Martın 18-də Sumqayıt Dövlət Universitetində Elmi Şuranın onlayn formatda növbəti iclası keçirildi. Universitetin rektoru, Elmi Şuranın sədri professor Elxan Hüseynov əvvəlcə universitetin professor-müəllim və tələbə heyətini qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik etdi, onlara ən xoş arzularını çatdırdı və gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi.
SDU-da yaz semestrində məsafədən dərslərin gedişatının vəziyyəti barədə Tədris Metodik Mərkəzin direktoru Faiq Şirinov çıxış edərək diqqətə çatdırdı ki, 2020–2021-ci tədris ilinin yaz sessiyası COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq, onlayn formatda davam edir. Tədris prosesinin uğurlu təşkil edilməsi üçün universitet rəhbərliyi və müvafiq struktur və şöbələr tərəfindən lazimi tədbirlər görülüb. Onlayn dərslər ənənəvi dərs cədvəlinə uyğun aparılır. Tələbələrin dərslərdə iştirakı yüksək səviyyədədir. Dərslərə Tədris Metodik Mərkəz tərəfindən təyin olunmuş dispetçerlər nəzarət edirlər.
Mövzu ilə bağlı fakültə dekanları da çıxış edərək, yaz semestrində dərslərin gedişi barədə ətraflı məlumat verdilər. Bildirdilər ki, koronavirus pandemiyası dövründə məsafədən tədrisin sistemli və uğurlu təşkili üçün bütün imkanlarını səfərbər edən universitet kollektivi təhsildə davamlılığın təmin edilməsini müvəffəqiyyətlə həyata keçirir.
SDU-nun Strateji inkişaf planının həyata keçirilməsi ilə bağlı Fəaliyyət planı haqqında Elmi katib professor Muxtar Səmədov çıxış edərək qeyd etdi ki, rektorun 05.02.2021-ci il tarixli R-06/1 saylı əmri ilə Sumqayıt Dövlət Universitetinin Strateji İnkişaf Planında nəzərdə tutulmuş vəzifələri yerinə yetirmək və universitetin perspektiv inkişafına dair Fəaliyyət planının işlənməsi məqsədilə işçi qrupu yaradılmışdır. Bütün struktur rəhbərləri tərəfindən verilən təkliflər işçi qrupu tərəfindən təhlil edilmiş və Strateji inkişaf planına uyğun olaraq, 2021-ci il üçün Fəaliyyət planı müəyyənləşdirilmişdir.
Sonra Fəaliyyət planının müddəaları Elmi Şura üzvlərinin nəzərinə çatdırıldı. Müzakirələr zamanı verilən təkliflər nəzərə alınmaqla, Fəaliyyət planı açıq səsvermə ilə yekdilliklə qəbul olundu.
Universitetdə keçiriləcək elmi konfranslara hazırlığın vəziyyəti barədə Elmi hissənin müdiri dosent Samir Orucov çıxış edərək bildirdi ki, 2021-ci ilin aprel ayında “Azərbaycan Respublikası 1991-2021: dövlət müstəqilliyinin bərpası, iqtisadi və sosial-mədəni inkişafı” (dövlət müstəqilliyinin bərpasının 30-illiyinə həsr olunur) mövzusunda Respublika elmi konfransı, “İnformasiya cəmiyyətində iqtisadiyyatin davamlı inkişaf problemleri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans, aprel ayında “Kimyanın müasir problemleri” mövzusunda Respublika elmi konfransı, oktyabr ayında “Dil, Şəxsiyyət və Cəmiyyət” Respublika elmi konfransı, noyabr ayında “Energetika ixtisasları üzrə kadr hazırlığının aktual məsələləri” mövzusunda II Respublika elmi konfransı, “Kimya texnologiyası və mühəndisliyinin innovativ inkişaf perspektivləri” mövzusunda II Beynəlxalq elmi konfrans, dekabr ayında “Regional İqtisadiyyat: müasir aspektlər və aktual məsələlər” mövzusunda Respublika elmi konfransının keçirilməsi planlaşdırılmışdır. Dosent Samir Orucov onu da qeyd etdi ki, bütün elmi konfranslara hazırlıq mütəşəkkil formada və vaxtında həyata keçirilir.
SDU-da 3 Dissertasiya Şurasının və onların nəzdində fəaliyyət göstərən Elmi seminarların üzvlərinin aylıq əməkhaqlarına əlavənin tətbiq edilməsi barədə Elm və innovasiyalar üzrə prorektor professor Ramazan Məmmədov məlumat verdi. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 11 iyun tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Elmi dərəcələrin verilməsi qaydası haqqında Əsasnamə”nin 4.3 bəndini və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Rəyasət heyətinin 29 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dissertasiya şuralarının yaradılması və fəaliyyətinin təşkili barədə Təlimat”ın 2.27-ci bəndini əsas tutaraq, SDU-da fəaliyyət göstərən 3 Dissertasiya Şurasının və onların nəzdində fəaliyyət göstərən elmi seminarın üzvlərinin aylıq əməkhaqlarına əlavə ödənilməsi məqsədəuyğundur. Sonra Dissertasiya Şuralarının və Elmi seminar üzvlərinin aylıqəmək haqlarına əlavə ödənilməsi qərara alındı.
Elmi katib professor Muxtar Səmədov qeyd etdi ki, Pedaqogika və psixologiya kafedrasının əməkdaşları psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Sevər Mirzəyevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Kərimovaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair, Maliyyə və mühasibat uçotu kafedrasının əməkdaşı iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Aygün Əliyevaya elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə dosent elmi adının verilməsinə dair AAK qarşısında vəsatət qaldırılması ilə əlaqədar rektorun adına ərizə ilə müraciət etmişlər və rektorun dərkənarı ilə sənədlər Elmi Şuraya təqdim olunmuşdur. Aparılan müzakirələrdən sonra gizli səsvermənin nəticəsinə əsasən hər üç əməkdaşın dosent elmi adı alması üçün AAK qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.

Home | News | THE NEXT ONLINE MEETING OF THE SCIENTIFIC COUNCIL
The next meeting of the Scientific Council was held online at Sumgayit State University on March 18. Rector of the University, Chairman of the Scientific Council, Professor Elkhan Huseynov first congratulated the staff and students of the university on the upcoming Novruz holiday, conveyed his best wishes and informed them about the issues on the agenda.
Faig Shirinov, Director of the Teaching Methodological Center, spoke about the state of distance learning in the spring semester at SSU, noting that the spring session of the 2020/2021 academic year continues in online format in connection with the COVID-19 pandemic. Necessary measures have been taken by the university administration and relevant departments for the successful organization of the educational process. Online classes are held according to the traditional class schedule. Student participation in classes is high. Classes are supervised by dispatchers appointed by the Teaching Methodological Center.
Then deans of the faculties also spoke on the subject and gave detailed information about the course of classes in the spring semester. They noted that during the Coronavirus pandemic, the university staff, mobilizing all its resources for the systematic and successful organization of distance learning, is successfully implementing continuity in education.
Speaking about the action plan for the implementation of the Strategic Development Plan of SSU, Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov noted that by the order of the rector No. R-06/1 dated 05.02.2021, a working group was established to fulfill the tasks envisaged in the Strategic Development Plan of Sumgayit State University and to develop an Action Plan for the perspective development of the university. The proposals submitted by all the heads of the structures were analyzed by the working group and the Action Plan for 2021 was defined in accordance with the Strategic Development Plan.
Then the provisions of the Action Plan were brought to the attention of the members of the Scientific Council. Taking into account the proposals made during the discussions, the Action Plan was adopted unanimously by open ballot.
Speaking about the state of preparation for the scientific conferences to be held at the University, the head of the Scientific Department, Associate Professor Samir Orujov said that it is planned to hold Republican scientific conference in April 2021, on "Azerbaijan Republic 1991-2021: restoration of state independence, economic and socio-cultural development" (dedicated to the 30th anniversary of restoration of state independence), International Scientific Conference on "Problems of sustainable development of the economy in the information society", the Republican Scientific Conference on "Modern Problems of Chemistry" in April, in October the Republican scientific conference "Language, Personality and Society", in November the II Republican scientific conference on "Actual issues of staff training in energy specialties", the II International Scientific Conference on "Prospects for Innovative Development of Chemical Technology and Engineering", Republican scientific conference on "Regional Economy: modern aspects and current issues" in December.
Afterwards Professor Ramazan Mammadov, Vice-Rector for Science and Innovations, informed about the application of the supplement to the monthly salaries of the members of 3 Dissertation Councils and Scientific Seminars operating under them at SSU. He noted that paragraph 4.3 of the "Regulations on the procedure for awarding academic degrees" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 11, 2019 and "Approved by the decision of the Presidium of the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan" dated October 29, 2019 Based on paragraph 2.27 of the "Instruction on the establishment and organization of the activities of dissertation councils", it is expedient to pay additional salaries to members of 3 Dissertation Councils and scientific seminars operating at SSU. Then it was decided to pay additional salaries to the members of the Dissertation Councils and Scientific Seminars.
Scientific Secretary Professor Mukhtar Samadov noted that the staff of the Department of Pedagogy and Psychology applied to the Rector in connection with the filing of a petition before the SAC on awarding the title of Associate Professor for the scientific and pedagogical activity of Doctor of Philosophy in Psychology Sever Mirzayeva, on awarding the title of associate professor for scientific and pedagogical activity to Sevinj Karimova, Doctor of Philosophy in Pedagogy, on awarding the title of Associate Professor for scientific and pedagogical activity to Aygun Aliyeva, Doctor of Philosophy in Economics, employee of the Department of Finance and Accounting and the documents were submitted to the Scientific Council with the instruction of the rector.
Following the discussions, it was decided to apply to the SAC for the title of associate professor of all three employees based on the results of a secret ballot.