Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-da “Ana dilimizi sevək və qoruyaq” mövzusunda onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Yerləşdirilmə tarixi : 20 Fevral 2021 19:31
SDU-da “Ana dilimizi sevək və qoruyaq” mövzusunda onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi
Fevralın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Ana dilimizi sevək və qoruyaq” mövzusunda onlayn formatda dəyirmi masa keçirildi.
Tədbirdə SDU-nun Filologiya fakültəsinin professor-müəllim heyəti, magistrant, doktorant və dissertanları, qonaq qismində isə AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar İmanov, ADPU-nun Müasir Azərbaycan dili kafedrasının müdiri professor Buludxan Xəlilov, Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru professor Sevinc Əliyeva, ADPU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı professor Mahirə Hüseynova, BDU-nun Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının müdiri professor İlhamə Hacıyeva, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının professoru Sədaqət Həsənova, BSU-nun Türkologiya kafedrasının dosenti Nuridə Novruzova, Azərbaycan dili kafedrasının professoru İkram Qasımov, Gəncə Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının professoru Yadigar Əliyev iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə SDU-nun Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru professor Ramazan Məmmədov açaraq, universitetin rektoru professor Elxan Hüseynovun salamlarını tədbir iştirakçılarına, qonaqlara çatdırdı və 21 Fevral-Beynəlxalq Ana Dili Gününün əhəmiyyətindən, ədəbi dil normalarının qorunmasının vacibliyindən danışdı, özünəməxsusluğu ilə seçilən Azərbaycan dilinin keçdiyi inkişaf yoluna nəzər yetirdi. Xatırlatdı ki, 21 fevral tarixinin Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd olunması 1999-cu ilin noyabrında Banqladeş səfirinin təşəbbüsü ilə BMT tərəfindən qəbul olunaraq təsdiqlənmişdir. Dünyada məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşən dillərin qorunması məqsədilə hər il keçirilən Beynəlxalq Ana Dili Günü hər kəsə öz doğma dilinin varlığını hiss etmək,onunla qürur duymaq, onu qorumaq, inkişaf etdirmək hüququ olduğunu bir daha xatırladır. Prorektor onu da qeyd etdi ki, bir çox dövlətlərdə olduğu kimi, respublikamızda da bu əlamətdar gün qeyd olunur. Sevindirici haldır ki, dilimizə qayğı göstərmək, onu qorumaq, təbliğ etmək kimi məsələlər ölkəmizdə təkcə bu gün aktuallaşdırılmır, müntəzəm olaraq həyata keçirilir. Bu istiqamətdə Ulu öndər Heydər Əliyev ardıcıl və məqsədyönlü dil siyasəti aparıb, Azərbaycan dilinin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətlər göstərib. Hazırda bu ənənələri dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirməkdədir.
Filologiya fakültəsinin dekanı dosent Sevinc Həmzəyeva çıxış edərək qeyd etdi ki, 21 fevralın Beynəlxalq Ana Dili Günü kimi qeyd edilməsinin əsas məqsədi Azərbaycan dilinin tarixi mərhələləri, rəngarəngliyi və bu dildə yaranmış əsərlər barədə tələbələrin məlumatını artırmaq, ana dilimizi gələcək nəsillərə ötümək üçün onlarda doğma dilimizə sevgi və hörmət hissini daha da artırmaqdan ibarətdir. Dekan onu da vurğuladı ki, ölkəmizdə Ana dilinin hərtərəfli inkişafı, işlək dilə çevrilməsi, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin dilin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir.
Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli çıxış edərək Beynəlxalq Ana Dili Gününün dünya ölkələri tərəfindən böyük təntənə ilə qeyd olunmasından, dilin ünsiyyət vasitəsi, millətin simasını səciyyələndirən əsas amillərdən, hər hansı bir xalqın varlığının təzahürü, onun milli sərvəti və qan yaddaşı olmasından danışdı. Bildirdi ki, Azərbaycan dili dünya dilləri arasında özünəməxsusluğu ilə seçilir və xalqımızın milli varlığını müəyyən edən başlıca amillərdəndir. Azərbaycan dili xalqımızın milli-mənəvi sərvəti olmaqla bərabər, eyni zamanda dövlət müstəqilliyimizin əsas amili, rəmzidir. Azərbaycan dilinin dövlət dili səviyyəsinə yüksəlməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri var. Bu gün də Azərbaycan dövləti milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına və dilimizin inkişafına qayğı ilə yanaşır.
Tədbirdə AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar İmanov “Ana dili mücadiləsi müstəqillik uğrunda mübarizənin tərkib hissəsi kimi”, BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri professor Cəlil Nağıyev “Ana dilimiz: mövcud durum və problemlər”, ADPU-nun Azərbaycan dili kafedrasının müdiri professor Buludxan Xəlilov “Azərbaycan dilinin tətbiqi məsələləri”, Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin direktoru professor Sevinc Əliyeva “Ana dilimizin saflığının qorunması və qarşıda duran vəzifələr”, BDU-nun Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasının müdiri professor İlhamə Hacıyeva “Dil siyasəti və əlifba məsələsi”, ADPU-nun Filologiya fakültəsinin dekanı professor Mahirə Hüseynova “Dilimiz ruhumuzun qidasıdır“, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı kafedrasının professoru Sədaqət Həsənova “Çağdaş Azərbaycan dilinin aktual problemləri”, BSU-nun Türkologiya kafedrasının dosenti Nuridə Novruzova “Bakı şəhərində Dövlət dilinin tətbiqi problemləri”, BSU-nun Azərbaycan dili kafedrasının professoru İkram Qasımov “Reklamların dili haqqında”, Gəncə Dövlət Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasının professoru Yadigar Əliyev “Azərbaycan dilində leksik-terminoloji yeniləşmədə Türkiyə türkcəsi sözlərinin iştirakı”, SDU-nun Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Günel Paşayeva “Sosial şəbəkələrin ana dilimizə təsiri”, baş müəllim Xəyalə Mürsəliyeva “Ana dilinin inkişafında müəllimin rolu” mövzularında çıxış etdilər. Natiqlər Azərbaycan dilinin saflığı və onun qorunması məsələsindən danışdılar, dövlətin uğurlu dil siyasəti apardığını vurğuladılar. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 1 noyabr 2018-ci il tarixli “Azərbaycan dilinin saflığının qorunması və dövlət dilindən istifadənin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Fərmanının dilimiz üçün əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdilər. Ana dilimizin saflığını qorumaq və onu dərindən öyrənməyin hər bir azərbaycanlı gəncin vətəndaşlıq borcu olduğunu qeyd etdilər.
Tədbirdə alimlər mövzu ilə əlaqədar yaranan sualları ətraflı cavablandırdılar və tədbirin təşkilinə görə SDU-nun rəhbərliyinə və professor-müəllim heyətinə minnətdarlıqlarını bildirdilər.

AN ONLINE ROUND TABLE ON "LET'S LOVE AND PROTECT OUR NATIVE LANGUAGE" WAS HELD AT SSU
On February 20, Sumgayit State University hosted an online round table on "Let"s love and protect our native language" dedicated to the International Mother Language Day at the initiative and organization of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods at the Faculty of Philology.
The event was attended by professors, masters, doctoral students and dissertators of the Faculty of Philology of SSU, as well as by Director of the Institute of Folklore of ANAS, academician Mukhtar Imanov, Head of the Department of Modern Azerbaijani Language of ASPU, Professor Buludkhan Khalilov, Director of the Monitoring Center under the State Language Commission, Professor Sevinj Aliyeva, Dean of the Faculty of Philology Professor Mahira Huseynova, Professor Ilhama Hajiyeva, Head of the Department of Azerbaijani Language and Speech Culture of BSU, Professor of the Department of Azerbaijani Language and Literature of Nakhchivan State University Sadagat Hasanova, Associate Professor of the Department of Turkology of BSU Nurida Novruzova, Professor of the Department of Azerbaijani Language Ikram Gasimov, Professor of the Department of Azerbaijani Language of Ganja State University Yadigar Aliyev.
Opening the event, SSU Vice-Rector for Science and Innovations Professor Ramazan Mammadov conveyed the greetings of the University Rector Professor Elkhan Huseynov to the participants and guests and spoke about the importance of February 21 - International Mother Language Day, the importance of preserving literary language norms. He recalled that the celebration of February 21 as "International Mother Language Day" was adopted by the UN in November 1999 at the initiative of the Ambassador of Bangladesh. The International Mother Language Day, held annually to protect endangered languages around the world, reminds everyone of the right to feel the existence of their native language, to be proud of it, to preserve and develop it.
The Vice-Rector also noted that, as in many countries, this significant day is marked in our country. It is gratifying that issues such as caring for, protecting and promoting our language are not only relevant in our country today, but are implemented on a regular basis. In this regard, the great leader Heydar Aliyev pursued a consistent and purposeful language policy and rendered unparalleled services in preserving the Azerbaijani language. At present, these traditions are successfully continued by President Ilham Aliyev.
Dean of the Faculty of Philology, Associate Professor Sevinj Hamzayeva noted that the main purpose of celebrating February 21 as International Mother Language Day is to increase students" knowledge about the historical stages, diversity and works of the Azerbaijani language, their love for our native language to pass it on to future generations. and to increase respect. The dean also stressed that the comprehensive development of the native language in our country, its transformation into a working language, finding a way into the system of international relations is the result of the thoughtful policy of our national leader Heydar Aliyev aimed at protecting the language.
Associate Professor Boyukkhanim Eminli, Head of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, spoke about the celebration of the International Mother Language Day solemnly by the countries of the world, about the means of communication of the language, the main factors that characterize the image of the nation, the manifestation of the existence of any nation, its national wealth and blood memory. She noted that the Azerbaijani language stands out among the world languages and is one of the main factors determining the national existence of our people. The Azerbaijani language is not only a national and spiritual treasure of our people, but also a key factor and symbol of our state independence. National leader Heydar Aliyev has played a historic role in raising the Azerbaijani language to the level of the state language. Today, the Azerbaijani state also cares for the protection of national and spiritual values and the development of our language.
Afterwards the speakers delivered speech: Director of the Institute of Folklore of ANAS, academician Mukhtar Imanov "Mother tongue struggle as a part of the struggle for independence", head of the department of world literature of BSU professor Jalil Nagiyev "Our native language: current situation and problems", head of the department of Azerbaijani language of ASPU Professor Buludkhan Khalilov "Issues of application of the Azerbaijani language", Professor Sevinj Aliyeva, Director of the Monitoring Center under the State Language Commission, "Protection of the purity of our native language and the tasks ahead", Professor Ilhama Hajiyeva, Head of the Department of Azerbaijani Language and Speech Culture of BSU, "Language Policy and Alphabet", Dean of the Faculty of Philology, ASPU, Professor Mahira Huseynova "Our language is the food of our soul", Professor of the Department of Azerbaijani Language and Literature of Nakhchivan State University Sadagat Hasanova "Actual problems of the modern Azerbaijani language", Associate Professor of Turkology Nurida Novruzova "Problems of application of the state language in Baku", Department of Azerbaijani language of BSU Professor Ikram Gasimov "On the language of advertising", Professor of the Azerbaijani language department of Ganja State University Yadigar Aliyev "Participation of Turkish words in lexical-terminological renewal in the Azerbaijani language", Gunel Pashayeva, associate professor of the Azerbaijani language and its teaching methods department of SSU "The impact of social networks on our native language", senior teacher Khayala Mursaliyeva "The role of the teacher in the development of the native language".
The speakers spoke about the purity of the Azerbaijani language and its protection, emphasizing that the state pursues a successful language policy. They praised the importance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated November 1, 2018 "On measures to protect the purity of the Azerbaijani language and further improve the use of the state language". They noted that it is the civic duty of every Azerbaijani youth to preserve the purity of our native language and learn it deeply.
At the event, the scientists answered questions related to the topic in detail and thanked the leadership and staff of SSU for organizing the event.