Əməkdaşlarımız British Council təşkilatı Türkiyə nümayəndəliyinin vebinarında iştirak etdilər
Fevralın 3-də Türkiyədəki British Council təşkilatının təşkilatçılığı ilə, Türkiyə ilə İngiltərə arasındakı milli və institusional ali təhsil münasibətlərini müzakirə etmək üçün Türkiyə Ali Təhsil məsələləri üzrə vebinar seriyasının üçüncü iclası keçirilmişdir. Həm Türkiyədən, həm də İngiltərədən olan həmkarlarla əlaqə qurmaq və peşəkar təcrübəni bölüşmək üçün təşkil olununan vebinarın mövzusu “İngiltərə–Türkiyə Ali Təhsil Tərəfdaşlığının gücləndirilməsi: gələcəyin perspektivləri” idi.
Vebinarın moderatoru British Council Türkiyə təhsil təşkilatının direktoru Ayşen Güven, çıxışçılar: Surrey Universitetindən (Böyük Britaniya) prof. Rachel Brooks, İstanbul Aydın Universitetinin (Türkiyə) Qlobal təhsil və tərəfdaşlıq üzrə direktoru Ayşe Deniz Özkan, Beykoz Universitetinin (Türkiyə) professoru Armağan Erdoğan, Coventry Universitetinin (Böyük Britaniya) Beynəlxalq Tərəfdaşlıq şöbəsinin direktoru Pete Richards mövzu ilə bağlı təqdimatlarla çıxış etdilər.
Vebinarda Böyük Britaniya və Türkiyə ali təhsil məkanında sıx əlaqələrin yaradılması haqqında sualların əks olunduğu sorğu keçirildi. İştirakçılar sorğunu cavablandırdıqdan sonra nəticələr barədə fikir mübadiləsi aparıldı. Eyni zamanda vebinarın gedişatı zamanı dinləyicilərin interaktiv ünsiyyətinə şərait yaradılaraq, onların sualları cavablandırıldı. Sorğunun nəticələri bir daha deməyə əsas verir ki, Qloballaşma dünyanın hər yerindəki ali təhsildə milli və institusional tərəfdaşlıqlara yeni bir ölçü gətirir. Böyük Britaniyanın ali təhsil sektorunda mövcud təcrübələr 207 ali təhsil müəssisəsindən ibarət olan Türkiyə ali təhsil sektoru üçün də prioritetdir.
Sonda British Council təşkilatının Türkiyə nümayəndəliyinin direktoru Ayşen Güven belə vebinarların davamlı olaraq təşkil olunacağını bildirdi.
Vebinarda Sumqayıt Dövlət Universitetdən Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Xəyalə Mürsəliyeva, Beynəlxalq əməkdaşlıq və əcnəbi tələbələr şöbəsinin əməkdaşı Natavan Quliyeva, Tədris Metodik Mərkəzin metodisti Sədaqət Fətullayeva, İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin əməkdaşı Murad Hüseynli iştirak etdilər.

Our employees participated in the webinar of the British Council Turkey
On February 3, the British Council in Turkey hosted the third meeting of the Webinar on Turkish Higher Education Issues series to discuss national and institutional higher education relations between Turkey and the United Kingdom. The subject of the webinar, which was organized to connect and share professional experience with colleagues from both Turkey and the UK, was "Strengthening the Anglo-Turkish Higher Education Partnership: Perspectives for the Future".
The moderator of the webinar was Ayshen Guven, Director of the British Council Turkey, and the speakers were Professor from the University of Surrey (UK) Rachel Brooks, Director of Global Education and Partnership at Istanbul Aydin University (Turkey) Ayshe Deniz Ozkan, Professor of Beykoz University (Turkey) Armagan Erdoghan, Director of the International Partnership Department of Coventry University (UK) Pete Richards made presentations on the topic.
The webinar included a survey on the establishment of close ties between the UK and Turkey in the field of higher education. After the participants answered the questionnaire, there was an exchange of views on the results. At the same time, during the webinar, conditions were created for interactive communication of the audience and their questions were answered. The results of the survey once again suggest that globalization is bringing a new dimension to national and institutional partnerships in higher education around the world. The existing experience in the UK higher education sector is also a priority for the Turkish higher education sector, which consists of 207 higher education institutions.
In conclusion, Ayshen Guven, Director of the British Council"s Turkey Office, said that such webinars would be organized on a regular basis.
From Sumgayit State University Khayala Mursaliyeva, a senior lecturer at the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Natavan Guliyeva, an employee of the International Cooperation and Foreign Students Department, Sadagat Fatullayeva, a methodologist at the Teaching Methodological Center, and Murad Huseynli, an employee of the Information Technology Center, took part in the webinar.