SDU-nun nümayəndələri Novruz bayramı münasibəti ilə şəhid ailəsini ziyarət etdilər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin şəhid ailələrinə və müharibə veteranlarına göstərdiyi yüksək qayğının təzahürüdür ki, hər yerdə bu istiqamətdə müəyyən işlər həyata keçirilir. Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru professor Elxan Hüseynovun rəhbərliyi ilə universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti vaxtaşırı olaraq şəhid ailələrini ziyarət edir, ailələrə hörmət və ehtiram göstərilir. Martın 16-da SDU-nun Humanitar məsələlər üzrə prorektoru dosent Ramiz Hüseynov, Azad Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin rəhbəri dosent Elmar Xəlilov və bir qrup gənc torpaqlarımızın işğaldan azad olunması uğrunda döyüşlərdə şücaət göstərərək qəhrəmancasına şəhid olan kapitan Kamran Vaqif oğlu İsmayılovun ailəsini Novruz bayramı münasibəti ilə ziyarət etdilər, ailə üzvlərinə bayram sovqatı təqdim etdilər və ailənin qayğıları ilə maraqlandılar.
Bütün şəhidlərimizə Allahdan rəhmət diləyən prorektor dosent Ramiz Hüseynov qeyd etdi ki, şəhid ailələrinin və müharibə əlillərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi və rifah halının yaxşılaşdırılması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biridir. 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız qələbəyə görə Azərbaycan xalqı Ali Baş Komandan, Prezident cənab İlham Əliyevə, şanlı Azərbaycan Ordusuna, o cümlədən igid zabit və əsgərlərimizə, qazilərimizə, ən əsası da, canını Vətən yolunda fəda edən şəhidlərimizə minnətdardır. Onların diqqətdə saxlanması bizim vətəndaşlıq borcumuzdur və hər birimiz bacardığımız qədər ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından, qanından keçən qəhrəmanlarımızın ailələrinin, sağlamlığını itirmiş igidlərimizin yanında olmalı, mənəvi dəstəyimizi əsirgəməməliyik.
Söhbət zamanı kapitan Kamran İsmayılovun xanımı Lamiyə xanım bildirdi ki, Kamran İsmayılov Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbini bitirmiş, 2012–2013-cü illərdə Silahlı Qüvvələrin Təlim və Tədris Mərkəzində (TTM) zabit hazırlığı kursunda təhsilini yüksək nailiyyətlərlə başa vuraraq, motoatıcı tağım komandiri ixtisası üzrə ordu sıralarında xidmətə başlamışdır.
Leytenant K.İsmayılov 2013-cü ildə Tovuz rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissədə tağım komandiri vəzifəsinə təyinat almış, 2013–2017-ci illərdə Tovuz rayonunda, 2017–2018-ci illərdə Qazax rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissələrdə xidmətini davam etdirmişdir. 2016-cı ildə baş leytenant rütbəsi alan K.İsmayılov 2018-ci ildə Yevlax rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissədə bölük komandiri olaraq xidmətə başlamışdır. 2020-ci ildə kapitan rütbəsinə layiq görülən K.İsmayılov hərbi xidmətinin müxtəlif dövrlərində III dərəcəli “Qüsursuz xidmətə görə” medalı daxil olmaqla, dəfələrlə yuxarı komandanlıq tərəfindən fəxri fərman və digər diplomlarla təltif olunmuşdur.
Kapitan Kamran İsmayılov 44 günlük müharibənin ilk günlərindən ön cəbhədə gedən döyüşlərdə fəal iştirak etmiş, 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlanan Vətən müharibəsi zamanı Talış və Suqovuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olmuşdur. O, oğlu Kənan dünyaya gələndə Vətən üçün daha bir əsgər yetişəcəyinə görə qürur duyurdu. Şəhid Kamran İsmayılovun ötən ay qız övladı dünyaya gəlib, körpənin adını atasının arzusu ilə Günay qoyublar. Onu da vurğulayaq ki, kapitan Kamran Vaqif oğlu İsmayılov Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyinə, düşmənin canlı qüvvəsinin və döyüş texnikasının məhv edilməsində fədakarlıq və rəşadət göstərdiyinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə ölümündən sonra “Vətən uğrunda” medalı və 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə təltif edilib.

REPRESENTATIVES OF SSU VISITED THE FAMILY OF THE MARTYR ON THE OCCASION OF NOVRUZ HOLIDAY
It is a manifestation of the high care shown by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, to the families of martyrs and war veterans, that certain work is being done in this direction everywhere. Under the leadership of the rector of Sumgayit State University, Professor Elkhan Huseynov, the faculty and students of the university periodically visit the families of martyrs. On March 16, SSU Vice-Rector for Humanitarian Affairs, Associate Professor Ramiz Huseynov, Head of the Free Trade Union Committee, Associate Professor Elmar Khalilov and a group of young people visited the family of Captain Kamran Vagif oglu Ismayilov, who died heroically in the battles for the liberation of our lands, and presented holiday gifts to family members and inquired about the care of the family.
Expressing God's mercy to all our martyrs, Vice-Rector Associate Professor Ramiz Huseynov noted that strengthening the social protection and improving the welfare of the families of martyrs and war invalids is one of the main directions of state policy. For our victory in the 44-day war, the people of Azerbaijan were grateful to the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the glorious Azerbaijani Army, as well as our brave officers and soldiers, veterans and, most importantly, our martyrs who sacrificed their lives for the Motherland. It is our civic duty to pay attention to them, and each of us must be with the families of our heroes who lost their lives and blood for the sake of our territorial integrity, and our moral support.
During the conversation, Captain Kamran Ismayilov's wife Lamiya khanum said that Kamran Ismayilov graduated from the Azerbaijan Higher Military School named after Heydar Aliyev, completed his officer training course at the Armed Forces Training Center in 2012-2013 with a degree in motorized rifle platoon commander and began to serve in the army. Lieutenant K.Ismayilov was appointed platoon commander in the military unit "N" located in Tovuz region in 2013, continued his service in the military unit "N" located in Tovuz region in 2013-2017, in Gazakh region in 2017-2018. K.Ismayilov, who received the rank of senior lieutenant in 2016, started his service in 2018 as a unit commander in the military unit "N" located in Yevlakh region. K.Ismayilov, who was awarded the rank of captain in 2020, was repeatedly awarded the Order of Honor and other diplomas by the higher command, including the medal "For Flawless Service" III degree in various periods of military service.
Captain Kamran Ismayilov took an active part in the battles on the frontline from the first days of the 44-day war, was heroically killed in the battles for the freedom of Talysh and Sugovusha during the Patriotic War, which began on September 27, 2020. He was proud that when his son Kanan was born, another soldier would grow up for his country. Martyr Kamran Ismayilov's daughter was born last month, and the baby was named Gunay at the request of his father. It should be noted that Captain Kamran Vagif oglu Ismayilov, was posthumously awarded the medal "For the Motherland" after his death and the 3rd degree "For Service to the Fatherland" by the relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan for his duty in combat operations to ensure the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, for his selflessness and courage in the destruction of enemy manpower and military equipment.