Əsas səhifə | Xəbərlər | Xocalı Soyqırımını Unutmadıq! Unutmarıq!
Sumqayıt Dövlət Universitetində Azərbaycan xalqının başına gətirilən ən dəhşətli faciələrdən biri olan Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı onlayn formatda silsilə tədbirlər keçirilir.
Universitetin bütün fakültələrində ilk dərslər Xocalı faciəsinə, soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilib. Dərslərdə müəllimlər Xocalı sakinlərinə qarşı erməni silahlı birləşmələrinin və sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə törədilən faciənin dəhşətləri haqqında məlumat veriblər.
Fevralın 24-də SDU-nun Mühəndislik fakültəsində “Xocalı soyqırımını unutmadıq! Unutmarıq” adlı onlayn formatda tədbir keçirildi. Tədbir Xocalı qurbanlarının əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı və faciəni əks etirən video-çarx nümaiş etdirildi.
Tədbiri fakültə dekanı dosent Ulduz Ağayev açaraq bildirdi ki, hər kəsin ürək ağrısı ilə müşahidə etdiyi bu videoçarxa baxdıqca erməni millətçi-şovinistlərinin dinc əhaliyə etdiyi ən qorxunc terror aktını gördük. Məhz bu Azərbaycan xalqının 200 il ərzində erməni millətçi-şovinistlərinin davamlı olaraq etnik təmizləmə, soyqrımı siyasətinə məruz qalmasını göstərir. Ümummilli lider Heydər Əliyev Xocalı soyqırmının on illiyi münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciətində demişdir: "Bu amansız və qəddar soyqırımı aktı insanlıq tarixinə ən qorxulu kütləvi terror aktlarından biri kimi daxil oldu". Ulu öndərin təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikasının Milli məclisində ilk dəfə bu məsələyə siyasi qiymət verildi. Bunun nəticəsidir ki, hər il faciənin ildönümü istər respublikada, istərsə də onun hüdudlarından kənarda geniş qeyd olunur, dünya ictimaiyyətinə ermənilərin əsl simaları göstərilir.
Tələbə Gənclər Təşkilatənın fakültə üzrə sədri Kazımova Şəfiqə erməni terrorçularının və Müstəqil Dövlətlər birliyinə məxsus 366-cı motoatıcı alayın hərbiçilərininin iştirakı ilə dinc əhaliyə edilən soyqırımı mövzusunda çıxış edərək tədbir iştitakçılarına geniş məlumat verdi.
625 saylı qrupun tələbəsi Qüdrət Ağazadə yazıçı-jurnalist David Verdiyanın “Xaç uğrunda” kitabında, yazıçı-şair Zori Balayanın "Ruhumuzun dirçəlişi" adlı kitabında qeyd edilən erməni faşizminin Azərbaycana qarşı törətdiyi amansız cinayətlərdən söhbət açdı. 639 saylı qrupun tələbəsi Məhbubə Məmmədova “Ay bəlalı Xocalı “ şeirini səsləndirdi.
Sonda dekan Ulduz Ağayev onuda qeyd etdi ki, xalqımız Xocalı Soyqırımını və digər faciələri heç bir zaman unutmayacaq. Bu gün fəxrlə deyə bilərik ki, Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusu canı-qanı bahasına Ermənistan Ordusunun məğlubedilməzliyi barədə illərdir formalaşdırılmış mifi 44 günə dağıtdı, bütün qüvvələri Azərbaycan xalqının iradəsi ilə hesablaşmağa vadar etdi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Bu qələbə azərbaycanlılar haqqında məğlub xalq sindromunu sındırdı, xalqın inamını özünə qaytardı. Bütün dünya gördü ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt məğlubiyyətlə barışmayacaq və gec-tez öz amalına qovuşacaqdır. Azərbaycan xalqı bundan sonra da öz liderinə böyük etimad göstərərək təmkin nümayiş etdirəcək, hərbi qələbəni siyasi qələbə kimi möhkəmlədirəcək, yumruq kimi Azərbaycan Prezidentinin ətrafında birləşəcək.

Home | News | WE HAVE NOT FORGOTTEN, WILL NOT FORGET THE KHOJALY GENOCIDE!
The first lessons in all faculties of the university were dedicated to the Khojaly tragedy and the memory of the victims of the genocide. During the classes, teachers told about the horrors of the tragedy committed against the residents of Khojaly with the participation of the Armenian armed forces and the 366th motorized infantry regiment of the Soviet army.
On February 24, at the Faculty of Engineering of SSU, the event entitled “We have not forgotten, will not forget the Khojaly genocide!” was held in online format.
The event began with a minute of silence in memory of the Khojaly victims, and a video reflecting the tragedy was shown.
Opening the event, the dean of the faculty, associate professor Ulduz Aghayev, said that while watching this video, which everyone watched with heartache, we saw the most horrific terrorist act committed by Armenian nationalists and chauvinists against the civilian population. This shows that the Azerbaijani people have been subjected to the policy of ethnic cleansing and genocide by Armenian nationalists for 200 years. In his address to the people of Azerbaijan on the occasion of the tenth anniversary of the Khojaly genocide, national leader Heydar Aliyev said: "This ruthless and cruel act of genocide has entered the history of mankind as one of the most horrific acts of mass terror." At the initiative of the Great Leader, the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan for the first time gave a political assessment to this issue. As a result, every year the anniversary of the tragedy is widely marked both in the country and abroad, and the real faces of Armenians are shown to the world community.
Kazimova Shafiga, chairwoman of the Student Youth Organization, spoke about the genocide committed against the civilian population with the participation of Armenian terrorists and soldiers of the 366th Motorized Rifle Regiment of the Soviet army.
Gudrat Agazadeh, a student of group 625, spoke about the brutal crimes committed by Armenian fascism against Azerbaijan in the book "For the Cross" by writer-journalist David Verdiyan and in the book "Revival of our spirit" by writer-poet Zori Balayan. Mahbuba Mammadova, a student of group 639, recited the poem "Troubled Khojaly".
In conclusion, Dean Ulduz Aghayev noted that our people will never forget the Khojaly genocide and other tragedies. Today we can proudly say that under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army has dispelled the long-standing myth of the invincibility of the Armenian Army for 44 days, forced all forces to reckon with the will of the Azerbaijani people. This victory broke the defeated people's syndrome about Azerbaijanis and restored the people's trust. The whole world has seen that the people of Azerbaijan will never reconcile with defeat and will sooner or later achieve their goal. The people of Azerbaijan will continue to show great confidence in their leader, show restraint, strengthen the military victory as a political victory, and unite around the President of Azerbaijan as a fist.