Əməkdaşlarımız British Council təşkilatının növbəti vebinarında iştirak etdilər
Fevralın 24-də İngiltərənin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən British Council təşkilatının növbəti onlayn vebinarı keçirildi.Vebinar “Pandemiya dövründə tələbələr üçün necə maraqlı və asan təhsil mühiti təşkil edə bilərik?” mövzusuna həsr edildi. Vebinarda Avropa ali təhsil müəssisələrinin Keyfiyyət Təminatı Agentliyi üzə mütəxəssisləri məruzə ilə çıxış etdilər.
Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin mütəxəssisi Piers Wall “Ali təhsilə səyahət” mövzusunda çıxış etdi və ali təhsil pilləsində tələbə səyahətinin 4 əsas mərhələdən ibarət olduğunu qeyd etdi: 1. Ali təhsilə qəbul olan tələbədə özünəəminlik formalaşdırma, motivasiya mərhələsi; 2. Bəyənilmə və oxumağa hazırlaşma mərhələsi; 3. Səyahət imkanlarının məhdudlaşması mərhələsi; 4. Ali təhsili bitirmə və işə düzəlmə mərhələsi.
Vebinarda tələbənin xaricdə işləmə qabiliyyəti, özünüinkişaf, ona təsir edən faktorlar, öz gələcəyini qurmaq, tələbənin digər tələbələrə təsiri kimi məsələlər haqqında ətraflı məlumat verildi.
Daha sonra Exeter Universitetinin (İngiltərə) doktoru Dawn Less çıxışında universitetlər arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində görülən işlərin tələbəyə təsiri, bu istiqamətdə əməkdaşların rolu və gələcək işlərin düzgün təşkili haqqında mülahizələr səsləndirdi.
İngiltərə Universiteti Tərəfdaşlıq meneceri Kate Croucher “Qlobal liderlik və istedadlı məzunların işə cəlb edilməsi” mövzusunda çıxış etdi. O, qeyd etdi ki, ali təhsil pilləsini bitirmiş şəxs işə götürülür, iş dəqiqliklə ona öyrədilir, bu şəxs karyera qurur və onun yeri vakansiyaya çevrilir. Beləliklə, insan üzərində investisiya fəaliyyəti icra edilir. İnvestisiya fəaliyyəti investorların investisiya qoyuluşu və onun həyata keçirilməsi ilə əlaqədar bütün hərəkətlərinin məcmusudur.
Vebinarda Sumqayıt Dövlət Universitetinin əməkdaşları: Filologiya fakültəsində kabinet müdiri Samirə Rzayeva, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Xəyalə Mürsəliyeva, İTM mütəxəssisi Anar Dünyamalıyev iştirak etdilər.

SSU EMPLOYEES TOOK PART IN THE NEXT BRITISH COUNCIL WEBINAR
The next online seminar of the British Council in Azerbaijan was held on 24 February. Webinar "How to create an interesting and easy learning environment for students during a pandemic?" was devoted to this topic.
Experts from the European Agency for Quality Assurance in Higher Education made a presentation at the webinar.
Pierce Wall, Quality Assurance Agency expert, spoke about the "Journey to Higher Education" and noted that the student journey to tertiary institutions consists of 4 main stages: 1. Formation of self-confidence, motivation stage in a student admitted to higher education; 2. Approval and preparation for reading; 3. The stage of limiting travel opportunities; 4. The stage of graduating from higher education and getting a job.
The webinar provided detailed information on the student's ability to work abroad, self-development, the factors that affect him, building his own future, the impact of the student on other students.
Then, Dr. Dawn Less from the University of Exeter (England) spoke about the impact of the work done to develop cooperation between universities on students, the role of staff in this direction and the proper organization of future work.
Kate Croucher, Partnership Manager, University of England, spoke on “Global Leadership and Recruitment of Talented Alumni”. She noted that a person who has graduated from higher education is hired, the job is taught to him accurately, this person builds a career and his place becomes a vacancy. Thus, investment activity is carried out on people. Investment activity is the sum of all actions of investors related to investment and its implementation.
Employees of Sumgayit State University - Samira Rzayeva, Head of the Cabinet of the Faculty of Philology, Khayala Mursaliyeva, Senior Lecturer of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Specialist of ITC Anar Dunyamaliyev took part in the webinar.