independence. Our people, who have been living with the desire to restore national freedom for many years, have proved what they are capable of. History has shown once again that it is impossible to intimidate, silence and stop our people, who live the traditions of statehood, in the struggle for independence. This date is the beginning of the declaration to the world of the irresistible desire for freedom, which is strengthened by our national ideology on the path to Azerbaijan's independence. The capture of civilians fighting for national freedom and territorial integrity, the killing and wounding of hundreds of innocent people as a result of mass terror, once again demonstrated its criminal nature to the world on the eve of the collapse of the totalitarian Soviet regime. It was the Great Leader Heydar Aliyev who raised the first voice of protest against this tragedy and conveyed it to the world community. One day after the January 20 tragedy, National Leader Heydar Aliyev's visit to the Azerbaijani embassy in Moscow to share the grief of our people and expose the bloody action of the Red regime in our country was a support and consolation for our people at that time. The people felt helpless in those difficult days.” The rector also stressed that as a result of the struggle of the Azerbaijani people over the past thirty years, it was formed and modernized, experienced many tragedies and bloody events, gave martyrs. “Throughout history, the people of Azerbaijan have always been a supporter of peace. But patience also has its limits. Armenia's violation of the peace process, its frequent provocations on the line of contact and its firing on the civilian population left Azerbaijan with no choice but to resort to war. The day of the liberation of Shusha was determined by our President as the Day of Victory in our history. According to a joint statement signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and the Prime Minister of Armenia, Kalbajar, Agdam and Lachin regions were liberated without bloodshed. Under the Supreme Command of our President, our army alone liberated Karabakh by implementing 4 unfulfilled UN Security Council resolutions! Thus, the Patriotic War ended on November 10 with a historic victory. The people of Azerbaijan, who honored their history with this great victory, demonstrated to the whole world their strength and determination to fight for their rights. With this victory, we ended the 30-year occupation of Armenia and removed the mark of defeat. By liberating our lands, we have been re-recognized all over the world, and this time as a victorious state, a victorious people ... Yes, we can proudly say that today we are citizens of a victorious country. Every citizen of Azerbaijan is happy to witness this historic victory. Therefore, we are indebted to the victorious Azerbaijani Army, led by President and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who brought this happiness and joy of historical victory to our people. The visit of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev to Shusha on January 15 was greeted with great joy, and pride among the country's public as previous visits. The revival of the regional cultural center under the leadership of the President, the return to Shusha of the busts of our geniuses - Khurshidbanu Natavan, Uzeyir Hajibeyli and Bulbul, that were shot by the enemy and kept in the yard of the Art Museum in Baku for many years, was another confirmation of historical justice”. Then Professor Shirkhan Salimov, head of the Department of History of the Peoples of Azerbaijan and Eastern Europe, speaking on "The beginning of the path to independence - January 20, 1990", said that on the night of the 19th January 1990, our patriots, who valued the freedom, honor and dignity of the Azerbaijani people above all else, once again proved the struggle, inflexibility, pride and intolerance of betrayals of the Azerbaijani people by turning their chests against Soviet tanks. Afterwards dean of the Faculty of Economics and Management, Associate Professor Aynura Yahyayeva spoke on "The Karabakh War: a great victory, national unity." She noted that today it is a matter of pride to act as a citizen of a victorious country. What a happy person we are to witness these days when the glorious history of Azerbaijan was written. Karabakh is a delicate thread of human feelings of every Azerbaijani, a sacred land that every Azerbaijani considers as valuable as honor and zeal, the grief and longing of every Azerbaijani family, and finally the cause of both joy and tears of love and tears of every Azerbaijani. It was these feelings that put an end to 30 years of occupation and longing with the 44- day Great Patriotic War. A new era is beginning for Azerbaijan, both politically and economically. After that, Azerbaijan will only develop. Nemat Ibayev, the chairman of SSU STUC, spoke on "Ilham Aliyev stage of patriotic education of Azerbaijani youth" and spoke about the role of the events of January 20 in the history of Azerbaijan and the struggle of our people for freedom and independence on January 20. He stressed that the Alley of Martyrs has become a sacred oath for our people, a glorious chronicle of our national will, and said that our sons and daughters who died for our state independence in this tragedy have always been an example for young people. He noted that the great patriotism of the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva for the progress of our country, the steady rise of our country's prestige in the international arena, the liberation of occupied Karabakh for nearly 30 years is an example of great patriotism for each of our young people. In the end Aynur Aliyeva, a student of the Faculty of Philology performed poet Baba Veziroglu's poem "Azerbaijan" dedicated to the Second Karabakh War.