Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun rektoruna Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru diplomu təqdim edildi
Yerləşdirilmə tarixi : 12 Fevral 2021 12:55
SDU-nun rektoruna Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professoru diplomu təqdim edildi
Müstəqil Azərbaycan dövlətinin dünya ölkələri arasında nüfuzunun ildən-ilə yüksəlməsində, bütün sahələrdə çiçəklənib qüdrətli və tolerant bir respublika kimi tanınmasında elm və təhsilin böyük rolu vardır. Məhz buna görədir ki, prioritet sahə olan təhsilə dövlət qayğısı daim diqqət mərkəzində olmuşdur.Bu diqqət və qayğının nəticəsidir ki, bu gün SDU-da da inkişaf və fərqlilik göz önündədir. Aparılan yenidənqurma və abadlıq işləri universitetin görkəmini tamamilə dəyişmişdir. İndi Sumqayıt Dövlət Universiteti yalnız elm və təhsil müəssisəsi kimi deyil, həm də şəhərin zəka ocağı və mədəniyyət mərkəzi kimi öz fəaliyyətini bütün sahələrdə davam və inkişaf etdirir.
Əsaslı təmir işləri universitetin bütün tədris binalarında aparılmış, laboratoriyalar, tədris otaqları yeni cihaz və avadanlıqlarla təchiz olunmuşdur. Yaradılan tədris və elmi-tədqiqat laboratoriyaları, aparılan struktur dəyişiklikləri, beynəlxalq əlaqələrin ildən-ilə genişlənməsi və sair bütünlüklə universitetin yeniliklərlə dolu zəngin mənzərəsini əks etdirir.
Heç təsadüfi deyil ki, möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev Sumqayıt şəhərinin 70 illik yubileyi ilə əlaqədar imzaladığı Sərəncamda “Sumqayıt Dövlət Universiteti artıq respublikamızın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarındandır” qeyd etmişdir.
SDU-da təhsilin bütün pillələri, o cümlədən elmlər doktoru proqramı üzrə kadr hazırlığı aparılır. Qeyd etmək yerinə düşər ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət Heyətinin qərarına əsasən Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün 6 ixtisas üzrə təqdim olunan dissertasiyaların müdafiəsini keçirmək üçün 3 Dissertasiya Şurası yaradılmışdır.
Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən universitet bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli bir körpü rolunu oynayaraq, Xəzəryanı Dövlət Universitetləri və Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyalarının üzvü olmuşdur. Universitet Türkiyə, İran, ABŞ, Rusiya, İngiltərə, Almaniya, Avstriya, İsveç, Litva, Macarıstan, İspaniya, Polşa, Ukrayna, İsrail, Tacikistan, Qazaxıstan və s. ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə iki- və çoxtərəfli müqavilələr və beynəlxalq layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq həyata keçirir.
SDU-da elmin təhsilə, Avropa dəyərlərinə inteqrasiyası, tədris prosesinin qabaqcıl təcrübədən faydalanmaqla təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirilir. Universitet imza atdığı uğurlarla MDB məkanında, Türkiyədə, bir sıra Avropa ölkələrində fəaliyyət göstərən elm-təhsil mərkəzləri tərəfindən də qəbul olunaraq, təkcə maddi-texniki bazası ilə deyil, hazırladığı yüksəkixtisaslı mütəxəssislərlə də şöhrət qazanıb.
Sumqayıt Dövlət Universiteti bir neçə beynəlxalq layihələrdə tərəfdaş qismində işini uğurla davam etdirir. Bu uğurların nəticəsidir ki, 2015-ci ildə SDU ilə UDNTU arasında əməkdaşlıq müqaviləsi bağlanmışdır. Əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun olaraq, SDU-nun professor-müəllimləri, tələbələri dəfələrlə Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetində olmuş, elmi konfranslarda, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının Forumlarında, tələbə forumlarında iştirak etmişlər. Eyni zamanda UDNTU-nun əməkdaşları mütəmadi olaraq SDU-da təşkil olunan elmi konfranslarda iştirak etmiş, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri qarşılıqlı olaraq hər iki universitetin elmi jurnallarında nəşr olunmuşdur. Sumqayıt Dövlət Universiteti Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 14–21 iyul 2019-cu il tarixlərində “Odlar Yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinə yüksək səviyyədə ev sahibliyi etmişdir.
18 dekabr 2020-ci ildə Sumqayıt Dövlət Universiteti ilə Ufa Dövlət Neft Texniki Universiteti arasında Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının fəaliyyətinin 5 illiyinə həsr olunmuş telekörpü keçirildi. Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova “UDNTU-nun Fəxri professor” adı verildiyi elan olundu.
11.02.2021-ci il tarixində isə Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynova Ufa Dövlət Neft Texniki Universitetinin Fəxri professor diplomu və mantiyası təqdim edildi.
SDU-nun kollektivi adından universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovu “UDNTU-nun Fəxri professor” adına layiq görülməsi münasibətilə təbrik edirik!

THE RECTOR OF SSU AWARDED THE DIPLOMA OF HONORARY PROFESSOR OF UFA STATE OIL TECHNICAL UNIVERSITY
Science and education have a great role in the annual growth of the prestige of the independent Azerbaijani state among the countries of the world, in its recognition in all spheres as a powerful and tolerant republic. That is why the state care for education, which is a priority area, has always been in the center of attention.
As a result of this attention and care, development and difference are evident in SSU today. Reconstruction and landscaping work has completely changed the appearance of the university. Major repairs were carried out in all educational buildings of the university, laboratories, classrooms were equipped with new devices and equipment. The educational and research laboratories created, the structural changes carried out, the expansion of international relations from year to year and so on reflect the rich reputation of the university, which is full of innovations.
It is no coincidence that President Ilham Aliyev signed a decree on the occasion of the 70th anniversary of Sumgayit, noting that "Sumgayit State University is already one of the most prestigious universities in the country."
SSU conducts training at all levels of education, including the doctoral program. It should be noted that according to the decision of the Presidium of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, 3 Dissertation Councils were established at Sumgayit State University to defend dissertations in 6 specialties for the degree of Doctor of Philosophy.
Expanding its international relations year by year, the university has become a member of the Caspian State Universities and the Azerbaijan-Russia Association of Higher Education Institutions, playing an important role in the country"s integration into the world. SSU cooperates with higher education institutions of Turkey, Iran, USA, Russia, England, Germany, Austria, Sweden, Lithuania, Hungary, Spain, Poland, Ukraine, Israel, Tajikistan, Kazakhstan and others within the framework of bilateral and multilateral agreements and international projects.
A number of successful projects are being implemented at SSU in order to integrate science into education, European values, and to improve the teaching process using best practices. With its achievements, the university has been recognized by scientific and educational centers operating in the CIS, Turkey and a number of European countries, and is famous not only for its material and technical base, but also for its highly qualified specialists. Sumgayit State University successfully continues its work as a partner in several international projects. As a result of these successes, a cooperation agreement was signed between SSU and USOTU in 2015. In accordance with the cooperation agreement, the staff and students of SSU have repeatedly visited the Ufa State Oil Technical University, participated in scientific conferences, forums of the Association of Azerbaijani-Russian Universities, student forums. At the same time, employees of USOTU regularly participated in scientific conferences organized at SSU, the results of research work were published in the scientific journals of both universities. Sumgayit State University, with the support of the Ministry of Education, organized by the Association of Azerbaijani-Russian Universities, hosted a high-level summer school "Journey to the Land of Fire Azerbaijan" on July 14-21, 2019.
On December 18, 2020, a teleconference between Sumgayit State University and Ufa State Oil Technical University dedicated to the 5th anniversary of the Association of Azerbaijani-Russian Universities was held. By the decision of the Scientific Council of Ufa State Oil Technical University, it was announced that the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, was named Honorary Professor of USOTU.
On 11.02.2021, the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, was awarded the diploma and mantle of Honorary Professor of Ufa State Oil Technical University.
On behalf of the staff of SSU, we congratulate the rector of the university, Professor Elkhan Huseynov, on being awarded the title of Honorary Professor of USOTU.