SDU-nun Heydər Əliyev məktəbinin “Ulu Öndər Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələsi  keçirildi
Martın 3-də Sumqayıt Dövlət Universitetinin Heydər Əliyev məktəbinin “Ulu Öndər Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti” mövzusunda onlayn formatda növbəti məşğələsi keçirildi.
Tədbirdə Millət vəkili, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ailə, Qadın və Uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, universitetin və SDU-nun nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin pofessor-müəllim və tələbə heyətinin bir qrupu iştirak etdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan rektor professor Elxan Hüseynov qonaqları və iştirakçıları salamladı, Hicran xanım Hüseynovanı görməkdən məmnunluğunu ifadə etdi və qarşıdan gələn 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün xanımları təbrik etdi, qadınlara göstərilən dövlət qayğısından, onların cəmiyyətimizdə tutduqları yüksək mövqedən bəhs etdi. Bildirdi ki, dövlətimizin diqqət və qayğısı sayəsində cəmiyyətin ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak edən qadınlarımızın Azərbaycan cəmiyyətində rolu böyükdür. Respublikamızda ailə, qadın və uşaq problemlərinin dövlət siyasətinin prioritet istiqaməti olduğunu bildirən rektor qeyd etdi ki, bu gün təhsil, səhiyyə, mədəniyyət sahələrində çalışanların əksəriyyətini xanımlarımız təşkil edir. Artıq cəmiyyətdə elə bir aparıcı sahə yoxdur ki, qadınlarımız orada təmsil olunmasınlar. Bu, Ulu öndər Heydər Əliyev siyasətinin tərkib hissəsidir. İndi Azərbaycan qadınlarının səsi dünyanın hər yerindən eşidilir. Biz bunu Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında daha aydın görürük. Bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva bütün dünyaya sübut edir ki, Azərbaycan qadını həm gözəl ana, həm də fəal ictimai xadim ola bilər. Onun Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri kimi təhsilimizin, mədəniyyətimizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub-saxlanılmasında misilsiz xidmətləri var. Mehriban Əliyeva istər ölkəmizdə, istərsə də vətəndən uzaqlarda öz işi, bacarığı və əvəzsiz keyfiyyətləri ilə Azərbaycan xanımlarını ən yüksək səviyyədə təmsil edir.
Rektor ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin Azərbaycan qadınına həmişə yüksək qiymət verdiyini, hazırda bu siyasətin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, onların fədakar əməyinin yüksək qiymətləndirildiyini, müxtəlif sahələrdə çalışan qadınlara fəxri adların, fərdi təqaüdlərin verildiyini, onların orden və medallarla təltif olunduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, ölkəmizdə gender siyasətinin gücləndirilməsi, qadınların cəmiyyətdə rolunun yüksəldilməsi üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir.
Rektor Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın da Azərbaycanın tanıdılması, xüsusilə də Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində geniş və məqsədyönlü fəaliyyət göstərdiyini qeyd etdi. Bildirdi ki, onun təşəbbüsü ilə keçirilən tədbirlər həm də Azərbaycan gənclərinin potensialından xəbər verir.
Millət vəkili, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ailə, Qadın və Uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova rektor professor Elxan Hüseynovu və kollektivi salamladı, tədbirə dəvət olunduğuna görə dərin təşəkkürünü bildirdi və “Ulu Öndər Heydər Əliyev və dövlət qadın siyasəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Komitə sədri son illər sürətli inkişafı ilə beynəlxalq aləmdə seçilən Azərbaycanda hər sahədə olduğu kimi, qadın siyasətində də qazanılan uğurlar barəsində danışdı və əsası ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və Prezident cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi dövlət qadın siyasətinin əsas istiqamətlər, qazanılan uğurlar, ölkəmizdə qadınların siyasi, iqtisadi, humanitar, elmi və digər sahələrdə əldə etdikləri böyük nailiyyətlər haqqında məlumat verdi. Hicran xanım Hüseynova həmçinin dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanlarında qadınlarımızın iştirakçılığının artdığını diqqətə çatdırdı.
Qeyd etdi ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın çoxşaxəli və səmərəli fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan qadınlarının ölkənin ictimai-siyasi həyatında aktiv iştirakına marağı artmışdır. Hicran xanım Hüseynova Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında bütün xanımları 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik etdi.
İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dosenti, iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Hümbətəliyeva “Heydər Əliyev hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın iqtisadi inkişafında Azərbaycan qadınının rolu”, Azərbaycan dili və onun tədrisi metodikası kafedrasının müdiri dosent Böyükxanım Eminli “Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycan qadın siyasətçilərinin rolu”, Tarix və onun tədrisi metodikası kafedrasının baş müəllimi Aytən Əsədova “Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın dövlət idarəçiliyində fəaliyyəti”, Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Nəzrin Adıgözəlzadə “Leyla Əliyevanın timsalında Azərbaycan gəncliyinin Qarabağ həqiqətlərinin Dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işində uğurları”, Sumqayıt Dövlət Universitetinin nəzdində Sumqayıt Dövlət Texniki Kollecinin I kurs tələbəsi Elnarə Məcidova “Azərbaycan qadını dövlətçilik tarixində!” mövzularında çıxış edərək, Azərbaycan qadınlarını 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik etdilər. Bildirdilər ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdışından sonra qadınların ölkəmizin ictimai-siyasi, mədəni həyatında daha fəal iştirakına geniş yer verildi. Bunun nəticəsində də qadınların dövlət quruculuğu işlərinə cəlbolunma sayı artdı. Ümummilli liderin bu siyasəti Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov, Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı professor Adil Baxşəliyev çıxış edərək 8 Mart –Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir iştirakçılarını və onların simasında bütün qadınları təbrik etdilər, müstəqil Azərbaycan dövlətinin həyatın bütün sahələrində uğurlu fəaliyyət göstərən, cəmiyyət quruculuğuna öz dəyərli töhfələrini verən qadınlarımızın əməyini yüksək qiymətləndirdilər.
Sonda rektor professor Elxan Hüseynov bildirdi ki, universitetin bir qrup qadın əməkdaşları səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə və 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə fəxri fərmanla təltif edilmişlər

Home | News | THE NEXT SESSION OF SSU HEYDAR ALIYEV SCHOOL ON "GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV AND STATE WOMEN'S POLICY" HELD IN ONLINE FORMAT
Yerləşdirilmə tarixi : 03 March 2021 16:01
THE NEXT SESSION OF SSU HEYDAR ALIYEV SCHOOL ON "GREAT LEADER HEYDAR ALIYEV AND STATE WOMEN'S POLICY" HELD IN ONLINE FORMAT
On March 3, the Heydar Aliyev School of Sumgayit State University hosted the next online session on "Great Leader Heydar Aliyev and State Women"s Policy".
The event was attended by MP, Chairman of the Committee on Family, Women and Children of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Hijran Huseynova, a group of professors and students of Sumgayit State Technical College and SSU.
Opening the event, Rector Professor Elkhan Huseynov greeted the guests and participants, expressed his pleasure to see Ms. Hijran Huseynova and congratulated all women on the upcoming March 8 - International Women"s Day, spoke about the state care for women and their high position in our society. He noted that due to the attention and care of our state, the role of our women in the Azerbaijani society, who actively participate in the socio-political life of society, is great. Noting that the problems of family, women and children are a priority of state policy in our country, the rector noted that today the majority of people working in the fields of education, health and culture are women. There is no longer a leading field in society where our women are not represented. This is an integral part of the policy of the great leader Heydar Aliyev. Today, First Vice President Mehriban Aliyeva proves to the whole world that an Azerbaijani woman can be both a beautiful mother and an active public figure. As the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO, she has rendered unparalleled services in the development of our education, culture, preservation of our national and spiritual values. Mehriban Aliyeva represents Azerbaijani women at the highest level with her work, skills and invaluable qualities both in our country and abroad.
Rector noted that National Leader Heydar Aliyev has always praised Azerbaijani women, this policy is successfully pursued by President Ilham Aliyev, their selfless work is highly valued, women working in various fields are awarded honorary titles, individual scholarships, orders and medals. Rector noted that Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva also worked extensively and purposefully to promote Azerbaijan, especially to convey the truth about Karabakh to the world. He said that the events held on her initiative also show the potential of Azerbaijani youth.
MP, Chairman of the Committee on Family, Women and Children of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan Hijran Huseynova greeted Rector Professor Elkhan Huseynov and his staff, thanked them for the invitation to the event and made a report on "Great Leader Heydar Aliyev and state women"s policy." The chairman of the committee spoke about the achievements in women"s politics, as well as in all spheres in Azerbaijan, which has been distinguished in the international arena for its rapid development in recent years. She noted that as a result of the multifaceted and fruitful activities of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, the interest of Azerbaijani women in the active participation in the socio-political life of the country has increased. Mrs. Hijran Huseynova, on behalf of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, congratulated all women on March 8 - International Women"s Day.
Afterwards the speakers made speech: Associate Professor of the Faculty of Economics and Management, Doctor of Philosophy in Economics Saadat Humbataliyeva on "The role of Azerbaijani women in the economic development of Azerbaijan during the rule of Heydar Aliyev", Boyukkhanim Eminli, Head of the Department of Azerbaijani Language and its Teaching Methods, Associate Professor, PhD in Philology on “The role of Azerbaijani women politicians during the rule of President Ilham Aliyev” , 4th year student of the Faculty of Philology Nazrin Adigozalzadeh "Successes of the Azerbaijani youth in conveying the truth about Karabakh to the world community through the example of Leyla Aliyeva", Ayten Asadova, Senior Lecturer of the Department of History and its Teaching Methods on “Activity of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva in State Administration”, Elnara Majidova, a first-year student of Sumgayit State Technical College at Sumgayit State University on “Azerbaijani woman in the history of statehood!”.
Vice-Rector for Science and Innovations, Professor Ramazan Mammadov, Dean of the Faculty of History and Geography, Professor Adil Bakhshaliyev congratulated the participants and all women on the occasion of March 8 - International Women"s Day. They appreciated the work of our women who made valuable contributions.
In conclusion, the rector, Professor Elkhan Huseynov, said that a group of women employees of the university were awarded honorary diplomas for their fruitful scientific and pedagogical activities and on the occasion of March 8 - International Women"s Day.