Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi
Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri olan Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı onlayn formatda silsilə tədbirlər keçirilir.
Universitetin bütün fakültələrində ilk dərslər Xocalı faciəsinə, soyqırım qurbanlarının xatirəsinə həsr edilib. Dərslərdə müəllimlər Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətləri haqqında məlumat veriblər.
Fevralın 24-də Kimya və biologiya fakültəsində Xocalı soyqırımına həsr olunmuş onlayn formatda tədbir keçirildi.
Tədbir Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı.
Fakültənin dekanı dosent Mahal Muradov çıxış edərək Xocalı soyqırımını ötən əsrin ən dəhşətli faciəsi adlandırdı. Qeyd etdi ki, ermənilərin bu qədim türk torpağında törətdikləri vəhşiliklər qeyri-insani və müharibə qanunlarına sığmayan cinayətdir. Dinc şəhər sakinləri qəddarcasına qətlə yetirildi. Azərbaycan xalqı 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqırımı siyasətinə məruz qalmışdır. Azərbaycan xalqı tarixi torpaqlarından qovulmuş, qaçqına, məcburi köçkünə çevrilmiş və bütün bunlar ermənilər tərəfindən kütləvi qırğınlarla müşayiət olunmuşdur. Belə terror aktlarının ən dəhşətlisi Xocalıda baş verən soyqırımı hadisəsi idi. Ermənilər bu mənzərəni yaratmaqla Azərbaycan xalqının gözünü qorxutmaq, Qarabağın taleyini öz xeyirlərinə həll etmək istəyirdilər. Lakin 2020-ci il 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi nəticəsində Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin müdrik siyasəti və müzəffər ordumuzun rəşadəti nəticəsində tarixi qələbə qazandıq və 30 ildir düşmən tapdağı altında olan dədə-baba yurdumuzu yenidən azad etdik. Ümumiyyətlə, biz mənfur düşmənin törətdiyi faciələri, soyqırımları, vandallıqları da unutmayacağıq. 26 fevral tarixində mənfur düşmənin Xocalıda törətdiyi soyqırımı da bizim qan yaddaşımızdır.
Dekan müavini dosent Sabir Əkbərov, Kimya və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Musa Mustafayev çıxış edərək bildirdilər ki, 1988-ci ildən başlamış Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi dövründə ən müdhiş və faciəli, tarixdə analoqu çox az olan hadisələrdən biri Xocalıda baş vermiş soyqırımıdır. Xocalı faciəsi XX əsrin ən dəhşətli və ən qəddarcasına törədilmiş Xatın, Xirosima faciələri ilə bir sırada durur. Belə ki, bir gecənin içində qədim Xocalı şəhəri yerlə-yeksan edilmişdir. Soyuq, qarlı fevral gecəsində yüzlərlə soydaşımız əsir düşmüş, girov götürülmüşdür. Ulu öndər Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra bu qanlı faciəyə ilk dəfə olaraq hüquqi-siyasi qiymət verilib. Bu gün Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdikləri cinayətlər, o cümlədən Xocalı faciəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun soyqırımı kimi tanınması istiqamətində məqsədyönlü və ardıcıl iş aparılır. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış "Xocalıya ədalət!" beynəlxalq kampaniyası bu istiqamətdə çox uğurlu təbliğat aparır və artıq dünyanın əksər ölkələrində Xocalı faciəsi qurbanlarının anım mərasimləri qeyd olunur.
Tədbirdə 319-cu qrup tələbəsi Kənan Namazov “Xocalı həqiqətləri”, 328-ci qrup tələbəsi Şəfa İsayeva “Xocalıya ədalət!” kompaniyası” mövzularında çıxış etdilər. 327-ci qrup tələbəsi İnci Məmmədovanın ifasında “Xocalı”, 317-ci qrup tələbəsi Elnarə Mehdizadənin ifasında “Ağlama, bəsdir” şeirləri səsləndirildi.

AN ONLINE EVENT DEDICATED TO THE KHOJALY GENOCIDE HELD AT THE FACULTY OF CHEMISTRY AND BIOLOGY
The first lessons in all faculties of the university were dedicated to the Khojaly tragedy and the memory of the victims of the genocide. During the lessons, teachers told about the horrors of the tragedy committed against the residents of Khojaly with the participation of the Armenian armed forces and the 366th motorized infantry regiment of the Soviet army.
An online event dedicated to the Khojaly genocide was held at the Faculty of Chemistry and Biology on February 24.
The event began with a minute of silence in memory of the Khojaly victims.
The dean of the faculty, associate professor Mahal Muradov, called the Khojaly genocide the worst tragedy of the last century. He noted that the atrocities committed by Armenians in this ancient Turkic land are neither humane nor a crime incompatible with the laws of war. Civilians were brutally murdered. For 200 years, the people of Azerbaijan have been subjected to the policy of ethnic cleansing and genocide by Armenian nationalists. The people of Azerbaijan were expelled from their historical lands, became refugees and internally displaced persons, and all this was accompanied by massacres by Armenians. The most horrific of such terrorist acts was the Khojaly genocide. By creating this picture, the Armenians wanted to frighten the eyes of the Azerbaijani people and decide the fate of Karabakh in their favor. However, as a result of the 44-day Patriotic War of 2020, we won a historic victory as a result of the wise policy of our Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the bravery of our victorious army, and re-liberated our ancestral land that had been under enemy occupation for 30 years. In general, we will not forget the tragedies, genocides and vandalism committed by the hated enemy. It is our blood memory in the Khojaly genocide committed by the hated enemy on February 26. Deputy Dean, Associate Professor Sabir Akbarov, Head of the Department of Chemistry and its Teaching Methods, Associate Professor Musa Mustafayev said that one of the most terrible and tragic events in the history of the Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh since 1988 took place in Khojaly. The Khojaly tragedy is one of the most horrific and brutal tragedies of the 20th century. Today, under the leadership of President Ilham Aliyev, purposeful and consistent work is being done to inform the world community about the crimes committed by Armenian nationalists against our people, including the Khojaly tragedy, and to recognize it as genocide. The international campaign "Justice for Khojaly!" created on the initiative of Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, is very successful in this direction, and the commemoration of the victims of the Khojaly tragedy is already being marked in most countries around the world.
Kanan Namazov, a student of group 319, spoke on "Khojaly realities" and Shafa Isayeva, a student of group 328, spoke on "Justice for Khojaly campaign".
Poems "Khojaly" performed by student of group 327 Inji Mammadova, "Crying is enough" performed by student of group 317 Elnara Mehdizade.