Əsas səhifə | Xəbərlər | SDU-nun professoru Rusiya universitetində mühazirə oxudu
Beynəlxalq əlaqələrini ildən-ilə genişləndirən Sumqayıt Dövlət Universiteti bu gün ölkəmizin dünyaya inteqrasiyasında önəmli rol oynayır. Universitet Türkiyə, İran, ABŞ, Rusiya, İngiltərə, Almaniya, Avstriya, İsveç, Litva, Macarıstan, İspaniya, Polşa, Ukrayna, İsrail, Tacikistan, Qazaxıstan və s. ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə iki və çoxtərəfli müqavilələr və beynəlxalq layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq həyata keçirir. Xəzəryanı Dövlət Universitetləri Assosiasiyasının üzvü, Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının həmsədridir.
Bu uğurlar fonunda fevralın 24-də Kimya və biologiya fakültəsinin Neft kimyası və kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri professor Əkbər Ağayev Rusiya Federasiyası Şimali Qafqaz Federal Universitetinin Texnologiya İnstitutunun Kimya texnologiyası ixtisası üzrə təhsil alan III kurs tələbələrinə “Katalitik proseslər” mövzusunda onlayn mühazirə oxudu. Professorun ümumi kimya texnologiyası fənninin bir fəsli olan, elm və texnikanın bu sahədə son və müasir nailiyyətlərini özündə cəmləşdirən mühazirəsi tələbələrin böyük marağına səbəb oldu.
Sonda Kimya texnologiyası və kimya istehsalının maşın və aparatları kafedrasının müdiri dosent Pavlenko Yelena Nikolayevna maraqlı mühazirə üçün professor Əkbər Ağayevə ali məktəbin rəhbərliyi və tələbələr adından minnətdarlığını bildirdi. Qeyd etdi ki, Rusiya–Azərbaycan Ali Təhsil Müəssisələri Assosiasiyasının üzvi olan RF ŞQFU-nun tələbələri bu gün də Rusiya–Azərbaycan Universitetləri Assosiasiyasının təşəbbüsü və Azərbaycan Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə SDU-də keçirilmiş “Odlar yurdu Azərbaycana səyahət” adlı Yay məktəbinin xoş təssüratları ilə yaşayır, ali məktəblər arasında təhsil və elm sahəsində nəzərdə tutulmuş birgə layihələr çərçivəsində tədbirlərdə, hər iki universitetdə təşkil olunmuş beynəlxalq elmi konfranslarda tələbələr, magistrantlarər, dissertantlar, professor və müəllimlər qarşılıqlı olaraq aktiv iştirak edirlər.
Onlayn formatda keçirilən tədbirdə əlaqələrin gələcəkdə daha da genişləndirilməsi, digər sahələrdə də məharət dərslərinin davam etdirilməsininin vacibliyi vurğulandı.

Home | News | THE PROFESSOR OF SSU READ A LECTURE AT THE RUSSIAN UNIVERSITY
Today, Sumgayit State University, which expands its international relations year by year, plays an important role in the integration of our country into the world. The university cooperates with higher education institutions of Turkey, Iran, USA, Russia, England, Germany, Austria, Sweden, Lithuania, Hungary, Spain, Poland, Ukraine, Israel, Tajikistan, Kazakhstan within the framework of bilateral and multilateral agreements and international projects. It is a member of the Association of Caspian State Universities.
Against this background, on February 24, Professor Akbar Aghayev, Head of the Department of Petrochemistry and Chemical Engineering, Faculty of Chemistry and Biology, gave an online lecture on "Catalytic Processes" to third-year students majoring in chemical technology at the Institute of Technology of the North Caucasus Federal University. The lecture of the professor, which is a chapter of general chemical technology, combining the latest and modern achievements of science and technology in this field, caused great interest among students.
At the end, the head of the Department of Chemical Technology and Machines of Chemical Production, Associate Professor Pavlenko Yelena Nikolayevna thanked Professor Akbar Aghayev on behalf of the university administration and students for an interesting lecture. She noted that the students of the University, which is a member of the Azerbaijan-Russia Association of Higher Education Institutions, still live with the good impressions of the Summer School "Travel to Land of Fire Azerbaijan" held at SSU at the initiative of the Russian-Azerbaijani University Association and the Ministry of Education. The students, masters, dissertators, professors and teachers actively participate in events within the framework of joint projects between universities in the field of education and science, in international scientific conferences organized at both universities.
The event, held online, stressed the importance of further expanding ties and continuing classes in other areas.